Reklama

Niedziela Podlaska

Walka o wolność wewnętrzną Polaków

O historycznej roli, jaką odegrał w polskim Kościele i polskim narodzie kard. Stefan Wyszyński, mówił 16 października bp Piotr Sawczuk. W Dniu Pastoralnym została zainaugurowana diecezjalna faza synodu.

Niedziela podlaska 43/2021, str. IV

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

synod

Monika Kanabrodzka/Niedziela

Centralnym punktem dnia była Eucharystia pod przewodnictwem bp. Piotra Sawczuka

Centralnym punktem dnia była Eucharystia pod przewodnictwem bp. Piotra Sawczuka

Pierwsza część spotkania odbyła się w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie. Biskup Piotr Sawczuk przywitał zgromadzonych gości, a wikariusz generalny diecezji drohiczyńskiej ks. prał. Zbigniew Rostkowski przybliżył sylwetkę prelegenta. Wygłoszony przez dr. Roberta Derewendę wykład pt. Kardynał Stefan Wyszyński, mąż stanu wysłuchali kapłani, siostry zakonne, przedstawiciele różnych wspólnot i stowarzyszeń oraz licznie zgromadzeni katecheci, którzy przeżywali w tym czasie rekolekcje.

Reklama

Wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Lublinie zarysował mechanizmy działania władz komunistycznych, których celem było wyparcie wiary i zmarginalizowanie znaczenia Kościoła katolickiego w życiu społecznym Polski. Efekt walki z kościołem był odwrotny, ponieważ Kościół kojarzył się z miejscem, o którym Jan Paweł II na Jasnej Górze powiedział: ,,tu zawsze byliśmy wolni”. W dalszej części przemówienia, prelegent chronologicznie zarysował momenty z życia kard. Wyszyńskiego oraz zwrócił uwagę na jego nieprzecenioną rolę w historii Polski i świata. – Naszym nieszczęściem była komuna, i to że nas zdradzono, ale naszym ogromnym szczęściem było to, że mieliśmy takich ludzi jak kard. Stefan Wyszyński, ks. Jerzy Popiełuszko, ks. Franciszek Blachnicki i Jan Paweł II, którzy stanęli na wysokości trudnego zadania – walki o wolność wewnętrzną Polaków – podkreślił prelegent.

Ksiądz Marcin Gołębiewski zaprezentował album Stoicie tu silni w wierze. Prymas Wyszyński w Drohiczynie. Dyrektor Centrum Informacji Diecezji Drohiczyńskiej mówił także o spuściźnie Prymasa Tysiąclecia zawartej we wspomnieniach, przemówieniach, homiliach dostępnych w albumie, także w formie nagrań.

Punktem kulminacyjnym była Msza św. sprawowana w katedrze. Wdzięczność za beatyfikację Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego, zdaniem pasterza diecezji jest tym większa, że długo na nią czekaliśmy, i że czujemy mocne związki z błogosławionym prymasem, przez jego rodziców, którzy zawarli sakramentalne małżeństwo w kościele prostyńskim, a również dlatego, że kilkakrotnie głosił kazania w Drohiczynie. Biskup odniósł się także do zainaugurowanej diecezjalnej fazy synodu. Jak zauważył, synod ma być narzędziem schodzenia się różnych podmiotów, wzajemnego otwierania się na siebie i wspólnej refleksji. Dodał, że musi być również, a może przede wszystkim, schodzeniem się ludzkich dróg z Bożą drogą, coraz pełniejszym jej odkrywaniem i słuchaniem natchnień Ducha Świętego.

2021-10-19 13:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wspólna droga

Niedziela toruńska 44/2021, str. VII

[ TEMATY ]

synod

Ewa Melerska

Wszyscy jesteśmy zaproszeni do przeżycia synodu

Wszyscy jesteśmy zaproszeni do przeżycia synodu

W jednych budzi nadzieję na lepsze jutro i zmiany, w innych lęk i niepewność: co to będzie? Synod – temat trudny, ale jakże potrzebny.

Usłyszałam kiedyś, że aby przestać się czegoś bać, należy to lepiej poznać, oswoić. Dowiedzmy się zatem, co przedstawiciele naszego lokalnego Kościoła mówią nam o synodzie, o którym ostatnio bardzo głośno. Kiedy poznamy temat bliżej, będzie nam łatwiej się w nim odnaleźć.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Nycz: dialog ze współczesnym światem niezbędny, by Kościół spełnił swoje zadanie

2021-12-08 16:57

[ TEMATY ]

kard. Kazimierz Nycz

Karol Porwich/Niedziela

- Wymiana myśli ze współczesnym światem jest nieodzowna, by Kościół - powołany, by głosić Ewangelię dziś, nie jutro - spełnił swoje zadanie - mówił kard. Kazimierz Nycz, który przewodniczył Mszy św. w 40. rocznicę ustanowienia Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Uroczystości jubileuszowe odbyły się w kościele św. Marka.

Papieska Akademia Teologiczna (dziś Uniwersytet Jana Pawła II w Krakowie) została ustanowiona w motu proprio polskiego papieża „Beata Hedvigis” z 8 grudnia 1981 roku.

CZYTAJ DALEJ

Papież we Wspólnocie Wieczernik, wśród młodych narkomanów

2021-12-09 14:05

[ TEMATY ]

Franciszek

Vatican News

Niespodziewaną formę miało wczoraj wieczorem zakończenie Roku św. Józefa. Papież złożył prywatną wizytę w rzymskiej Wspólnocie Cenacolo, która zajmuje się młodymi narkomanami i alkoholikami. Wraz z nimi modlił się do św. Józefa i obejrzał przygotowany przez nich film na kanwie powieści Jana Dobraczyńskiego „Cień Ojca”.

Wspólnoty Wieczernika istnieją dziś w 20 krajach świata, w tym od 20 lat również w Polsce. Założyła je w 1983 r. włoska zakonnica Matka Elvira. Podopieczni wspólnoty to młodzi, którzy potrzebują pomocy, przede wszystkim ci, którzy są uzależnieni od narkotyków i alkoholu. Wielu z nich, kiedy stają na własne nogi angażuje się w prowadzenie ośrodków i udzielanie pomocy innym uzależnionym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję