Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Za wybitne zasługi

Czesław Ryszka został odznaczony przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

2021-11-23 07:24

Niedziela sosnowiecka 48/2021, str. V

[ TEMATY ]

Czesław Ryszka

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski

Archiwum

Czesław Ryszka z żoną Elżbietą

Czesław Ryszka z żoną Elżbietą

Uroczystość odbyła się podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. – Było moją wolą, aby spotkali się dzisiaj na tej sali odznaczeni, którzy przez lata swojego życia działali dla Rzeczypospolitej, dla naszego państwa, dla naszego społeczeństwa, dla ludzi w bardzo różnych dziedzinach. Można śmiało powiedzieć, że ci, którzy są bohaterami dzisiejszej uroczystości, to jest pewien przekrój działalności dla Polski – mówił prezydent RP Andrzej Duda.

– Od działalności duchowej, służenia drugiemu człowiekowi wsparciem duchowym, tym najbardziej głębokim, bo związanym z wiarą, poprzez obronę podstawowych wartości – praw człowieka, walkę o wolność, niepodległość, suwerenność Rzeczypospolitej. Poprzez budowanie zrębów ważnych instytucji odrodzonego państwa polskiego, bo tak je nazywam po 1989 r. Poprzez budowanie polskiej kultury w sposób niezłomny, trwały, stały – wskazywał prezydent Duda.

Reklama

Czesław Ryszka został odznaczony przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w podejmowanej dla kraju działalności państwowej i publicznej, za osiągnięcia w pracy literackiej i publicystycznej. Czesław Ryszka związany jest z Czeladzią. Był posłem RP III i senatorem VI, VII, VIII i IX kadencji. Urodził się w Lędzinach-Goławcu. Ukończył studia na wydziałach: teologicznym (1973 r.) i humanistycznym (1974 r.) Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W latach 1974-76 pracował w Zakładzie Badań nad Literaturą Religijną KUL. W latach 1976-82 był redaktorem Gościa Niedzielnego w Katowicach. W okresie 1983-93 kierował działem religijnym katowickiego tygodnika Katolik. W latach 1993 – 2013 pracował jako redaktor w Niedzieli. Ma w swoim dorobku kilkadziesiąt książek o tematyce społeczno-religijnej, część została przetłumaczona i ukazała się za granicą. Wydał 6 książek poświęconych sprawom papieskim, m.in. monografię Jan Paweł II Wielki. Jest autorem trylogii jasnogórskiej: Przeor Kordecki, Opowieść jasnogórska, Blizny. Swojej pracy parlamentarnej poświęcił książki: Prosto z Sejmu, Prosto i jasno z Senatu i Widziane z Senatu.

W ostatnim czasie wydał książkę Wiara i ofiara. Życie, dzieło i epoka św. Maksymiliana M. Kolbego. Otrzymał także wyróżnienie za publikację Prymas Wyszyński. Ojciec Ojczyzny wydaną przez Białego Kruka. Od Stowarzyszenia Wydawców Katolickich otrzymał dotychczas 4 nagrody: w 1999 r. za książkę Papież końca czasów, w 2016 r. Mały Feniks za całokształt twórczości, w 2020 r. Feniks publicystyczny za książkę Kto z Bogiem, a kto z diabłem (Biały Kruk) oraz obecnie, w 2021 r. wyróżnienie za książkę Prymas Wyszyński. Ojciec Ojczyzny.

– Jest mi niezmiernie miło przyjąć od Prezydenta RP tak zaszczytne odznaczenie. Wiem, że wielu bardziej ode mnie zasłużyło na to odznaczenie. Ale Pan Prezydent wręczając mi Krzyż Komandorski powiedział: „Niewielu jest takich ludzi jak Pan”. To zobowiązujące. Tak to rozumiem – powiedział Czesław Ryszka.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski dla 100-letniego ks. Franciszka Hanka

[ TEMATY ]

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Od lewej: ks. Paweł, ks. Franciszek Hanek, ks. Łukasz

Od lewej: ks. Paweł, ks. Franciszek Hanek, ks. Łukasz

Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski został w niedzielę odznaczony ks. kanonik Franciszek Hanek. Uroczystość odbyła się w Mielcu (Podkarpackie) podczas Mszy św. z okazji jubileuszu 100. urodzin duchownego i 70 lat jego kapłaństwa.

Jak poinformował w niedzielę rzecznik urzędu marszałkowskiego w Rzeszowie Tomasz Leyko Krzyż został przyznany przez Kapitułę Orła Białego na wniosek marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla, który jest również sekretarzem kapituły Polonia Restituta. On także odznaczył jubilata.

CZYTAJ DALEJ

Bóg wygrał dzięki Niepokalanej Maryi

2021-12-08 17:54

[ TEMATY ]

Niepokalane Poczęcie

Artur Stelmasiak/Niedziela

- Maryja Niepokalana jest żywą świątynią Boga. Jej „fiat” – „tak”, to wygrana Boga - powiedział bp Piotr Libera 8 grudnia w Przasnyszu w diecezji płockiej. Przewodniczył tam nieszporom i Eucharystii w Sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej Przewodniczki. W miejscu tym kończą się obchody roku jubileuszowego w 300. rocznicę powstania Zgromadzenia Męki Jezusa Chrystusa, czyli ojców pasjonistów, które sprawuje pieczę nad sanktuarium.

Bp Piotr Libera przewodniczył w sanktuarium w Przasnyszu Eucharystii i nieszporom. W tradycji są one nazywane „odpustami”, stanowią znak tożsamości i jedności w wierze miasta i jego okolic.

CZYTAJ DALEJ

Morawiecki: konstruktywna rozmowa z premierem Włoch; główny temat - bezpieczeństwo Europy

2021-12-09 12:50

[ TEMATY ]

premier

PAP

W ramach intensywnej ofensywy dyplomatycznej polskiego rządu odbyłem w czwartek w Rzymie długą i niezwykle konstruktywną rozmowę z premierem Mario Draghim; mówiliśmy przede wszystkim o kwestiach bezpieczeństwa Europy - poinformował premier Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych.

"Dziś, w ramach intensywnej ofensywy dyplomatycznej polskiego rządu, odwiedziłem kolejną europejską stolicę - Rzym. W wiecznym mieście przywitał mnie premier Włoch Mario Draghi, z którym odbyłem długą i niezwykle konstruktywną rozmowę" - napisał w czwartek po spotkaniu z Draghim na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję