Reklama

Niedziela Przemyska

Róża dla Królowej Rodzin

W Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris Laetitia przedstawiciele rodzin spotkali się w jarosławskiej kolegiacie na 6. Archidiecezjalnej Pielgrzymce Małżeństw i Rodzin.

Niedziela przemyska 43/2021, str. VI

[ TEMATY ]

pielgrzymka rodzin i małżeństw

Renata Stefanowska-Drewniak

Dzieci składają róże Matce Bożej

Dzieci składają róże Matce Bożej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rodziny z archidiecezji przemyskiej zgromadziły się w drugą sobotę października przed jaśniejącym łaskami wizerunkiem Maryi, aby dziękować za wielki dar sakramentu małżeństwa oraz zawierzać się Matce Chrystusa. Podczas pięknego nabożeństwa różańcowego małżonkowie złożyli przed ołtarzem róże, jako symbol swojej miłości i całego swojego życia.

Szczytem spotkania modlitewnego była Eucharystia, której przewodniczył ks. kan. Stanisław Woźniak, dziekan dekanatu Jarosław I. Homilię wygłosił ks. dr Marek Machała, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Przemyślu. Po homilii małżonkowie uroczyście odnowili swoje przyrzeczenia małżeńskie, odpowiadając na pytania: Czy chcecie coraz doskonalej miłować się wzajemnie, biorąc za wzór ofiarną miłość Chrystusa, który oddał za nas swoje życie?; Czy chcecie okazywać sobie coraz głębszy szacunek i żyć w doskonałej wierności małżeńskiej?; Czy chcecie wspierać się wzajemnie w troskach i radościach, w zdrowiu i chorobie, służąc sobie z serca i modląc się za siebie aż do końca życia?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Po Mszy św. uczestnicy spożyli posiłek, po którym mogli uczestniczyć w spotkaniu z doktorem Maciejem Barczentewiczem, jednym z polskich pionierów naprotechnologii, czyli nowoczesnej metody leczenia niepłodności małżeńskiej, zgodnej z nauczaniem moralnym Kościoła. Lekarz ten, prowadzący przychodnię specjalistyczną „Macierzyństwo i Życie” w Lublinie, jest m.in. członkiem zespołu ekspertów Komisji Episkopatu Polski do spraw bioetyki oraz założycielem i prezesem Fundacji Instytutu Leczenia Niepłodności Małżeńskiej im. Jana Pawła II.

Reklama

W pielgrzymce oprócz małżonków i rodziców z dziećmi uczestniczyli także diakoni i klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu, którzy w ramach zajęć z teologii małżeństwa i rodziny, zgodnie z poleceniem papieża Franciszka „powinni mieć dostęp do szerszej interdyscyplinarnej formacji, dotyczącej narzeczeństwa i małżeństwa, a nie tylko doktryny” (Amoris laetitia nr 203). Papież Franciszek, inaugurując Rok Rodziny podkreślił, że w obliczu trudności i zagrożeń, których doświadczają dziś rodziny, Kościół przypomina chrześcijańskim małżonkom wartość małżeństwa, będącego Bożym zamysłem, owocem łaski i powołaniem, które trzeba przeżywać w całej pełni, z wiernością i bezinteresownie. Wskazał również, że istotą duszpasterstwa rodzin jest z jednej strony jasne głoszenie Ewangelii, a z drugiej czułość w towarzyszeniu. Papież Franciszek przypominał, że rodzina, która żyje na wzór Bożej miłości, sama staje się żywym słowem Bożym głoszonym światu. W rodzinnych relacjach dzieci uczą się na co dzień miłości i przyjmują wiarę. „Wspierajmy zatem rodzinę! Chrońmy ją przed tym, co narusza jej piękno! Jest to tajemnica miłości, podchodźmy do niej ze zdumieniem, dyskrecją i czułością. Starajmy się zachować te cenne i delikatne więzi, które łączą dzieci, rodziców i dziadków. Potrzebujemy tych więzi, by przeżyć, by żyć dobrze i uczynić ludzkość bardziej braterską” – apelował Ojciec Święty.

Archidiecezjalna Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin do Jarosławskiej Kolegiaty jest jedną z prób odpowiedzi na apel naszego papieża. Idea pielgrzymki dojrzała po uroczystej koronacji, której dokonał abp Józef Michalik 2 sierpnia 2014 r. Już siedem lat wcześniej ówczesny metropolita przemyski wydał dekret nadający obrazowi Matki Bożej Śnieżnej tytuł Najświętszej Maryi Panny Królowej Rodzin. Pierwowzorem tego obrazu jest cudowny wizerunek Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego) z Bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie, zwany również wizerunkiem Matki Bożej Śnieżnej.

Rzymski wizerunek należy do najczęściej kopiowanych przedstawień Matki Bożej. Nie znamy dokładnej daty powstania kopii, która dotarła do Jarosławia. Według dokumentu, który znajduje się w rzymskim archiwum jezuitów, obraz ten otrzymał dla jarosławskiego kolegium generał zakonu, św. Franciszek Borgiasz, który zmarł w 1572 r. – zatem czas jego powstania oscyluje wokół tej daty. Wspomniany dokument świadczy również o tym, że Matka Boża Śnieżna w jarosławskiej kopii cieszyła się kultem i zanoszono do niej modlitwy, doznając szczególnych łask. Niestety, rejestry łask i składanych wotów nie zachowały się do naszych czasów. Nową Księgę Łask i Cudów zaprowadzono w roku 2007. Od tego czasu wypełnia się ona relacjami wiernych o doznanych łaskach.

Od pierwszej Archidiecezjalnej Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin w 2015 r. małżonkowie do kwiatu róży dołączają karteczki z dziękczynnymi, błagalnymi i przebłagalnymi intencjami swoich modlitw.

To wydarzenie jest jedną z wielu inicjatyw duszpasterstwa rodzin. Wiadomości, relacje i ogłoszenia dotyczące idei Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin oraz innych znajdziemy na stronie Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Przemyślu (www.przemyska.pl/rodzina) oraz w mediach społecznościowych. Na specjalnym profilu www.facebook.com/rozadlakrolowej można zamieścić swoje intencje, złożyć duchową różę, oraz znaleźć ciekawe zdjęcia, filmy i informacje.

2021-10-19 13:48

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rodziny u Pośredniczki łask

[ TEMATY ]

Leśniów

pielgrzymka rodzin i małżeństw

Beata Pieczykura/Niedziela

– Przychodzimy tutaj, na miejsce maryjnego zawierzenia, aby jak przyjdzie na nas trudny czas próby, nasza odpowiedź wiary okazała się zwycięstwa. Maryjo, bądź z nami w każdy czas! Królowo rodzin, módl się za nami – mówił abp Wacław Depo podczas dorocznej Pielgrzymki Rodzin i Małżeństw do sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, która odbyła się 16 sierpnia.

Małżonkowie i całe rodziny przedstawiły Pani Leśniowskiej swoje dziękczynienie za wszystkie łaski oraz prośby. We wspólnocie rodzinnej przeżyły Mszę św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, który również wygłosił homilię. Podkreślił w niej, że współczesny człowiek zagubił sens zmagań o prawdę i wolność oraz ma problem z nazywaniem zła po imieniu. Dlatego – tak jak św. Jan Paweł II – prosił Ducha Świętego, by odnowił oblicze ziemi, tej ziemi. Przez Maryję prosił też o dary Ducha Świętego dla sumień oraz o światło do przezwyciężenia trudności cywilizacyjnych i kulturowych. Metropolita częstochowski zachęcał zebranych, by u Maryi odnaleźli siły do codziennego świadectwa wiary. W tym duchu powiedział: – Sierpniowy czas pielgrzymek, a jeszcze bardziej rocznice polskiego sierpnia 1920 r. oraz solidarnościowego sierpnia 1980 r. są dla nas wszystkich sposobnością do przeprowadzenia trudnego testu wiary. Wśród wielu krzyżujących się pytań o sens ludzkiego pielgrzymowania i wartość zmagań o prawdę i wolność powracają do nas podstawowe pytania: Kim jestem jako mężczyzna i niewiasta? Jaka jest prawda o nas samych jako wspólnocie osób w rodzinie? Jaka jest moja wiara, czyli osobisty kontakt z Jezusem i Jego nauką? Jakie jest nasze codzienne świadectwo wiary?
CZYTAJ DALEJ

Świecki obejmuje jedną z najważniejszych funkcji w kurii krakowskiej. To pierwszy taki przypadek w historii archidiecezji

2026-06-22 17:14

[ TEMATY ]

archidiecezja krakowska

Lucjan Tabaka

ks. Rafał Buzała

ekonom

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Ks. Rafał Buzałą i Lucjan Tabaka

Ks. Rafał Buzałą i Lucjan Tabaka

Metropolita krakowski, kard. Grzegorz Ryś mianował nowego ekonoma Archidiecezji Krakowskiej. Od 1 lipca funkcję tę pełnić będzie Lucjan Tabaka. Po raz pierwszy w historii archidiecezji ekonomem będzie osoba świecka.

Lucjan Tabaka urodził się 7 lipca 1948 roku w Szymankach k. Szczytna. W 1979 roku ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki i Automatyki. Posiada ponad 60-letni staż pracy. Doświadczenie zdobywał w Państwowej Inspekcji Radiowej w Krakowie, Urzędzie Wojewódzkim w Nowym Sączu czy Zespole Szkół Zawodowych PKP w Nowym Sączu. W latach 1998 – 1999 był wojewodą nowosądeckim, a od 1999 do 2001 roku pracował jako doradca wojewody małopolskiego. Piastował także stanowisko pełnomocnika prezydenta Miasta Nowy Sącz ds. nadzoru właścicielskiego. W latach 2005 – 2014 sprawował urząd kanclerza Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. Od stycznia 2015 roku jest prezesem zarządu AKOPOL DEVELOPMENT sp. z o.o. ze 100% udziałem Politechniki Krakowskiej.
CZYTAJ DALEJ

Siostra aresztowana za handel ludźmi. Po latach została uniewinniona

2026-06-23 11:53

[ TEMATY ]

handel ludźmi

Siostra zakonna

uniewinniona

Karol Porwich /Niedziela

Sąd w indyjskim stanie Jharkhand uniewinnił zakonnicę ze Zgromadzenia Misjonarek Miłości i dwie inne oskarżone w nagłośnionej na całym świecie sprawie o domniemany handel ludźmi. Kończy to ośmioletnie postępowanie prawne, które doprowadziło do poważnych oskarżeń wobec zgromadzenia założonego przez św. Matkę Teresę z Kalkuty (1910-1997).

Decyzja Sądu Rejonowego w Ranchi z 18 czerwca dotyczy Siostry Concilii MC, która została aresztowana w 2018 roku wraz z dwiema pracownicami domu dla niezamężnych matek w mieście Ranchi. W oparciu o skargę złożoną przez lokalną agencję ochrony dzieci, zostały one oskarżone o nielegalne przekazanie 14-dniowego niemowlęcia. W trakcie postępowania oskarżona została początkowo tymczasowo aresztowana, a zwolniono ją za kaucją dopiero po 14 miesiącach. Wcześniej wniosek o przedterminowe zwolnienie odrzucił Sąd Najwyższy Indii.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję