Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Rotmistrz upamiętniony!

Mural, który powstał z inicjatywy władz gminy Gryfino, jest wyrazem pamięci o tej wybitnej postaci polskiego ruchu oporu, skazanej na stracenie przez komunistów w 1948 r.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 51/2021, str. I

[ TEMATY ]

mural

Gryfino

rotmistrz Witold Pilecki

Ks. Robert Gołębiowski

Nowy mural pojawił się w Gryfinie przy ul. bł.ks. Jerzego Popiełuszki

Nowy mural pojawił się w Gryfinie przy ul. bł.ks. Jerzego Popiełuszki

Historia naszego narodu mocno akcentuje tych bohaterów, którzy swoją postawą ukazali prawdziwy patriotyzm i heroizm postępowania. Większość z nich to pokolenia żołnierzy, którzy przynieśli nam wolność i niepodległość. Jednym z najwspanialszych wzorców jest rotmistrz Witold Pilecki, który 4 grudnia został uhonorowany w Gryfinie odsłonięciem pamiątkowego murala.

Los rotmistrza

Przypomnijmy, że Witold Pilecki (1901– 48) był polskim żołnierzem i rotmistrzem kawalerii. Uczestniczył w kampanii wrześniowej 1939 r. i był współorganizatorem podziemnej Tajnej Organizacji Wojskowej. W 1940 r., na rozkaz otrzymany od przełożonych, Witold Pilecki sprowokował swoje aresztowanie przez Gestapo i trafił do obozu koncentracyjnego w Auschwitz. W obozie przebywał do 1943 r. Zagrożony dekonspiracją podjął udaną próbę ucieczki. Następnie działał w Kedywie, brał udział w Powstaniu Warszawskim a po jego upadku trafił do niemieckiej niewoli. W grudniu 1945 r. wysłano go do Polski, by zorganizował podziemne struktury antykomunistyczne. Został aresztowany 8 maja 1947 r. Poddano go torturom i postawiono przed sądem pod zarzutem przygotowywania zamachu na życie wysokich funkcjonariuszy bezpieki. Został skazany na karę śmierci i stracony 25 maja 1948 r.

Uroczystości

Środowiska patriotyczne Gryfina wraz z władzami samorządowymi podjęły inicjatywę, by ta świetlana postać została na trwale upamiętniona w krajobrazie miasta. Powstały mural jest pracą zbiorową. Do jego powstania przyczyniło się wiele znamienitych osób: Maciej Waliński, Jakub Sieradzki, Mirosław Lebuda, Barbara Lefik, Andrzej Wiśniewski, Kamil Frelichowski, których wspomogło wielu ludzi dobrej woli. Obok portretu rotmistrza zacytowano zdanie, które wypowiedział po usłyszeniu wyroku śmierci: „Starałem się tak żyć, abym w godzinie śmierci mógł się raczej cieszyć, niż lękać”.

Wśród znamienitych gości znaleźli się m.in.: Wojciech Nicpan, działacz opozycji antykomunistycznej, wojewoda Zbigniew Bogucki, Monika Kuźmińska, burmistrz Węgorzyna, radni Rady Miejskiej w Gryfinie.

Reklama

W obchodach uczestniczył również 95-letni kpt. Bronisław Pakuła ps. Lis, żołnierz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Jest jednym z ostatnich Żołnierzy Wyklętych w Szczecinie. Bardzo znamienne jest to, że mural usytuowany został przy ulicy bł. ks. Jerzego Popiełuszki, a niedaleko znajdują się: rondo Powstańców Warszawskich, ulica Żołnierzy Wyklętych, a za nią – Plac Solidarności.

Jak podkreśla zastępca burmistrza Gryfina Paweł Nikityński: –Utożsamiamy się z wartościami patriotycznymi, czego wyrazem jest i mural i oprawa uroczystości, rzetelne propagowanie historycznej pamięci, zarówno państwowej jak i regionalnej. Cieszę się, że potrafimy robić to w atmosferze zgody i szacunku do indywidualnych, bardzo różnych przekonań.

2021-12-14 07:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przed koronacją

Niedziela szczecińsko-kamieńska 49/2019, str. I

[ TEMATY ]

obraz

obraz

koronacja

Gryfino

Ks. Andrzej Supłat

Msza św. pod przewodnictwem Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego

Msza św. pod przewodnictwem Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego

14 listopada br. w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gryfinie pod przewodnictwem abp. Andrzeja Dzięgi, metropolity szczecińsko-kamieńskiego, oraz kapłanów z maryjnych sanktuariów archidiecezji oficjalnie rozpoczęto bezpośrednie przygotowania do koronacji obrazu Matki Bożej Królowej Korony Polskiej znajdującego się w miejscowej świątyni

Wcześniej, bo 4 października 2019 r. ks. prob. Stanisław Helak zwrócił się do abp. A. Dzięgi z pisemną prośbą o koronację obrazu: „Po głębokiej medytacji, mając na uwadze (…) żywą wiarę, gorące nabożeństwo, wielką pobożność otaczanego obrazu, przyniesiony kult (mieszkańców Kałusza do Gryfina) i wiedziony wdzięcznością parafian za opiekę Maryi nad miastem, świadectwami otrzymanych łask oraz życzeniem szczególnego wyróżnienia dla całej archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej pokornie proszę Księdza Arcybiskupa o koronację obrazu Matki Bożej Królowej Korony Polskiej w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gryfinie podczas parafialnego odpustu”. Powyższa prośba została przyjęta, a podczas Mszy św. z udziałem kapłanów i wiernych uroczyście ogłoszona.

CZYTAJ DALEJ

Kościół w Małujowicach oficjalnie uhonorowany

2023-02-03 22:29

Archiwum parafii św. Jakuba Apostoła w Małujowicach

Uroczystość wpisania nowych obiektów na listę Pomników Historii odbyła się dziś w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda wręczył dokumenty opiekunom i zarządcom dziewięciu nowych obiektów, które zostały wpisane na listę Pomników Historii. Wśród nich znalazł się kościół parafialny pw. św. Jakuba Apostoła w Małujowicach.

CZYTAJ DALEJ

Obchody Dnia Życia Konsekrowanego w Rokitnie

2023-02-04 15:05

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Rokitno

Karolina Krasowska

W sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie 4 stycznia odbyły się diecezjalne obchody Dnia Życia Konsekrowanego.

Spotkanie w Rokitnie przebiegało pod hasłem: "Konsekrowani świadkami wiary w Kościele i świecie". Mszy św. z odnowieniem ślubów zakonnych w rokitniańskiej bazylice przewodniczył i homilię wygłosił pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję