Reklama

Niedziela Lubelska

Pod znakiem Różańca

Uroczystości odpustowe w parafii Matki Bożej Różańcowej w Puławach połączono ze stuleciem konsekracji kościoła oraz wizytacją kanoniczną.

Niedziela lubelska 43/2021, str. VII

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Agnieszka Marek

Dziękczynnej Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Budzik

Dziękczynnej Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Budzik

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kościół Matki Bożej Różańcowej powstał w 1921 r. dla potrzeb garnizonu Puławy z przebudowanej cerkwi prawosławnej Świętej Trójcy. Świątynia pw. Zmartwychwstania Pańskiego została konsekrowana 25 października 1921 r. W kościele umieszczono wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej ze zniszczonego w bitwie pod Kaniowem sztandaru 2. Pułku Inżynieryjnego II Korpusu Polskiego na Wschodzie, ocalony przez mjr. Artura Górskiego. Swój obecny kształt świątynia zawdzięcza przebudowie w latach 1938-39. Był to nieustannie kościół garnizonowy, dopiero 18 lutego 1998 r. abp Bolesław Pylak erygował parafię pw. Matki Bożej Różańcowej.

W niedzielę, 10 października, uroczystościom odpustowym przewodniczył abp Stanisław Budzik. Metropolita przybył do Puław, aby modlić się z wiernymi, spotkać z grupami duszpasterskimi działającymi przy parafii oraz przekazać zgromadzonym błogosławieństwo papieża otrzymane w czasie wizyty ad limina. Na początku wizytacji arcybiskup zawierzył parafię Matce Bożej Różańcowej, a proboszcz ks. Piotr Trela przedstawił sprawozdanie. Szczególnym rysem parafii jest całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu oraz codzienna posługa kapłanów w konfesjonale. Parafia prowadzi rekolekcje ewangelizacyjne. Częścią wizytacji były spotkania z grupami parafialnymi, jak Rada Duszpasterska, koła różańcowe, Wojownicy Maryi czy Wspólnota „Galilea”. Ksiądz arcybiskup przybliżył zebranym postać bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i jego związki z archidiecezją lubelską oraz prowadził dialog z członkami wspólnot, słuchając z uwagą wypowiedzi o ich działalności i troskach związanych z codziennością, szczególnie w dobie pandemii.

Uroczystą oprawę miała Eucharystia odpustowa, której przewodniczył abp Budzik. Licznie przybyli na nią wierni, a także księża rodacy i poprzedni proboszczowie parafii oraz kapłani z dekanatu puławskiego. Obecni byli przedstawiciele władz rządowych i samorządowych oraz puławskiego biznesu, którzy wspierali parafię finansowo. W homilii metropolita skupił się na istocie modlitwy różańcowej, która jest rozważeniem tajemnic z życia Chrystusa. Wyjaśnił, że „rozpoczynając Różaniec od znaku krzyża odwołujemy się do tajemnicy Trójcy Świętej; domawiając Skład Apostolski podkreślamy zakorzenienie naszej wiary w wierze apostołów w Jezusa Chrystusa; Modlitwa Pańska daje poczucie powszechnego braterstwa w Kościele i nadaje Różańcowi charakter wspólnotowy; Pozdrowienie Anielskie wyraża podziw wobec Maryi i wielkich dzieł, jakich dokonał w Niej Bóg, ale jednocześnie w centrum tej modlitwy stawiamy Jezusa”. Nawiązując do 100-lecia istnienia świątyni, podziękował parafianom za troskę materialną, ale przede wszystkim za budowanie wspólnoty duchowej, „za tworzenie Kościoła, w którego centrum jest Chrystus”. Po Eucharystii odbyła się procesja różańcowa ulicami parafii.

Więcej na www.lublin.niedziela.pl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2021-10-19 13:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uczyńcie, co wam mówi Syn

Niedziela toruńska 24/2021, str. VII

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Aleksandra Wojdyło

Do Matki Bożej Wardęgowskiej co roku przybywają pielgrzymi

Do Matki Bożej Wardęgowskiej co roku przybywają pielgrzymi

Matka, która jest blisko każdego, wysłucha, ocali, wesprze. Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła jest jednym z najmłodszych w Kościele, ale bardzo potrzebnym. Potwierdza to coroczne święto w Wardęgowie.

W poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego grupami i indywidualnie, piesi i zmotoryzowani, rodziny i samotni, z bliska i z daleka zmierzają do Matki. Obrała swe miejsce właśnie tu, daleko od wielkich miast, pośród pól, ogrodów i pagórków. Niezależnie od wieku tu wszyscy czują się jak dzieci. Tu dokonują się cuda. Tu wiara się umacnia. Tu wiara jest żywa. Cud Bożej łaski dotyka wszystkich modlących się serc. Kustosz sanktuarium ks. Michał Napierała wraz z parafianami troszczy się nie tylko materialnie o rozwój tego sanktuarium, ale stwarza wiele możliwości rozwoju kultu maryjnego w tym miejscu.
CZYTAJ DALEJ

Czym jest wiara? Odpowiada Jan Paweł II

2026-06-23 20:45

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

wiara

Biuro Prasowe @JasnaGóraNews

Wiara to przede wszystkim odpowiedź na wezwanie, od Tego, który jest godny zaufania, który przekonuje do wejścia na drogę wiary i po niej nas prowadzi – mówił Jan Paweł II w homilii na polskiej Mszy w Castel Gandolfo 10 sierpnia 1980 r. Zamieszczamy archiwalne nagranie wygłoszonych wówczas słów.

10 sierpnia 1980 r. do letniej rezydencji papieża w Castel Gandolfo przybyli kapłani, rocznikowi koledzy Jana Pawła II, oraz polska młodzież. Homilia była długą medytacją nad wiarą. Odwołując się do liturgicznego czytania z Listu do Hebrajczyków, Papież przyznał, że jest ona „poręką rzeczy, których się spodziewamy, dowodem rzeczywistości, której nie widzimy”.
CZYTAJ DALEJ

KUL. Siedem piątek w areszcie

2026-06-24 16:15

Tomasz Górecki/KUL

W Centrum Studiów KUL przy Areszcie Śledczym w Lublinie odbyły się obrony prac licencjackich. 7 studentów uzyskało na dyplomie wynik bardzo dobry oraz wysoką średnią.

Studentów egzaminowała komisja w składzie: rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski, prorektor ds. nauki prof. Iwona Niewiadomska oraz prodziekan Wydziału Teologii KUL ks. prof. Mirosław Brzeziński. Pytania stawiane licencjuszom dotyczyły pracy oraz całego zakresu studiów. – To ogromna radość kiedy widzi się wymierne efekty naszej pracy. To podsumowanie nie tylko całego roku pracy, ale tak naprawdę trzech lat. Mamy nadzieję, że Panowie rozpoczną drugi stopień studiów - podkreślił ks. prof. Mirosław Kalinowski.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję