Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Qulturalne Bierzmowanie

Robert Drężek jest koordynatorem ogólnopolskiej akcji ewangelizacyjnych spotkań w naszej archidiecezji. Poprosiliśmy go o przybliżenie idei tej inicjatywy.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 47/2021, str. I

[ TEMATY ]

ewangelizacja

koncert

Archiwum Qulturalnego Bierzmowania

Nieodłącznym elementem jest koncert muzyki chrześcijańskiej ze świadectwami

Nieodłącznym elementem jest koncert muzyki chrześcijańskiej ze świadectwami

Sakrament dojrzałości chrześcijańskiej, którym jest bierzmowanie, stanowi trzeci etap tzw. wtajemniczenia do życia wiarą. Niezwykle cenną w tym kontekście staje się ogólnopolska inicjatywa pod nazwą „Qulturalne Bierzmowanie”, która ma ubogacić przygotowanie do przyjęcia łask Trzeciej Osoby Trójcy Świętej.

Założenia inicjatywy

– „Qulturalne Bierzmowanie” to formuła spotkań artystów z młodzieżą przygotowującą się do sakramentu bierzmowania – mówi ceniony muzyk zespołów takich jak m. in. Luxtorpeda czy Arka Noego. Założeniem inicjatywy jest uzupełnienie rocznego cyklu katechez przez zorganizowanie koncertu muzyki chrześcijańskiej ze świadectwami, w lokalnym domu kultury. Oprócz koncertów nieodłącznym elementem jest udział w spotkaniach lokalnych wspólnot. Ich członkowie mają okazję dać świadectwo i zaprosić młodzież do dalszej formacji w swoich wspólnotach. Istotne jest stworzenie platformy porozumienia między artystami, księżmi i domami kultury, a tym samym wypracowanie nowych miejsc do chrześcijańskiego koncertowania.Dlaczego dom kultury? Aby zapewnić dobrej jakości występ, niezbędna jest odpowiednia sala, nagłośnienie, oświetlenie i obsługa wydarzenia. Dom kultury zapewnia te warunki bezpłatnie, co znacznie ogranicza koszty. Spotkanie poza kościołem może być okazją do potwierdzenia, że życie i wiara to nie są dwa odrębne światy. Do tej platformy zapraszamy również animatorów, katechetów, menedżerów, księży oraz przedstawicieli mediów.

Współpraca i zaangażowanie

Podsumowując – kontynuuje Robert Drężek – należy podkreślić szeroką współpracę na kilku płaszczyznach. Po pierwsze ksiądz dziekan pokazuje świeckich zaangażowanych w życie Kościoła, dzielących się z innymi swoim życiem, talentem, zainteresowaniami. Muzycy często są członkami wspólnot tj.: Ruchu Światło Życie, Drogi Neokatechumenalnej, Skautów Europy, KSM i innych. Po drugie lokalne wspólnoty otrzymują wsparcie i okazję do zaprezentowania swojej działalności. Po trzecie młodzież ma szansę poznać z pierwszej ręki dostępne w dekanacie wspólnoty, do których może dołączyć, a artyści mają okazję wystąpić z repertuarem dopasowanym do ludzi młodych tj. muzyka oparta o chrześcijańskie wartości i świadectwo. Tylko dzięki dobrej współpracy – artyści, wspólnoty, duchowni możemy stworzyć nowe miejsca spotkań, dotrzeć do młodych ludzi i sprawić, aby bierzmowanie nie było sakramentem odejścia z Kościoła.

Spotkania

Naszym celem jest zainicjowanie 1057 wydarzeń pod nazwą „Qulturalne Bierzmowanie” w ciągu każdego roku, bo tyle jest dekanatów w Polsce. Jak będą wyglądały nasze spotkania? Pierwsza część to koncert oraz dwa świadectwa muzyków. Na ostatni utwór zaprosimy wspólnoty i księży na scenę i razem zaśpiewamy pieśń uwielbienia. Druga część to prezentacja wspólnot młodzieżowych z dekanatu. Delegacje mówią krótkie świadectwo, co robią i zapraszają do siebie. Ostatnia część to tzw. Get together – czas na luźne rozmowy ze wszystkimi. Chodzi o to, aby bierzmowani mieli okazję porozmawiać z ludźmi ze wspólnot i odwrotnie, dołączyć do nich, otrzymać ulotki, porozmawiać z zespołem, wymienić kontakty. Liczymy, że Duch Święty poprowadzi nasze dzieło, które przyniesie błogosławione owoce – kończy Robert Drężek.

2021-11-16 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Koncert, „Co mi w duszy gra? Muzyka polska

[ TEMATY ]

koncert

Zofia Białas

W przeddzień Święta Niepodległości w Muzeum Ziemi Wieluńskiej odbył się koncert zatytułowany, „Co mi w duszy gra? Muzyka polska”. Koncert zorganizowany przez Muzeum Ziemi Wieluńskiej oraz Instytucję Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia” w Katowicach objął patronatem honorowym Paweł Okrasa – Burmistrz Wielunia.

Koncert – wielką muzyczną refleksję na temat polskości - poprowadziła Ewa Kafel, a wykonali go: Paulina Horajska – sopran, Wiktoria Zawistowska – mezzosopran, Patryk Wyborski – baryton, Mirella – Malorny – Konopka - fortepian.

CZYTAJ DALEJ

Błogosławiona Bolesława Lament

Niedziela podlaska 1/2017, str. 7

[ TEMATY ]

bł. Bolesława Lament

Al. Bartosz Ojdana

Bł. Bolesława Lament – obraz z zasobów Muzeum Diecezjalnego w Drohiczynie

Bł. Bolesława Lament – obraz z zasobów Muzeum Diecezjalnego w Drohiczynie

W pamiętnym dla diecezji drohiczyńskiej dniu – 5 czerwca 1991 r. została beatyfikowana Bolesława Lament. W liturgii czcimy ją w rocznicę śmierci 29 stycznia

Nie tylko czas oraz miejsce beatyfikacji bł. Bolesławy Lament (właśnie wtedy św. Jan Paweł II utworzył naszą diecezję) i nie tylko fakt, że pracują wśród nas jej córki duchowe ze Zgromadzenia Misjonarek Świętej Rodziny, wiążą tę świetlaną postać z Kościołem drohiczyńskim – za życia i po śmierci, gdy jej ciało złożono już w trumnie, przemierzała także nadbużańską ziemię.

CZYTAJ DALEJ

Bądź radosny, jest Bosko!

2023-01-29 18:23

Homilię wygłosił ks. Michał Piechota

31 stycznia obchodzimy liturgiczne wspomnienie św. Jana Bosko, a zarazem jedno z dwóch najważniejszych świąt salezjańskich. Aby umożliwić większej liczbie wiernych udział w uroczystości, parafia św. Michała Archanioła na Ołbinie obchodzi ją już dzisiaj.

Eucharystii dla dzieci przewodniczył ks. Michał Piechota, salezjanin. W homilii przypomniał historię życia i powołania założyciela salezjanów. Jan Bosko urodził się w 1815 r. w biednej rodzinie, na terenie północnych Włoch, w małej wiosce niedaleko Turynu. – Od samego początku jako dziecko wykazywał pewne cechy, które go wyróżniały spośród innych: dobroć, wrażliwość na drugiego człowieka, chęć przyprowadzania innych do Pana Boga. Był bardzo dobrym organizatorem, zdolnym dzieckiem, próbował czegoś uczyć swoich kolegów, zachęcał do wspólnej zabawy, chciał być pozytywnym przykładem i wzorem dla innych – tłumaczył ks. Michał.
Kiedy Jan dorósł, usłyszał w sercu wołanie Pana Boga, by pójść do seminarium. Wstąpił do seminarium diecezjalnego a kiedy je ukończył, zaczął się zastanawiać co do swojej przyszłej pracy. Dostawał różne propozycje, ale odkrywając w sobie wrażliwość na biednych, słabych i pokrzywdzonych skierował swoje działania do chłopców odrzuconych przez społeczeństwo turyńskie. Byli to chłopcy pochodzący z biednych rodzin, którzy pracowali na swoje utrzymanie, ale byli oszukiwani przez swoich pracodawców. Ci chłopcy, gdy próbowali wyegzekwować to, co im się należało, byli traktowani jako młodociani przestępcy. Nieraz też bieda zmuszała ich do kradzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję