Reklama

Zdrowie

Nasze zdrowie

Jak to infekcja?

W chłodniejszych porach roku częściej łapiemy infekcje, które potocznie nazywamy przeziębieniem.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wywołują je wirusy, najczęściej rynowirusy i adenowirusy, które przenoszą się drogą kropelkową i przez przedmioty wspólnego użytku. Od wtargnięcia wirusa do organizmu do wystąpienia objawów infekcji upływają zwykle 1-3 dni. Przeziębieniu towarzyszą: złe samopoczucie, ból gardła, chrypka, katar, dreszcze, stan podgorączkowy, ból głowy. Wbrew sugestywnym reklamom środków, które rzekomo błyskawicznie zwalczają infekcję, proces zdrowienia musi potrwać kilka dni, ponieważ organizm musi mieć czas na wyprodukowanie przeciwciał. Powszechnie dostępne środki działają przede wszystkim objawowo, zmniejszają ból gardła, obrzęk błony śluzowej lub obniżają gorączkę.

W leczeniu typowego przeziębienia doskonale sprawdzają się domowe środki, które wspierają organizm. Podstawą strategii działania jest picie dużej ilości ciepłych płynów – mogą to być woda lub herbata z dodatkiem soku malinowego, cytryny lub imbiru, a także napary z kwiatów lipy lub czarnego bzu, które działają rozgrzewająco. Ciepłe płyny pomagają rozrzedzić wydzielinę i oczyścić drogi oddechowe. Solidne nawodnienie organizmu jest konieczne szczególnie wtedy, gdy infekcji towarzyszy podwyższona temperatura ciała.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Przy dokuczliwym bólu gardła warto sięgać kilka razy dziennie po tabletki do ssania, zwłaszcza te z dodatkiem ziół – np. podbiału, porostu islandzkiego lub tymianku – albo po preparaty do płukania gardła. Płyn do płukania gardła można też przygotować własnoręcznie w postaci naparu z szałwii lub rumianku. Tabletki do ssania i płyny do płukania gardła łagodzą ból i działają odkażająco. W czasie infekcji przebiegających z bólem gardła nie powinno się jeść potraw gorących, kwaśnych i ostrych, które dodatkowo drażnią błonę śluzową. W skutecznym oczyszczaniu nosa pomogą natomiast preparaty z soli morskiej. Można również stosować inhalacje z niewielkim dodatkiem olejku eukaliptusowego.

Zdecydowana większość tego typu infekcji przebiega łagodnie, trzeba jednak wspierać układ odpornościowy w walce z wirusem. Aby nie dopuścić do powikłań i nie zarażać otoczenia, warto przez kilka dni pozostać w domu i zadbać o dużą dawkę snu i odpoczynku. W trosce o zdrowie domowników warto zachować izolację, często myć ręce, wietrzyć mieszkanie i nie używać wspólnych przedmiotów, np. ręcznika.

Obecnie istotne jest również pytanie o możliwość odróżnienia przeziębienia czy grypy od COVID-19. Niestety, jest to trudne, zwłaszcza teraz, gdy za większość przypadków covidowych odpowiedzialny jest wariant Delta koronawirusa. Najczęstsze objawy zakażenia nim to, podobnie jak przy przeziębieniu, ból głowy i gardła, katar, gorączka. Utrata węchu i smaku, charakterystyczne dla zakażeń w pierwszych falach pandemii, także występują, ale rzadziej. Dlatego najpewniejszym rozstrzygnięciem w sprawie rodzaju infekcji jest wykonanie testu. Na wszelki wypadek zawsze warto przestrzegać wszystkich zasad bezpieczeństwa.

2021-10-05 10:32

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alfie Evans został odłączony od aparatury

Alfie Evans odłączony od aparatury wciąż żyje

Minęło 12 godzin od odłączenia aparatury podtrzymującej życie, a Alfie wciąż żyje. Dwulatek cierpi na ciężką chorobę neurologiczną.
CZYTAJ DALEJ

Klinika Gemelli: noc minęła spokojnie

2025-03-02 08:35

[ TEMATY ]

choroba

papież Franciszek

klinika Gemelli

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

„Noc była spokojna, papież wciąż odpoczywa” - czytamy w krótkim komunikacie porannym Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.

Franciszek od 14 lutego przebywa w rzymskiej klinice Gemelli z powodu obustronnego zapalenia płuc. Jak już wcześniej informowano w południe Watykan opublikuje przygotowany na dzisiejszą niedzielę tekst papieskiego rozważania przed modlitwą „Anioł Pański”.
CZYTAJ DALEJ

Chełm. Modlitwa za papieża Franciszka

2025-03-02 13:00

Tadeusz Boniecki

W Święto Katedry Świętego Piotra w bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi w Chełmie odbyły się uroczystości odpustowe.

Wieczornej Eucharystii z udziałem kanoników Kapituły Chełmskiej przewodniczył bp Józef Wróbel. Do grona kanoników gremialnych zostali włączeni ks. kan. Mirosław Bończoszek i ks. kan. Dariusz Tkaczyk. Medalem Lumen Mundi został odznaczony Adam Wójcik, który przez 45 lat był organistą w chełmskiej bazylice.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję