Reklama

Niedziela Lubelska

Bezcenny dar

Relikwie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego zostały uroczyście wprowadzone do kościoła św. Urszuli Ledóchowskiej w Lublinie.

Niedziela lubelska 47/2021, str. V

[ TEMATY ]

relikwie

bł. kard. Stefan Wyszyński

Paweł Wysoki

Wprowadzenie relikwii bł. kard. Stefana Wyszyńskiego

Wprowadzenie relikwii bł. kard. Stefana Wyszyńskiego

Staraniem Koła Przyjaciół Prymasa Tysiąclecia, parafia na Węglinie otrzymała relikwie I stopnia. Bezcenny dar lubelskiej wspólnocie został przekazany przez kard. Kazimierza Nycza i Instytut Prymasa Wyszyńskiego.

Historyczna uroczystość

Wprowadzenie relikwii odbyło się w niedzielę, 14 listopada. W wydarzeniu uczestniczyli parafianie i goście, w tym wzruszeni członkowie jedynego w naszej archidiecezji Koła Przyjaciół Prymasa Tysiąclecia, którzy od wielu lat zgłębiali nauczanie kard. Wyszyńskiego, promowali jego dziedzictwo i modlili się o beatyfikację. Wśród uczestników liturgii znaleźli się m.in. Rycerze Kolumba, poczty sztandarowe wspólnot apostolskich oraz przedstawiciele szkół noszących imię kard. Wyszyńskiego z Konopnicy, Nasutowa, Wąwolnicy, Wilczopola i sąsiadującej z kościołem Szkoły Podstawowej nr 50. Przed wprowadzeniem relikwii proboszcz ks. Antoni Socha poświęcił nowy ornat z wizerunkiem błogosławionego, dar KPPT. – Bóg zapłać wspólnocie koła za troskę o to, by relikwie Prymasa znalazły się w naszym kościele. Odtąd jeszcze bardziej będziemy czcić wielkiego Polaka i patriotę – powiedział ksiądz proboszcz, składając podziękowania na ręce Agnieszki Kulik. Jak zapowiedział, w każdy ostatni wtorek miesiąca w obecności relikwii odmawiana będzie nowenna do bł. Stefana Wyszyńskiego, podczas której wypraszane będą łaski dla rodzin, parafii i ojczyzny.

Pragnienie świętości

We wprowadzeniu relikwii uczestniczył ks. Andrzej Flis, ojciec duchowny Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie. Jak podkreślił, to „wielkie wydarzenie dla parafii, która odtąd cieszy się widzialnym znakiem obecności bł. kard. Wyszyńskiego”. W homilii podkreślił, że „Lublin i cała diecezja ma szczególne prawo do Prymasa Tysiąclecia, który w czasach powojennych był biskupem lubelskim”. Ks. Flis zwrócił uwagę na znaczenie świadectwa życia i wiary świętych, którzy bliźnich prowadzą do nieba. – W drodze do wieczności idziemy we wspólnocie Kościoła, nawzajem za siebie odpowiedzialni, wspomagający się modlitwą i ofiarą. Bóg nie zostawia nas samych, ale daje nam świadectwo świętych – powiedział kapłan. – Tak bliscy są nam św. Jan Paweł II i bł. kard. Stefan Wyszyński, którzy chodzili po ulicach naszego miasta i diecezji, po drogach którymi dziś chodzimy. W realizacji naszego powołania do świętości nie jesteśmy sami; relikwie są znakiem ich obecności i orędownictwa za nami. Święci wzbudzają w nas pragnienie świętości – podkreślił, zachęcając do wdzięczności za „świętość, która realizuje się w tylu historiach życia”.

Koło przyjaciół

Działające przy parafii Koło Przyjaciół Prymasa Tysiąclecia od 2001 r. łączy tych, którym na sercu leży duchowe dziedzictwo pozostawione Polsce i Kościołowi przez kard. Wyszyńskiego. Koło jest częścią Kręgu Przyjaciół Prymasa Tysiąclecia. Wspólnota zaprasza wszystkich, którzy chcą poznawać dziedzictwo bł. kard. Wyszyńskiego, kształtować życie w oparciu o duchowe wartości, jakimi żył oraz wspierać jego dzieła przez modlitwę i „krucjatę miłości”. Spotkania odbywają się w domu parafialnym przy ul. Roztocze 1 w ostatni wtorek miesiąca po wieczornej Mszy św.

2021-11-16 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas niezłomny

Niedziela wrocławska 44/2021, str. II

[ TEMATY ]

spektakl

bł. kard. Stefan Wyszyński

Ks. Łukasz Romańczuk

Spektakl odbył się przed klasztorem

Spektakl odbył się przed klasztorem

Fanciszkanie z parafii św. Alberta Wielkiego zaprosili wiernych na spektakl pt.: Życie większe od legend przygotowany przez Teatr „A” z Gliwic.

Wczasie, gdy cieszymy się z beatyfikacji kard. Wyszyńskiego, organizowanych jest wiele inicjatyw, które mają przybliżyć postać tego wielkiego Polaka. – Życie większe od legend to spektakl, który ukazuje wielkie tajemnice dobra i zła. Tajemnice tego, jak może być człowiek podły, a także jak może być wielki, gdy jest blisko Boga – powiedział o. Faustyn, franciszkanin.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikRóżańcowy: dlaczego zdrowaś Maryjo?

2022-09-30 22:00

[ TEMATY ]

#NiezbędnikRóżańcowy

Karol Porwich/Niedziela

Kiedy w majowych rozważaniach wędrowaliśmy szlakiem maryjnych sanktuariów rozsianych na umęczonej rosyjską agresją ziemi ukraińskiej, nie przypuszczaliśmy, że w październiku będziemy kontynuować nasze wołanie o dar pokoju. Skoro konflikt militarny wciąż trwa a ofiarą rosyjskich działań padają niewinni ludzie, pójdziemy przez październikowe rozważania „z różańcem w ręku po dar pokoju”.

Tematem naszych rozważań będą tytuły, jakie przez wieki mądrość Kościoła nadała Najświętszej Maryi Pannie w różnych modlitwach. Rozpoczniemy od Pozdrowienia Anielskiego.

CZYTAJ DALEJ

USA/ Blinken: Ukraina ma pełne prawo, by odzyskać całe swoje terytorium

2022-09-30 19:22

[ TEMATY ]

rosyjska agresja na Ukrainę

Antony Blinken

aneksja

PAP/JIM LO SCALZO

Antony Blinken

Antony Blinken

Ukraina ma pełne prawo, by odbić całe swoje terytorium zagarnięte przez Rosję - oznajmił w piątek sekretarz stanu USA Antony Blinken. Dodał, że USA w dalszym ciągu popierają politykę otwartych drzwi NATO, lecz zaznaczył, że każdy potencjalny członek, w tym Ukraina, musi przejść przez "odpowiedni proces".

"Ukraina ma pełne prawo bronić całego swojego terytorium, by bronić ludzi, którzy tam są i by odzyskać ziemie, które zostały jej nielegalnie zagarnięte. Nasze wsparcie będzie kontynuowane i to wsparcie może zostać używane tak, jak Ukraina uważa to za stosowne, by bronić swojego terytorium i tak jak jest to konieczne, by je odzyskać" - powiedział Blinken podczas konferencji prasowej po spotkaniu z szefową MSZ Kanady Melanie Joly w Waszyngtonie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję