Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Szczecińskie Betlejem

Przy stajence w drewnianych zagródkach kicają króliki, nad nimi gruchają gołębie. Kucyk, koziołek i owce: Mela, Zela i Giza leniwie przeżuwają siano.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 3/2022, str. III

[ TEMATY ]

kolędowanie

żywa szopka

Archiwum prywatne

Wspólne kolędowanie ze scholą parafialną

Wspólne kolędowanie ze scholą parafialną

Boże Narodzenie to przeżywanie tajemnicy wcielenia Syna Bożego. Jezus Chrystus przyjmuje ludzkie ciało, aby naszą upadłą naturę wynieść na wyżyny nieba. Radość z przyjścia Zbawiciela wyrażamy na różne sposoby m.in. uczestnicząc w liturgii, składając sobie życzenia, śpiewając kolędy, a także odwiedzając szopki bożonarodzeniowe. Według tradycji pierwszą żywą szopkę zorganizował św. Franciszek z Asyżu. Przedstawiała ona wnętrze stajenki betlejemskiej w naturalnej skali, wraz z osobami i żywymi zwierzętami.

Idąc śladem św. Franciszka od wielu już lat jako duszpasterze staramy się pomagać w głębszym przeżywaniu świąt Bożego Narodzenia przez stawianie żywej szopki przy naszym kościele. Nie zabrakło w niej postaci Maryi, św. Józefa i dziecięca Jezus złożonego w żłobie. Całość szczecińskiej betlejemskiej groty, dopełniały wypożyczone zwierzaki: kuc, kozioł, liczne owce, króliki, gęsi, gołębie, i wiele innych, a także dekoracje wykonane przez dzieci w czasie Adwentu.

Przez okres świąt Bożego Narodzenia naszą stajenkę odwiedziły tysiące ludzi, którzy chcieli zaczerpnąć miłości, która objawiła się światu w osobie Jezusa Chrystusa. Staraliśmy się, aby atmosfera tych spotkań przy żywej szopce była jak najbardziej radosna i rodzinna. Nie zabrakło śpiewu tradycyjnych polskich kolęd, ciepłej herbaty i wyrażania sobie wzajemnej życzliwości.

Reklama

W tym miejscu chcielibyśmy jako duszpasterze parafii św. Ottona z Bambergu w Szczecinie wyrazić naszą wdzięczność wszystkim budowniczym tegorocznej szopki, szczególnie lektorom i ministrantom, wypożyczającym zwierzaki, i ludziom dobrej woli, którzy nas wspierali w tym wielkim przedsięwzięciu. Na koniec dziękujemy wszystkim, którzy wybrali się jak pasterze do naszego szczecińskiego Betlejem, za Wasze świadectwo wiary i entuzjazm, który wypływa z przyjścia Pana.

Jaki byłby zysk, gdyby Chrystus narodził się w Betlejem tysiąc razy, jeśli nie narodziłby się w sercu człowieka? W Nowym Roku życzymy nieustannego rodzenia się Chrystusa w naszych sercach.

2022-01-11 08:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: Żywa Szopka także w ZOO

[ TEMATY ]

Kraków

ZOO

żywa szopka

Karol Porwich /Niedziela

W stolicy Małopolski Żywą Szopkę będzie można obejrzeć nie tylko u franciszkanów. Do spotkania ze Świętą Rodziną i zwierzakami zaprasza w świąteczne dni także krakowskie ZOO.

Żywą Szopkę w krakowskim ogrodzie zoologicznym będzie można odwiedzić 25 i 26 grudnia w godz. 12:00-14:00. Odświętna szopka stanie jak w latach poprzednich w Mini-ZOO.

CZYTAJ DALEJ

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba iść na Mszę św.?

[ TEMATY ]

gromnica

Karol Porwich/Niedziela

Zapewne wielu z nas zastanawia się, czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, katolik ma obowiązek uczestniczenia w Eucharystii?

Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są od uczestnictwa we Mszy św. oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych.

CZYTAJ DALEJ

2 lutego święto Ofiarowania Pańskiego - Matki Bożej Gromnicznej, a także Dzień Życia Konsekrowanego

2023-02-01 15:53

[ TEMATY ]

Ofiarowanie Pańskie

Karol Porwich/Niedziela

2 lutego, Kościół katolicki obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego. Czyni to na pamiątkę ofiarowania przez Maryję i Józefa ich pierworodnego syna, Jezusa, w świątyni jerozolimskiej. W polskiej tradycji jest to też święto Matki Bożej Gromnicznej. 2 lutego przypada także Dzień Życia Konsekrowanego. Siostry i bracia zakonni, podobnie jak Jezus w świątyni Jerozolimskiej, ofiarowują swoje życie na wyłączną służbę Bogu. W Polsce żyje ok. 30 tys. osób konsekrowanych.

Przed 1969 r. na Zachodzie święto Ofiarowania Pańskiego znane było jako Święto Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny. Po soborze zmieniono nazwę, żeby ukazać chrystocentryczne znaczenie uroczystości. W Polsce od gromnic święconych tego dnia przyjęła się nazwa „Matki Boskiej Gromnicznej”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję