Reklama

Niedziela Częstochowska

Słuszny kierunek

Wielki dar papieskich odpustów zupełnych in perpetuo, na „wieczystą moc”, dla kalwarii w Praszce jest zadaniem i wyzwaniem, abyśmy nie stracili celu naszego życia – powołania do świętości.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość poświęcenia granitowych tablic informujących o papieskich odpustach zupełnych pod przewodnictwem ks. prał. Krzysztofa Nykiela, regensa Penitencjarii Apostolskiej w Watykanie, odbyła się 24 października, w dniu Matki Bożej Królowej Palestyny – patronalne święto Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie. Rozpoczęła się ona koncertem maryjnym w wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej z Gliwic w kościele Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia i modlitwą różańcową.

Pominąć czyściec

– Pragnieniem Penitencjarii Apostolskiej jest, aby tu, na kalwarii w Praszce, wierni mogli pod zwykłymi warunkami: spowiedzi, Komunii św., modlitwy w intencjach Ojca Świętego, po odrzuceniu jakiegokolwiek przywiązania do grzechu, zyskiwać dar odpustu zupełnego, czyli darowania kary doczesnej za grzech odpuszczony co do winy – tłumaczył ks. Nykiel. – Można powiedzieć inaczej: chodzi o pominięcie etapu, który nazywa się czyśćcem, zaskarbienia sobie tych darów i łask już tutaj, pielgrzymując na ziemi. Stąd też pamiątkowe tablice będą (...) przypominały ten wielki dar, który jest zadaniem i wyzwaniem, abyśmy nigdy nie stracili celu naszej drogi, którym jest powołanie do świętości – zaznaczył.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Po odczytaniu dekretu Stolicy Apostolskiej przez kustosza kalwarii ks. prał. Stanisława Gasińskiego celebrans zawierzył zebranych Kalwaryjskiej Matce Zawierzenia. Następnie w czasie procesji, przy dźwiękach orkiestry z Opola, poświęcone zostały dwie tablice – przy kaplicy rozmowy Pana Jezusa ze św. Piotrem i kaplicy Betlejem oraz w kościele Świętej Rodziny, gdzie miała miejsce również Suma odpustowa.

Dojrzałe miejsce

– Papieskie wyróżnienie dla Kalwarii w Praszce otwiera nową kartę w dziejach tego świętego miejsca. Jest to zarazem wyzwanie, by podjąć dzieło nowej ewangelizacji w trzecim tysiącleciu chrześcijaństwa. To właśnie tutaj mamy się uczyć, jak ufać Bogu na wzór Maryi i czynić wszystko, co Jej Syn nam powie – przypomniał ks. Nykiel. Podkreślając miejsce Archidiecezjalnego Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce na mapie archidiecezji, dodał: – To młode, ale jakże już dojrzałe miejsce święte, jest miejscem spotkań Boga z człowiekiem, jest miejscem wyjątkowym, w którym dokonują się dzieła miłosierdzia.

Bliżej nieba

Przed błogosławieństwem regens Penitencjarii Apostolskiej dziękował uczestnikom liturgii za ich wiarę, nadzieję i miłość, za to, że są ludźmi zawierzenia, że trwają mocno w wierze i że ich oczy są wpatrzone w niebo. – To jest słuszny kierunek. Przychodzicie na wzgórze kalwaryjskie w Praszce, by rozważać tajemnice męki Pańskiej, tajemnice życia, śmierci i zmartwychwstania Pana. To z tego wzgórza bliżej widać niebo. Ono nadaje właściwy kierunek naszemu chrześcijańskiemu życiu – przyznał ks. Nykiel.

Po zakończeniu liturgii pielgrzymi udali się do domku Zwiastowania Matki Bożej, gdzie Kalwaryjskie Bractwo Męki Pańskiej przygotowało agapę.

2021-11-03 07:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jesteśmy tu dla ludzi

Niedziela częstochowska 19/2024, str. VI

[ TEMATY ]

Praszka

Karol Porwich/Niedziela

Parafian cenię za wiarę, która jest przeżywana szczerze – mówi ks. Jerzy Grąbkowski

Parafian cenię za wiarę, która jest przeżywana szczerze – mówi ks. Jerzy Grąbkowski

Nasza parafia to klimat nieporównywalny z żadnymi innymi kościołami, tu jest przepięknie i ten niesamowity duet księży... A to ciągnie do kościoła jak magnes – podkreśla Danuta Galińska z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Praszce.

O ludzkiej życzliwości, którą wnoszą do praszkowskiej rodziny posługujący księża, pisaliśmy już w nr. 39/2022 Niedzieli Częstochowskiej. 30 kwietnia, przy okazji nawiedzenia parafii przez Matkę Bożą w znaku Ikony Jasnogórskiej, mieliśmy okazję do ponownego spotkania. – Od ostatniej wizyty Niedzieli na pewno mogę zauważyć coraz większy wymiar naszej wspólnoty, widać większe zaangażowanie parafian i ich większą otwartość. Myślę, że ludzie widzą naszą aktywność i fakt, że nie zamykamy się w murach plebanii – mówi ks. Jerzy Grąbkowski, proboszcz parafii.
CZYTAJ DALEJ

Dlaczego Jezus przywołał do siebie dwunastu?

2026-06-11 14:22

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe.Stock

„Przywołał do siebie dwunastu” – pisze autor natchniony. Nie przywołał pięciu czy dziesięciu, ale przywołał dwunastu, bo rok składa się z dwunastu miesięcy. Jezus przywołał więc dwunastu i dwunastu wysłał w świat, bo nie ma żadnego miesiąca roku mojego życia bez Jego bliskości, który byłby pozbawiony Jego troski, w którym nie byłaby aktywna Jego miłość.

Jezus, widząc tłumy, litował się nad nimi, bo byli znękani i porzuceni, jak owce niemające pasterza. Wtedy rzekł do swych uczniów: «Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało. Proście Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo». Wtedy przywołał do siebie dwunastu swoich uczniów i udzielił im władzy nad duchami nieczystymi, aby je wypędzali i leczyli wszystkie choroby i wszelkie słabości. A oto imiona dwunastu apostołów: pierwszy – Szymon, zwany Piotrem, i brat jego Andrzej, potem Jakub, syn Zebedeusza, i brat jego Jan, Filip i Bartłomiej, Tomasz i celnik Mateusz, Jakub, syn Alfeusza, i Tadeusz, Szymon Gorliwy i Judasz Iskariota, ten, który Go zdradził. Tych to Dwunastu wysłał Jezus i dał im takie wskazania: «Nie idźcie do pogan i nie wstępujcie do żadnego miasta samarytańskiego. Idźcie raczej do owiec, które poginęły z domu Izraela. Idźcie i głoście: Bliskie już jest królestwo niebieskie. Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych, wypędzajcie złe duchy. Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie».
CZYTAJ DALEJ

XXII Zawody Wędkarskie Akcji Katolickiej

2026-06-14 11:00

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

Zielona Góra

Dobiegniew

Zawody wędkarskie

Urszula Furtak

XXII Zawody Wędkarskie Akcji Katolickiej

XXII Zawody Wędkarskie Akcji Katolickiej

XXII Zawody Wędkarskie organizowane przez Akcję Katolicką przeszły do historii. Tym razem miłośnicy wędkarstwa z 15 miejscowości diecezji zielonogórsko-gorzowskiej rywalizowali nad jeziorem Wielgie w Dobiegniewie. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję