Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Kamień

XX rocznica honorowego obywatelstwa

Szczególną formą uczczenia papieża Polaka było nadanie mu honorowego obywatelstwa polskich miast i gmin. W województwie zachodniopomorskim takim tytułem poszczycić się może 15 samorządów.

Medal św. Jana Pawła II

Dokładnie przed 20 laty Rada Miasta Kamień Pomorski nadała tytuł honorowego obywatela Gminy Kamień Pomorski Karolowi Józefowi Wojtyle – papieżowi Janowi Pawłowi II. Gdy burmistrzem Kamienia Pomorskiego został Andrzej Jędrzejewski, przygotowana została przez niego uchwała o nadaniu honorowego obywatelstwa, w której wyrażono uznanie i szacunek dla autorytetu Ojca Świętego. 27 listopada w kamieńskiej katedrze odbyły się uroczystości jubileuszowe związane z dwudziestoleciem nadania honorowego obywatelstwa Gminy Kamień Pomorski Janowi Pawłowi II. Mszy św. dziękczynnej przewodniczył ks. kan. Dariusz Żarkowski. W uroczystości wzięli udział: poseł na sejm RP Krzysztof Sobolewski wraz z małżonką, burmistrz Kamienia Pomorskiego Stanisław Kuryłło, zastępca burmistrza Leszek Szefliński, reprezentująca Radę Miasta Kamień Pomorski Anna Kowalska oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy miasta. Na zakończenie uroczystości w katedrze Jerzy Mańczak, kustosz rejonu pamięci Stowarzyszenia Pamięć Jana Pawła II przy Społecznym Centrum Dokumentacji Pontyfikatu Jana Pawła II w Rejowcu Fabrycznym, wręczył na ręce przedstawicieli samorządu kamieńskiego Medal św. Jana Pawła II. Takie odznaczenie otrzymali również ks. kan. Dariusz Żarkowski oraz Andrzej Jędrzejewski.

W Muzeum Ziemi Kamieńskiej otwarta została wystawa filatelistyczna przygotowana przez Jerzego Mańczaka. Wyeksponowane zostały rzadkie walory filatelistyczne, numizmaty oraz dokumenty związane z papieżem-Polakiem. Wystawę będzie można odwiedzać do końca grudnia.

We współpracy z Pocztą Polską S.A. parafia św. Ottona w Kamieniu Pomorskim wydała kartkę beznominałową z okazji obchodzonego jubileuszu. Wydany także został stempel okolicznościowy „XX rocznica nadania honorowego obywatelstwa papieżowi Janowi Pawłowi II”. Wydawnictwa filatelistyczne zaprojektował regionalny koordynator ds. filatelistyki Dariusz Janowski.

Niech obchodzony jubileusz po raz kolejny zachęci nas do sięgnięcia po wskazania, które św. Jana Paweł II kierował do nas, abyśmy potrafili wcielać je w życie.

2021-12-20 20:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oskarżenia bez pokrycia

2023-01-24 11:46

Niedziela Ogólnopolska 5/2023, str. 76-77

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Grzegorz Gałązka

Oskarżyciele św. Jana Pawła II, twierdząc, że przyzwalał na pedofilię w Kościele katolickim, posługują się kilkoma przykładami, które mają być dowodem na ich zarzuty.

Wszystkie sprawy, w których pojawiają się oskarżenia wobec Jana Pawła II w związku z jego działaniami wobec przestępstw seksualnych popełnianych przez duchownych, zostały szczegółowo zbadane i opisane, a poddane wnikliwej analizie zarzuty okazywały się pozbawione wiarygodnych podstaw. Jeśli pojawią się nowe, z pewnością również tak będzie. Tymczasem przyjrzyjmy się dwóm najczęściej przypominanym przypadkom, aby pokazać bezpodstawność oskarżeń.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Bp Jacek Kiciński: Każde powołanie jest odpowiedzią Ducha Świętego na dany czas w świecie. [Wywiad]

2023-02-02 15:19

ks. Łukasz Romańczuk

bp Jacek Kiciński

bp Jacek Kiciński

Święto Ofiarowania Pańskiego to dzień, kiedy szczególnie pamiętamy o osobach życia konsekrowanego. Zapraszamy do lektury rozmowy z bp. Jackiem Kicińskim, przewodniczącym Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego KEP

ks. Łukasz Romańczuk: Gdy mówimy o osobach konsekrowanych, na pierwszą myśl przychodzą zakonnicy i siostry zakonne. Do tego grona należy więcej "stanów". Kto zatem jeszcze świętuje 2 lutego i dlaczego to święto obchodzimy tego dnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję