Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Ciepło świecy

Rusza kolejna edycja najstarszej akcji Caritas. Zapoczątkowane w 1994 r. Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, dzięki świecom rozprowadzanym w parafiach, pozwala zebrać fundusze dla potrzebujących.

Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej w dobie panującej pandemii z wielkim zaangażowaniem i poświęceniem realizuje swój charyzmat działalności. Dotyka on najgłębszych warstw czynnej miłości miłosiernej wynikających szczególnie z orędzia o Bożym Miłosierdziu. Bardzo intensywna praca prowadzona jest w ramach posługi miłosierdzia szczególnie w okresie Adwentu oraz Bożego Narodzenia.

Ważnym akcentem wzmacniania najpierw duchowości miłosierdzia są coroczne Adwentowe Dni Skupienia Wolontariuszy Parafialnych Zespołów Caritas, które w grudniu odbywają się w Domu Rekolekcyjnym św. Józefa na Golęcinie. Przez modlitwę, konferencje, które prowadził salezjanin ks. Michał Malek, udział w Eucharystii i dzielenie się wzajemnymi doświadczeniami budowano dalszą perspektywę służby bliźniemu.

Szlachetne inicjatywy

Kolejnym bodźcem do tej pracy był obchodzony 14 listopada Światowy Dzień Ubogich. Papież Franciszek przez ustanowienie tego dnia ukazuje całemu światu potrzebę pochylenia się nad istotnymi problemami osób, które intensywnie pozostają w stanie skrajnego ubóstwa i biedy. Z tej okazji – mówi ks. Mariusz Ogórski, zastępca dyrektora naszego Caritas – zachęcamy do włączenia się w inicjatywę pt. „Tytka charytatywna – Torba Miłosierdzia”. Jest to już kolejna edycja tej akcji, która polega na tym, że do specjalnie przygotowanych na tę okazję toreb, rozprowadzanych w parafiach, można włożyć: produkty spożywcze z długim terminem przydatności oraz artykuły chemiczne. W tym roku szczególnie zachęcamy wiernych do przekazywania wypełnionych toreb bezpośrednio osobom potrzebującym wsparcia. Pozostałe torby można pozostawić w parafii lub w biurze Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej przy pl. Matki Teresy z Kalkuty 5 lub w innych ośrodkach Caritas.

Świeca pomocy

Reklama

Jak zawsze – kontynuuje ks. Mariusz – dużym zainteresowaniem cieszy się akcja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, w ramach której kilkadziesiąt tysięcy świec zarówno małych, jak i dużych rozprowadzana jest przez wolontariuszy parafialnych, a dochód wesprze pomoc dla małych dzieci w wymiarze świetlic środowiskowych, a także ufundowania letniego wypoczynku. Po raz ósmy także organizujemy – wraz z naszymi partnerami – świąteczną pomoc dla Polaków na Wileńszczyźnie pod hasłem „Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach”. Przygotowaliśmy już pomoc dla ubogich seniorów, osób samotnych, rodzin w trudnej sytuacji materialnej, dzieci i instytucji takich jak szkoły, czy ośrodki skupiające Polaków. Tuż przed świętami ten transport dotrze za wschodnią granicę.

Głodnego nakarmić

Koniecznie należy dodać, że w tym roku podobnie jak przed pandemią, chcemy zorganizować w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia obiad dla bezdomnych i ubogich. Potrzebujemy w tym celu szerokiej pomocy, gdyż dla sprawnej obsługi obiadu dla 280 osób potrzeba około 50 osób wolontariuszy obsługujących gości. Obiad odbędzie się w niedzielę 26 grudnia w godz. 9-15.30 w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym, ul. Papieża Pawła VI nr 2. Jeżeli pragniemy pomóc materialnie, możemy donieść rzeczy do paczek, również gotowe już paczki lub wpłacić ofiarę z dopiskiem „Obiad bożonarodzeniowy” na nasze konto. Z góry dziękujemy za ten bezcenny dar serca!

2021-11-30 08:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sprawili, że święta dla wielu były szczęśliwe

[ TEMATY ]

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

świece Caritas

Tak pomagam

Monika Jaworska

Świece Caritas.

Świece Caritas.

Ubodzy mogli się cieszyć paczkami przygotowanymi dzięki otwartym sercom ludzi dobrej woli.

W parafiach można było nabywać białe i czerwone świece Caritas, z których dochód przeznaczony jest na akcję Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, czyli w zależności od lokalnych potrzeb: na dofinansowanie wakacyjnego wypoczynku, posiłków, stypendiów oraz wsparcie dzieci w rehabilitacji i leczeniu. Co roku rozprowadza się na terenie naszej diecezji kilkadziesiąt tysięcy świec. Ma charakter ekumeniczny – jest prowadzona z Kościołem ewangelickim i prawosławnym.

CZYTAJ DALEJ

Turcja/ Polscy strażacy przeładowują sprzęt z samolotu na samochody, jadą do Adiyaman

2023-02-07 08:04

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/MICHAEL BUHOLZER

Polscy strażacy na lotnisku w Turcji przeładowują sprzęt z samolotu na samochody, a następnie jadą do Adiyaman, w południowo-wschodniej Turcji – poinformował PAP we wtorek rano rzecznik prasowy PSP bryg. Karol Kierzkowski.

"Polska grupa HUSAR wylądowała w Gaziantep w Turcji 2:29 lokalnego czasu. Dotarli jako 3. w regionie Gaziantep. Skierowani zostali do m. Adiyaman na północny wschód od Gaziantep" – przekazał na Twitterze komendant główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak.

CZYTAJ DALEJ

Watykan/ Papież: jestem całym sercem blisko osób dotkniętych trzęsieniem ziemi

2023-02-07 15:01

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek zapewnił, że jest całym sercem blisko osób dotkniętych trzęsieniem ziemi w Turcji i Syrii i modli się za ofiary. Wyraził pragnienie, by pomoc mogła wesprzeć wszystkich w tragedii. Słowa papieża zamieszczono we wtorek na jego profilu na Twitterze.

Na profilu Pontifex Watykan opublikował następujące słowa Franciszka: "Jestem całym sercem blisko osób dotkniętych trzęsieniem ziemi w Turcji i w Syrii. Modlę się nadal za tych, którzy stracili życie, za rannych, za ich rodziny, oraz za ratowników".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję