Reklama

Niedziela Rzeszowska

Terliczka – pierwsza parafia nowej diecezji

Pierwszą parafią erygowaną w diecezji rzeszowskiej była parafia Matki Bożej Fatimskiej w Terliczce.

Niedziela rzeszowska 6/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Terliczka

Bożena Sztajner/Niedziela

Sanktuarium św. Ojca Pio w Terliczce

Sanktuarium św. Ojca Pio w Terliczce

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafię powołał bp Kazimierz Górny, pierwszy biskup naszej diecezji, dekretem z 1 lipca 1992 r., a duszpasterstwo w nowej wspólnocie powierzył Ojcom Kapucynom z prowincji krakowskiej.

Historia

Wieś Terliczka położona jest na prawym brzegu rzeki Wisłok poniżej Rzeszowa. Prawdopodobnie wcześniej jej nazwa brzmiała Tarniczka, od rosnącej nad brzegami rzeki tarniny. Mieszkańcy wsi należeli przez wieki do parafii Łąka, której początki sięgają 1409 r. Erygowanie parafii w Terliczce zostało poprzedzone wybudowaniem kościoła. Inicjatorem budowy na rodzinnym gruncie był pochodzący z tej miejscowości o. Włodzimierz Lech, kapucyn. Przygotowania do budowy rozpoczęto w październiku 1984 r. Świątynię postanowiono wznieść ku czci Najświętszej Maryi Panny z Fatimy, jako wotum wdzięczności za ocalenie Ojca Świętego Jana Pawła II po zamachu na jego życie 13 maja 1981 r. Poświęcenia kamienia węgielnego dokonał 13 października 1985 r. bp Ignacy Tokarczuk, biskup diecezji przemyskiej. Trzy lata później 13 maja 1988 r. tenże biskup poświęcił mury świątyni, nadając jej tytuł: Najświętszej Maryi Panny z Fatimy. W dziesiątą rocznicę zamachu na życie papieża Jana Pawła II, 13 października 1991 r. świątynię konsekrował bp Edward Frankowski, biskup pomocniczy diecezji przemyskiej. Dekretem z 1 lipca 1992 r. bp Kazimierz Górny, biskup rzeszowski, erygował przy tym kościele samodzielną parafię, zlecając duszpasterstwo Ojcom Kapucynom z prowincji krakowskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W 80. rocznicę objawień Najświętszej Maryi Panny w Fatimie, 13 maja 1997 r., bp Kazimierz Górny zainicjował pokutne nabożeństwa fatimskie, które są odprawiane w każdy 13. dzień miesiąca od maja do października i cieszą się dużą frekwencją, nie tylko parafian, ale i pielgrzymów. Ojcowie i parafia podjęli się zadania szerzenia kultu Najświętszej Maryi Panny w duchu Fatimskiego Orędzia. Po beatyfikacji Ojca Pio w parafii szerzy się także kult św. Ojca Pio. Od września 1999 r., w każdy 23. dzień miesiąca, odbywają się „Wieczory ze św. Ojcem Pio” gromadzące liczne grono czcicieli świętego. 13 maja 2005 r. bp Kazimierz Górny w terlickiej parafii ustanowił sanktuarium św. Ojca Pio.

Reklama

Świątynia

Świątynia parafialna w Terliczce jest dwupoziomowa. Górny kościół, nazywany przez wiernych „Komnatą Matki Bożej”, jest miejscem kultu Matki Bożej Fatimskiej. Wystrój wnętrza nawiązuje do objawień w Fatimie. W ołtarzu głównym znajduje się figura Matki Bożej Fatimskiej, ufundowana i poświęcona 13 maja 1998 r. przez ks. inf. Ireneusza Skubisia, ówczesnego redaktora naczelnego Tygodnika Katolickiego Niedziela. W roku Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa 13 maja na placu kościelnym stanęły figurki Franciszka i Hiacynty, pastuszków z Fatimy. Natomiast 13 września 2000 r. bp Antoni Dydycz z Drohiczyna poświęcił krzyż milenijny dedykowany ofiarom Wschodu.

Dolny kościół, nazywany kaplicą Ojca Pio, dedykowany jest świętemu stygmatykowi. Tam znajdują się jego relikwie, które parafia otrzymała od postulatora generalnego zakonu. Uroczystego wprowadzenia relikwii dokonał 13 czerwca 1999 r. ks. inf. Ireneusz Skubiś, który ufundował także relikwiarz. Szczególną pamiątką przechowywaną w tej świątyni są kwiaty z uroczystości beatyfikacji i kanonizacji św. Ojca Pio. W dolnym kościele znajduje się także replika krzyża z San Giovanni Rotondo, przed którym Ojciec Pio otrzymał stygmaty, obraz świętego oraz jego pomnik, ufundowany przez Janinę i Józefa Ponickich z Chicago.

Plac kościelny jest ogrodzony murem klasztornym z krużgankami, w których znajdują się stacje drogi krzyżowej, stacje różańcowe i fatimskie. Przed sanktuarium znajduje się figura św. Ojca Pio, wykonana przez rzeźbiarza Andrzeja Szczepańskiego z Tenczyna, a ufundowana przez parafian z dekanatu Rzeszów – Północ oraz dobrodziejów z okolic Rzeszowa w 2021 r. Figurę poświęcił bp Edward Białogłowski 23 września 2021 r. Jak poinformował o. Andrzej Bochyński, proboszcz, na 30-lecie parafii w górnym kościele powstaną trzy witraże: św. Jana Pawła II, św. Ojca Pio i bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Reklama

Kapłani

Przez 30 lat swego istnienia parafia miała kilku wybitnych duszpasterzy. Warto wspomnieć chociaż niektórych. Pierwszym proboszczem został mianowany o. Szczepan Stanisław Król (1992-96). Podjął się on trudnego zadania organizowania parafii, która wówczas liczyła 520 wiernych. Ojciec Szczepan kierował także pracami przy budowie wieży i dzwonnicy. Ważną postacią w historii Terliczki był śp. o. Jan Maria Sochocki (1996-2011). Ojciec Jan związany z redakcją Niedzieli włożył w tworzenie parafii cały swój entuzjazm i zaangażowanie, dzięki czemu udało się wykonać wiele prac upiększających w kościele, a także zbudować dom zakonny dla wspólnoty kapucyńskiej i zaplecze duszpasterskie. Jego wielką zasługą było rozpropagowanie kultu Matki Bożej Fatimskiej i św. Ojca Pio, także dzięki jego staraniom powstało tutaj sanktuarium świętego. Medialne zaangażowanie o. Jana sprawiło, że Terliczka stała się znana w całej Polsce. W okresie jego proboszczowania kilka razy gościła tutaj Telewizja Trwam i Radio Maryja.

Z parafią najdłużej związany jest o. Klemens Blajda (w Terliczce od 1999 r.), który jest spowiednikiem, ale i dobrym duszpasterzem, ciągle aktywnym, mimo zaawansowanego wieku. Po przeniesieniu o. Jana Sochockiego do Nowej Soli, następnym proboszczem został mianowany o. Robert Kozłowski (2011-17). Kontynuował on dzieło o. Jana. Obecnie funkcję proboszcza pełni o. Andrzej Bochyński. W pracy duszpasterskiej pomagają mu, obok o. Klemensa, o. Tomasz Durczyński (od 2021 r.) i br. Janusz Mędygrał. Z parafii pochodzi ks. dr Bogusław Pelc i ks. mgr Robert Deręgowski oraz s. Bożena Roberta Wcisło.

Duszpasterstwo

Szczególny rys duszpasterstwu w tej parafii nadaje kult Matki Bożej Fatimskiej i św. Ojca Pio. Z racji prowadzenia parafii przez Zakon Franciszkański nie brak też w duszpasterstwie wielu propozycji wynikających z duchowości franciszkańskiej, jak Trzeci Zakon czy Grupa Modlitewna św. Ojca Pio. Aktywna jest grupa Młodzieży Franciszkańskiej „TAU”. W parafii działa też schola, grupa ministrancka, grupa misyjna oraz Parafialny Zespół Caritas.

Ojcowie Kapucyni zapraszają czcicieli Ojca Pio do jego sanktuarium w Terliczce.

2022-02-01 12:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święta Mama

Niedziela Ogólnopolska 17/2019, str. 12-13

[ TEMATY ]

św. Joanna Beretta Molla

Ewa Mika, Św. Joanna Beretta Molla /Archiwum parafii św. Antoniego w Toruniu

Jest przykładem dla matek, że życie dziecka jest darem. Niezależnie od wszystkiego.

Było to 25 lat temu, 24 kwietnia 1994 r., w piękny niedzielny poranek Plac św. Piotra od wczesnych godzin wypełniał się pielgrzymami, którzy pragnęli uczestniczyć w wyjątkowej uroczystości – ogłoszeniu matki rodziny błogosławioną. Wielu nie wiedziało, że wśród nich znajdował się 82-letni wówczas mąż Joanny Beretty Molli. Był skupiony, rozmodlony, wzruszony. Jego serce biło wdzięcznością wobec Boga, a także wobec Ojca Świętego Jana Pawła II. Zresztą często to podkreślał w prywatnej rozmowie. Twierdził, że wieczności mu nie starczy, by dziękować Panu Bogu za tak wspaniałą żonę. To pierwszy mąż w historii Kościoła, który doczekał wyniesienia do chwały ołtarzy swojej ukochanej małżonki. Dołączył do niej 3 kwietnia 2010 r., po 48 latach życia w samotności. Ten czas bez wspaniałej żony, matki ich dzieci, był dla niego okresem bardzo trudnym. Pozostawiona czwórka pociech wymagała od ojca wielkiej mobilizacji. Nauczony przez małżonkę, że w chwilach trudnych trzeba zwracać się do Bożej Opatrzności, czynił to każdego dnia. Wierząc w świętych obcowanie, prosił Joannę, by przychodziła mu z pomocą. Jak twierdził, wszystkie trudne sprawy zawsze się rozwiązywały.

CZYTAJ DALEJ

Św. Katarzyna ze Sieny

Niedziela łowicka 41/2004

[ TEMATY ]

św. Katarzyna

Sailko / pl.wikipedia.org

Grób św. Katarzyny w rzymskiej bazylice Santa Maria Sopra Minerva, niedaleko Piazza Navona

Grób św. Katarzyny w rzymskiej bazylice Santa Maria Sopra Minerva, niedaleko Piazza Navona

25 marca 1347 r. Mona Lapa, energiczna żona farbiarza ze Sieny, urodziła swoje 23 i 24 dziecko, bliźniaczki Katarzynę i Joannę. Bł. Rajmund z Kapui napisał we wstępie do życiorysu Katarzyny: „Bo czyż serce może nie zamilknąć wobec tylu i tak przedziwnych darów Najwyższego, kiedy patrzy się na tę dziewczynę, tak kruchą, niedojrzałą wiekiem, plebejskiego pochodzenia...”.

Rezolutność i wdzięk małej Benincasy od początku budziły zachwyt wśród tych, z którymi się stykała. Matka z trudnością potrafiła utrzymać ją w domu. „Każdy z sąsiadów i krewnych chciał ją mieć u siebie, by słuchać jej rozumnych szczebiotów i cieszyć się jej dziecięcą wesołością”

CZYTAJ DALEJ

O komiksach Juliusza Woźnego w szkole

2024-04-29 22:29

Marzena Cyfert

Juliusz Woźny w SP nr 17 we Wrocławiu

Juliusz Woźny w SP nr 17 we Wrocławiu

Uczniowie starszych klas SP nr 17 we Wrocławiu gościli Juliusza Woźnego, wrocławskiego historyka i autora komiksów. Usłyszeli o Edycie Stein, wrocławskich miejscach z nią związanych, ale też o pracy nad komiksami.

To pierwsze z planowanych spotkań, które zorganizowały nauczycielki Barbara Glamowska i Marta Kondracka. – Dlaczego postanowiłem robić komiksy? Otóż z myślą o takich młodych ludziach, jak Wy – mówił Juliusz Woźny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję