Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 6/2022, str. 9

O. Marian Waligóra

Z błogosławionym Prymasem czuwamy w Domu Matki

Szczególna modlitwa wdzięczności za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego, która wpisuje się w przygotowania do ogólnopolskiego dziękczynienia za nowego błogosławionego, rozpoczęła się na Jasnej Górze. Zainaugurowane zostały comiesięczne nocne czuwania. Modlitwa z 27. na 28. dzień miesiąca to nawiązanie do trwających tu niemal nieprzerwanie od 40 lat czuwań prowadzonych przez Instytut Prymasa Wyszyńskiego z prośbą o beatyfikację tego wielkiego kapłana i Polaka. Teraz, przez cały rok, w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej będą się gromadzić przedstawiciele różnych ruchów i wspólnot.

– Modlitwa dziękczynna za beatyfikację prymasa Wyszyńskiego wynika z wielkiej potrzeby ludzi – przekonuje Agnieszka Kołodyńska, odpowiedzialna generalna Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. Przypomina, że modlitwa o ogłoszenie kard. Wyszyńskiego błogosławionym również odbywała się na prośbę świeckich, którzy wskazywali, że taki orędownik w niebie jest nam potrzebny. I dodaje: – Instytut podjął tę inicjatywę i modlitwa trwała 40 lat. Teraz Jasna Góra przyjęła wyzwa- nie, by w duchu dziękczynienia trwać wraz z wiernymi przed obliczem Matki Bożej.

Czuwanie inauguruje Apel Jasnogórski, w czasie którego odmawiana jest specjalna modlitwa za wstawiennictwem bł. Stefana Wyszyńskiego. Pierwszą odczytał o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry. Zapowiedział on także program, wokół którego zbudowana będzie formacja przez czuwania. – Pragniemy sięgnąć do prymasowskiego ABC Społecznej Krucjaty Miłości. Jest to program realizowania miłości w relacjach międzyludzkich, który stanowi formę dotrzymania przyrzeczeń złożonych w Ślubach Jasnogórskich i jest konsekwencją Milenijnego Aktu Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Miłości – wyjaśnił ojciec przeor.

Po Apelu, ok. godz. 22, rozpoczyna się konferencja formacyjna, a po niej następuje modlitwa różańcowa z rozważaniami kard. Wyszyńskiego, które przygotowuje Jasnogórska Rodzina Różańcowa.

Reklama

Mszę św. o północy sprawują paulini, do których wspólnoty błogosławiony został włączony przez konfraternię, czyli grono przyjaciół i dobrodziejów.

Organizatorami modlitwy dziękczynnej są: Jasna Góra, Instytut Prymasa Wyszyńskiego i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, którego błogosławiony prymas jest patronem. Partnerem medialnym jest Radio Jasna Góra, które transmituje nocną modlitwę.

Konfrater, czyli przyjaciel

Zakon Paulinów ma nowych konfratrów. W ostatnim czasie do duchowej rodziny zakonu, za szerzenie kultu Maryi Jasnogórskiej i współpracę w paulińskiej misji, zostali włączeni Grzegorz Cius i Łukasz Pach. Konfraternia to nieformalne stowarzyszenie dobrodziejów i przyjaciół Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika.

Grzegorz Cius był m.in. koordynatorem, z ramienia Marszałka Województwa Śląskiego, organizacji Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. w woj. śląskim, był także włączony w przygotowania obchodów 300. rocznicy koronacji wizerunku Matki Bożej Jasnogórskiej i 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Od początku zaangażowany jest również w tworzenie Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Paulinów i jego koordynację.

Łukasz Pach to dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach i wykładowca akademicki Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach na Wydziale Nauk Medycznych. W 2020 r. z udziałem WPR w Katowicach zorganizował pielgrzymkę ratowników medycznych na Jasną Górę, która w 2021 r. przerodziła się w I Ogólnopolską Pielgrzymkę Ratownictwa Medycznego i została wpisana w stały kalendarz ratownictwa medycznego w Polsce. Za to „wiązanie ludzi, którzy posługują potrzebującym”, o. Arnold Chrapkowski, przełożony generalny Zakonu Paulinów, wyraził wdzięczność nowemu konfratrowi.

Jasnogórski flesz

• 7-10 lutego – rekolekcje dla duszpasterzy ludzi pracy.

Reklama

• 11 lutego – XXX Światowy Dzień Chorego: godz. 13.30 – Msza św. w intencji chorych, po Eucharystii – nabożeństwo lurdzkie.

• 12 lutego – pielgrzymka lekarzy częstochowskich.

2022-02-01 12:29

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nuncjusz apostolski w Polsce mianowany rektorem Papieskiej Akademii Kościelnej w Rzymie

2023-01-25 12:04

[ TEMATY ]

abp Salvatore Pennacchio

Karol Porwich/Niedziela

Abp Pennacchio

Abp Pennacchio

Ojciec Święty Franciszek mianował abp. Salvatore Pennacchio rektorem Papieskiej Akademii Kościelnej w Rzymie - podała dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. Nuncjusz będzie pełnił swoją misję w Polsce do czasu jej formalnego zakończenia, co zostanie oficjalnie zakomunikowane.

Publikujemy pełny tekst komunikatu:

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu z powodu bezsenności

2023-01-27 14:01

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Papież Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu w lutym 2013 r., ponieważ przez cały okres urzędowania cierpiał na bezsenność. Informuje o tym niemiecki magazyn "Focus", powołując się na list Benedykta do swego biografa Petera Seewalda, który wydrukowano w najnowszym numerze pisma. W liście, który Benedykt skierował do Seewalda na kilka tygodni przed śmiercią 28 października 2022 r., napisał, że "centralnym motywem" jego rezygnacji "była bezsenność, która towarzyszyła mu nieprzerwanie od Światowych Dni Młodzieży w Kolonii" w sierpniu 2005 roku.

Również "silne leki" przepisane przez jego ówczesnego osobistego lekarza początkowo działały i gwarantowały jego "dyspozycyjność" jako papieża. Jednak wkrótce "przestały być skuteczne”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję