Reklama

Kościół

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 43/2021, str. 9

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Krzysztof Świertok/BPJG

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zakonne spotkania

143. Zebranie Plenarne odbywały wyższe przełożone żeńskich zgromadzeń zakonnych; na 38. pielgrzymce spotkali się bracia zakonni; młodzi, czyli do 5. roku kapłaństwa, ojcowie paulini przeżywali spotkanie formacyjne, a europejski zjazd odbyli przedstawiciele Braci Mniejszych Kapucynów. Spotkania te wpisały się w przygotowania do otwarcia synodu w Kościołach lokalnych i były okazją do rozważań, w jaki sposób włączyć się w synodalną drogę.

– W hierarchii różnych form apostolstwa życie Ewangelią jest na pierwszym miejscu – przypomniał siostrom abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Natomiast o tym, jak na nowo głosić, że Bóg ma Dobrą Nowinę także dla współczesnego człowieka, jak mierzyć się z brakiem powołań, sekularyzacją czy laicyzacją, rozmawiali kapucyni. Z udziałem dziewięćdziesięciu zakonników z Europy, a także z Turcji i Libanu odbyło się 5-dniowe spotkanie przełożonych zakonu. – Konkluzja jest taka, że to nie działanie, nie struktury czy formy są odpowiedzią na kryzysy, ale jest nią osobista relacja z człowiekiem i Bogiem. My tę relację przeżywamy we wspólnocie, dlatego poszukujemy rozwiązań jako wspólnota – powiedział br. Paweł Teperski z Biura Komunikacji Kurii Generalnej Kapucynów w Rzymie.

Piękno życia we wspólnocie, w kapłańskiej bliskości, na nowo odkrywali młodzi ojcowie paulini. – Ojciec Święty ostatnio dużo mówi o trzech bliskościach, które kapłan ma przeżywać w swoim życiu: o bliskości z Bogiem – czyli modlitwa i osobista więź z Chrystusem, o bliskości z ludem Bożym, ale też o bliskości między kapłanami – i to jest właśnie doświadczenie tej bliskości między współbraćmi, którzy poszli za Panem – podkreślił o. Janusz Brzóska.

Dwudniowa pielgrzymka kilkuset braci zakonnych była braterskim umocnieniem, ale i przypomnieniem, że w ramach życia konsekrowanego istnieje też taka forma służby Bogu i ludziom. Spotkanie było też modlitwą o nowe powołania do tej bardzo potrzebnej w Kościele misji.

Reklama

Służycie ludziom, nie ideom

Przedstawiciele ratowników medycznych i pracowników administracyjnych pogotowia połączyli się 15 października we wspólnej modlitwie na pierwszej ogólnopolskiej pielgrzymce. W imieniu Kościoła za ich trud i służbę podziękował bp Marek Szkudło z Katowic: – Służba nigdy nie jest ideologiczna, bo nie służy się ideom, ale osobom. Wy jesteście najbliżej człowieka, którego ratujecie. Patrzycie w jego twarz, dotykacie jego ciała. To szlachetne, ale i bardzo trudne. Przyjmijcie podziękowania ze strony Kościoła.

– Niemal każde środowisko przybywa tutaj, by dziękować Matce Bożej i prosić o potrzebne łaski. Uznaliśmy, że i my, ratownicy, chcemy prosić o lepsze jutro – powiedział Łukasz Pach, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach, inicjator pielgrzymki. Wobec różnych trudności, z którymi zmagają się ratownicy medyczni, także tych finansowych, pielgrzymka była szansą na przypomnienie o misyjności tego zawodu.

Modlitwa za Polonię

„Być katolikiem w sercu” – te słowa prymasa Augusta Hlonda towarzyszyły Nocy Czuwania organizowanej przez księży chrystusowców w intencji polskiej emigracji i jej duszpasterzy.

Jasnogórski flesz

• 27 października – promocja najnowszej książki z nauczaniem bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, które ukazuje się po raz pierwszy bez ingerencji cenzury – Głos z Jasnej Góry (godz. 19.30, Sala Papieska); pielgrzymka maturzystów diecezji warszawsko-praskiej;

• 29 października – kadeci Dziennego Studium Aspirantów PSP;

• 30 października – VIII Forum Charyzmatyczne Archidiecezji Częstochowskiej; referenci powołaniowi.

2021-10-19 13:47

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Wdzięczność i zawierzenie” – obchody uroczystości Królowej Polski

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Bożena Sztajner

„Wdzięczność i zawierzenie” - takie słowa towarzyszyć będą tegorocznym uroczystościom 3 Maja na Jasnej Górze. Święto Królowej Polski połączone będzie z narodowym dziękczynieniem za kanonizację Jana Pawła II, wielkiego jasnogórskiego pielgrzyma i człowieka zawierzenia. Oddania Matce Bożej dokona archidiecezja częstochowska, która już od prawie roku do tego wydarzenia się przygotowuje.

Główna suma odpustowa z udziałem Episkopatu Polski rozpocznie się na szczycie Jasnej Góry o godz. 11.00. Celebrować ją będzie abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, który także wygłosi kazanie. Podczas Eucharystii delegacje parafialne archidiecezji częstochowskiej złożą na ołtarzu Księgi Zawierzenia. Księgi te każda parafia archidiecezji częstochowskiej otrzymała wraz z rozpoczęciem nowego roku liturgicznego, który w Częstochowie i okolicach obchodzony jest jako Rok Zawierzenia, nie tylko w ramach przygotowania do kanonizacji Jana Pawła II, ale także do setnej rocznicy objawień fatimskich i 300. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej, którą obchodzić będziemy w 2017 r.
W specjalnym liście na tegoroczną uroczystość Królowej Polski abp Wacław Depo, metropolita częstochowski napisał m.in. „Jako Kościół Częstochowski w Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski chcemy przybyć właśnie tutaj, na Jasną Górę, aby wraz z całym Kościołem w Polsce uczestniczyć w narodowym dziękczynieniu za osobę i dar kanonizacji świętego Jana Pawła II. Wyrazem naszego dziękczynienia, a zarazem przygotowania do kanonizacji są nasze parafialne Księgi Zawierzenia, które przedstawiciele naszych parafii w tym dniu złożą na Jasnej Górze”. Podczas Mszy św. tradycyjnie ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Matce Bożej i Przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Sumę odpustową poprzedzi różańcowa modlitwa dziękczynna za kanonizację Jana Pawła II.
Jasnogórskie uroczystości ku czci Królowej Polski rozpoczną się tradycyjnie już w wigilię święta, 2 maja. O godz. 18.30 przejdzie procesja Maryjna po wałach, o 19.00 odprawiona zostanie Msza św. Po Apelu Jasnogórskim nocne czuwanie w Kaplicy Matki Bożej podejmą pasjoniści z Łodzi.
W samo święto, a więc 3 maja o godz. 5.30 odśpiewane zostaną Godzinki, a po nich nastąpi uroczyste odsłonięcie Cudownego Obrazu Matki Bożej. Modlitwa potrwa do późnych godzin wieczornych. Ze względu na obchodzone 3 maja święto narodowe Apel Jasnogórski poprowadzi biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek a weźmie w nim udział Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego.
Obchodzona 3 maja, uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski została ustanowiona na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej. Jednak już papież Pius X w 1908 r. zezwolił na wpisanie wezwania „Królowo Polski” na stałe do Litanii loretańskiej. W tym samym roku ustanowił też dla diecezji lwowskiej święto Królowej Polski. Po zakończeniu I wojny światowej, po uzyskaniu niepodległości przez Polskę biskupi zwrócili się do Stolicy Apostolskiej z prośbą rozszerzenia tego święta na całą Polskę. Jako datę zaproponowano dzień 3 maja, na pamiątkę pierwszej polskiej Konstytucji, która realizowała część ślubowań króla Jana Kazimierza. Papież Benedykt XV zatwierdził święto dla Kościoła w Polsce w 1920 r. Jest ono obchodzone w całym kraju oficjalnie od 1923 r., kiedy to papież Pius XI w 1923 roku na prośbę biskupów zatwierdził święto Maryi Królowej Polski na dzień 3 maja. W 1962 r. Jan XXIII ogłosił Maryję - Królowę Polski główną patronką i niebieską opiekunką naszego narodu. Od 1992 r. (tak, jak w okresie międzywojennym) dzień ten jest świętem narodowym Polski – dla upamiętnienia zarówno uchwalenia Konstytucji w r. 1791, jak i święta Królowej Polski.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Dziwisz: O dziedzictwie Jana Pawła II nie wolno nam zapomnieć

2024-04-26 09:15

[ TEMATY ]

kard. Stanisław Dziwisz

dziedzictwo

św. Jan Paweł II

Karol Porwich/Niedziela

- O tym dziedzictwie nie wolno nam zapomnieć, bo byłoby to wielką szkodą dla Kościoła i społeczeństwa, borykającego się przecież z wieloma skomplikowanymi wyzwaniami. Wiele przenikliwych i jasnych odpowiedzi na trudne pytania możemy odnaleźć w nauczaniu Jana Pawła II. Trzeba tylko po nie sięgać - mówi kard. Stanisław Dziwisz, wieloletni jego osobisty sekretarz, w rozmowie z KAI. Jutro przypada 10. rocznica kanonizacji Jana Pawła II.

Były metropolita krakowski pytany o skuteczność modlitwy za pośrednictwem Jana Pawła II jako świętego, wyjaśnia, że otrzymuje „wiele świadectw o uzdrowieniach, między innymi z nowotworów, a wiele małżeństw bezdzietnych dzięki wstawiennictwu św. Jana Pawła II otrzymuje dar potomstwa”.

CZYTAJ DALEJ

Fatima: z gajów oliwnych należących do sanktuarium pozyskano w 2023 roku 13 ton oliwy

2024-04-26 19:58

[ TEMATY ]

Fatima

oliwa

gaj oliwny

Ks. dr Krzysztof Czapla

Z położonych na terenie Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie, w środkowej Portugalii, gajów oliwnych pozyskano w 2023 roku około 13 ton oliwy, podały władze tego miejsca kultu, na terenie którego znajdują się tysiące drzew oliwki europejskiej.

Jak poinformowała Patricia Duarte z władz portugalskiego sanktuarium, w minionym roku zanotowano mniejsze zbiory oliwek, co było równoznaczne ze zmniejszeniem pozyskanej ilości oliwy z pierwszego tłoczenia. Dodała, że w latach najlepszego urodzaju z należących do sanktuarium fatimskiego gajów pozyskiwano rocznie surowiec, z którego wytwarzano do 30 litrów oliwy. Duarte sprecyzowała, że oliwa kierowana jest w Fatimie do placówek należących do sanktuarium i służy miejscowym placówkom przyjmującym pielgrzymów na ich własne potrzeby.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję