Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Stulecie Legionu Maryi

W świecie od 1921 r., w Polsce od lat 80. XX wieku. Stowarzyszenie swą nazwę wzięło od legionów rzymskich, gdyż ma być niepokonaną – tak jak one –armią Maryi. Legioniści z Choszczna spotykają się co tydzień.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 49/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

stulecie

Legion Maryi

Archiwum prywatne

Członkowie i sympatycy Legionu na agapie

Członkowie i sympatycy Legionu na agapie

Kimże jest ta, która świeci z wysoka jak zorza, piękna jak księżyc, jaśniejąca jak słońce, groźna jak zbrojne zastępy? (Pnp 6, 10). Tymi słowami rozpoczyna się Katena Legionu – codzienna modlitwa wszystkich członków Legionu Maryi na świecie. Jej odmawianie, wraz z pełnieniem innych ważnych zadań, jest stałym obowiązkiem każdego legionisty.

Służba i poświęcenie

„Legion Maryi jest stowarzyszeniem katolików, którzy za zgodą Kościoła i pod przemożną opieką Maryi Niepokalanej, Pośredniczki wszelkich łask (która jest piękna jak księżyc, jaśniejąca jak słońce, a – wobec szatana i jego legionu – groźna jak zbrojne zastępy) zorganizowali się w Legion, aby wspomagać Kościół w walce przeciwko światu i siłom zła” – czytamy w Oficjalnym Podręczniku Legionu Maryi. Wstępując w szeregi Legio Mariae trzeba mieć świadomość, że ta służba jest trudna, wymaga od człowieka obowiązkowości i przewartościowania dotychczasowego życia, ale daje piękne owoce i niewątpliwie jest wielką chlubą. Organizacja ta powstała w 1921 r. w Irlandii, a jej założycielem był sługa Boży Franciszek Duff. Biorąc pod uwagę jego wiarę i zrozumienie Tajemnicy Kościoła, legioniści modlą się o jego beatyfikację. Ten proces trwa od 1996 r.

Legioniści z Choszczna

Szczęściem ks. kan. Karola Wójciaka, proboszcza parafii św. Jadwigi Królowej w Choszcznie, jak zresztą sam podkreśla, jest to, że dane mu jest obserwować jak powstają, rozrastają się i funkcjonują różne wspólnoty skupione wokół jego parafii. Mamy tu Żywy Różaniec, Męski Różaniec, Parafialny Zespół Caritas, Radę Parafialną i Legion Maryi właśnie.

Cztery lata temu działalność w Choszcznie rozpoczęło Prezydium Legionu Maryi, które przyjęło wezwanie Matki Bożej Królowej Wniebowziętej. Według licznych opinii, jest to bardzo intensywnie funkcjonujące zgromadzenie w parafii ks. Karola Wójciaka. Legioniści z Choszczna bardzo cenią sobie swoje cotygodniowe programowe spotkania, podczas których omawiane są liczne przedsięwzięcia.

Reklama

Legion bardzo często pielgrzymuje, jest odpowiedzialny za całodobową Adorację Najświętszego Sakramentu, organizuje Ekstremalną Drogę Krzyżową, czy uczestniczy w licznych rekolekcjach tematycznych.

Ciekawym doświadczeniem dla Legionu był udział w ogólnopolskich obchodach urodzin organizacji na Jasnej Górze. Nasze Prezydium uznano za najmłodsze w Polsce.

Spotkanie

23 listopada w parafii św. Jadwigi Królowej uroczyście obchodzono stulecie powstania Legionu Maryi. Świętowała Kuria Matki Bożej Miłosierdzia, w której skład wchodzą trzy Prezydia: Niepokalanego Serca Maryi z Chłopowa, Matki Bożej Rozwiązującej Węzły z Dolic i choszczeńskie – Matki Bożej Królowej Wniebowziętej. Podczas uroczystej Mszy św. w szeregi Legionu wstąpiło i złożyło przyrzeczenie dwoje nowych członków.

Podczas Eucharystii kierownik duchowy naszego Prezydium, ks. Karol Wójciak, mówił o wierności Bogu i Maryi oraz o ewangelizacji przez przykład uczciwego życia. Modlono się również o beatyfikację sługi Bożego Franciszka Duffa, prosząc o uzdrowienie dla potrzebującego tej łaski Wojtusia.

Po Mszy św. odbyło się spotkanie w duchu chrześcijańskim – agapa, w którym uczestniczyli członkowie i sympatycy Legionu z każdego Prezydium, a także niezastąpiony kierownik ks. Karol, wraz wikariuszem ks. Jakubem Kozłowskim.

2021-11-30 08:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wszystko postawili na Maryję

Miesiąc maj to najpiękniejszy miesiąc w roku. Czas szczególny dla każdego, kto kocha Matkę Bożą, a swoją miłość wyraża poprzez śpiew Litanii Loretańskiej czy podjęcie pielgrzymkowego trudu. O maryjnej pobożności, pielgrzymowaniu i apostolacie Legionu Maryi z ks. Krzysztofem Hawro, zastępcą kierownika duchowego Komicjum Legionu Maryi w naszej diecezji rozmawia Anna Maciukiewicz

Anna Maciukiewicz: – „Najpiękniejszy miesiąc maj, Twoim, Matko jest od lat…” – to słowa jednej z maryjnych pieśni. Ale to nie tylko słowa, lecz i rzeczywistość.

CZYTAJ DALEJ

Turcja: Prezydent Erdogan zarządził 7-dniową żałobę narodową po tragicznych trzęsieniach ziemi

2023-02-06 20:11

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zarządził w poniedziałek siedmiodniową żałobę narodową w następstwie dwóch trzęsień ziemi w południowo-wschodniej części kraju, w których zginęło co najmniej 1651 osób.

Zgodnie z prezydenckim dekretem flagi będą opuszczone do połowy masztów aż do zachodu słońca w niedzielę 12 lutego.

CZYTAJ DALEJ

Watykan/ Papież: jestem całym sercem blisko osób dotkniętych trzęsieniem ziemi

2023-02-07 15:01

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek zapewnił, że jest całym sercem blisko osób dotkniętych trzęsieniem ziemi w Turcji i Syrii i modli się za ofiary. Wyraził pragnienie, by pomoc mogła wesprzeć wszystkich w tragedii. Słowa papieża zamieszczono we wtorek na jego profilu na Twitterze.

Na profilu Pontifex Watykan opublikował następujące słowa Franciszka: "Jestem całym sercem blisko osób dotkniętych trzęsieniem ziemi w Turcji i w Syrii. Modlę się nadal za tych, którzy stracili życie, za rannych, za ich rodziny, oraz za ratowników".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję