Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Bliżej literatury w Wolinie

Gminna Biblioteka Publiczna we współpracy z parafią św. Mikołaja Biskupa i Męczennika zorganizowała cykl spotkań, o twórczości poetów i pisarzy obchodzących w 2021 r. swoje rocznice.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 1/2022, str. V

[ TEMATY ]

literatura

spotkania

Wolin

Ks. Marcin Miczkuła

Ewa Grzybowska i Agnieszka Peplińska-Kot odsłoniły pamiątkową tablicę

Ewa Grzybowska i Agnieszka Peplińska-Kot odsłoniły pamiątkową tablicę

Papież Franciszek w Liście Apostolskim Candor lucis aeternae wydanym 25 marca 2021 r. napisał: „Dlatego ważne jest, aby dzieło Dantego, korzystając ze sprzyjającej okazji, jaką jest siódme stulecie jego śmierci, zostało jeszcze lepiej poznane, to znaczy, aby stało się dostępne i atrakcyjne nie tylko dla studentów i badaczy, ale także dla tych wszystkich, którzy pragnąc odpowiedzieć na wewnętrzne pytania, pragnąc w pełni urzeczywistnić własną egzystencję, chcą świadomie przeżywać własną drogę życia i wiary, przyjmując i przeżywając z wdzięcznością dar i trud wolności”.

Kierując się wskazaniami Ojca Świętego Franciszka Biblioteka Publiczna Gminy Wolin we współpracy z parafią św. Mikołaja Biskupa i Męczennika zorganizowała cykl spotkań Bliżej literatury, aby lepiej poznać twórczość poetów i pisarzy obchodzących w 2021 r. swoje rocznice oraz dzięki temu wydarzeniu wpisać się w tydzień odpustowy i jubileusz parafii.

W drugim tygodniu grudnia odbyło się spotkanie z dr. Jackiem Konikiem z Działu Naukowego Muzeum Getta Warszawskiego w Warszawie pt. Krzysztof Kamil Baczyński – katastrofista pełen wiary, w ubiegłym roku obchodziliśmy setną rocznicę urodzin poety. 9 grudnia prof. Piotr Salwa z Uniwersytetu Warszawskiego poprowadził wykład Dante i jego wpływ na kulturę polską z okazji 700. rocznicy śmierci poety. 10 grudnia ks. prof. Grzegorz Wejman z Uniwersytetu Szczecińskiego poprowadził spotkanie Zapiski więzienne bł. kard. Stefana Wyszyńskiego oraz jego relacje z Państwem z racji na 40. rocznicę śmierci Prymasa Tysiąclecia. Na zakończenie przed wolińską biblioteką odbyło się ognisko, podczas którego wraz z dziećmi czytane były Bajki robotów Stanisława Lema z okazji 100. rocznicy urodzin pisarza.

Reklama

12 grudnia po Mszy św. południowej, w wolińskiej kolegiacie odbyło się odsłonięcie i poświęcenie tablicy poświęconej Cyprianowi Kamilowi Norwidowi z okazji 200. urodzin poety. To właśnie z gorących, polskich serc, które biją nad Bałtykiem, na wyspie Wolin, od ponad 70 lat zrodziła się myśl uczczenia jednego z wielkich polskich twórców. Dzięki temu na tych ziemiach jest kolejny akcent nawiązujący do wzniosłej historii naszej Ojczyzny. W obecności pocztu sztandarowego wolińskiej szkoły podstawowej oraz licznie zgromadzonych mieszkańców odsłonięcia tablicy dokonały Ewa Grzybowska, burmistrz Wolina oraz Agnieszka Peplińska-Kot, dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Wolin. Tablicę poświęcił ks. kan. Leszek Konieczny proboszcz parafii. Na tablicy został zamieszczony cytat Norwida „Ojczyzna jest to wielki zbiorowy obowiązek” oraz napis „Krzysztofowi Kamilowi Norwidowi Mieszkańcy Wolina 24 września 1821 – 24 września 2021”. Następnie uczniowie szkół naszej gminy zaprezentowali montaż słowno-muzyczny z fragmentami poezji Norwida oraz pieśniami patriotycznymi. Uroczystości urodzinowe poety w Wolinie zostało sfinansowane przez Fundację PZU.

Niech te patriotyczne wydarzenia przypomną nam, że Polska jest tam gdzie biją polskie serca.

2021-12-28 11:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Montaż maszyny TBM do drążenia tunelu w Świnoujściu mocno zaawansowany

[ TEMATY ]

Wolin

Świnoujście

tunel

Uznam

GDDKiA

Montaż maszyny TBM w Świnoujściu

Montaż maszyny TBM w Świnoujściu

Zaawansowanie montażu maszyny TBM do budowy tunelu w Świnoujściu wynosi już około 65 proc. W ukończonej w listopadzie ubiegłego roku komorze startowej po stronie wyspy Uznam znalazła się już cała głowica urabiająca. Pod koniec lutego mają rozpocząć się próby maszyny, a drążenie ma ruszyć w marcu.

Całkowita długość inwestycji będzie wynosić 3,4 km. Zasadnicza jej część, czyli tunel drążony pod Świną, który połączy wyspy Uznam i Wolin, będzie miał długość 1,48 km. Tunel będzie jednorurowy i powstanie w nim dwupasowa jezdnia. Dzięki tej inwestycji Świnoujście zostanie w sposób stały skomunikowane z resztą Polski. Obecnie komunikację zapewniają przeprawy promowe, które mają mocno ograniczoną przepustowość i są zależne od warunków pogodowych.

CZYTAJ DALEJ

Śląskie/ Chasydzi będą modlić się przy grobie słynnego cadyka z Lelowa

2023-01-27 07:41

[ TEMATY ]

Żydzi

Lelów

Karol Porwich/Niedziela

Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Chasydzi z wielu krajów świata, jak co roku, przybyli do kilkutysięcznego Lelowa k. Częstochowy, by w rocznicę śmierci sławnego cadyka Dawida Bidermana modlić się przy jego grobie. Zgodnie z tradycją modlitwom będą towarzyszyć tańce i śpiewanie psalmów.

28 stycznia przypada 209. rocznica śmierci Bidermana – pierwszego cadyka chasydzkiej dynastii Lelow i jednego z najbardziej znanych ówcześnie cadyków na ziemiach polskich. Myśli Bidermana do dziś cytowane są przez chasydów na całym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z Algeciras podziękował Matce Bożej za ocalenie

2023-01-28 07:58

[ TEMATY ]

ksiądz

Matka Boża

Karol Porwich/Niedziela

Zaatakowany 25 stycznia w kościele św. Izydora w mieście Algeciras w południowej Hiszpanii ksiądz Antonio Rodríguez podziękował Matce Bożej za ocalenie go w czasie ataku ze strony dżihadysty. Sprawca, 25-letni Marokańczyk Yasin Kanza, wyznawca radykalnego islamu, wtargnął wieczorem z maczetą do świątyni, krzycząc “Allah jest wielki”. 74-letni salezjanin został ugodzony w szyję w chwili, kiedy odprawiał Mszę świętą.

“Czuję się dobrze. Mówią, że maczeta nie uszkodziła żadnego ważnego narządu” – powiedział 27 bm. hiszpańskiej rozgłośni Cope kapłan. Dodał, że wciąż jest nieco przestraszony, a swoją sytuację zdrowotną powierzył Bogu za pośrednictwem Matki Bożej i świętego Jana Bosko.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję