Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Święto parafii

Abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, przewodniczył Sumie odpustowej w parafii Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi-Piaskach.

Niedziela sosnowiecka 40/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Czeladź

odpust parafialny

prezentacja parafii

Piotr Lorenc/Niedziela

Podczas uroczystości odpustowej w Czeladzi-Piaskach

Podczas uroczystości odpustowej w Czeladzi-Piaskach

Wspólnie z dostojnym gościem ze Lwowa, długoletnim sekretarzem św. Jana Pawła II, Eucharystię sprawowali biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak, ks. Mariusz Karaś, kanclerz naszej kurii oraz sekretarze hierarchów – ks. Andrzej Legowicz i ks. Paweł Sproncel.

Wzór modlitwy

– Posługa przy boku Piotra naszych czasów była piękną przygodą i szkołą życia. Wiele się przy nim i od niego nauczyłem. Dawał przykład bycia człowiekiem modlitwy, kapłanem, osobą odpowiedzialną za to, czym nas Bóg obdarzył i do czego powołał. Jestem dumny i wdzięczny, że tyle lat spędziłem obok człowieka, którego nagrodą za dobre życie stała się chwała świętości. Nadal jest blisko, wspiera nas jako święty Kościoła i jest naszym patronem i orędownikiem w niebie. Życzyłbym wszystkim, aby takich ludzi na swojej drodze życiowej poznali – powiedział w homilii abp Mokrzycki. – Z modlitwy czerpał wielką siłę. Wykorzystywał każdy moment dnia na modlitwę. Była to bardzo prosta modlitwa – katechizmowy pacierz, Różaniec czy litanie – mówił o Janie Pawle II metropolita lwowski. Dodał, że Ojciec Święty wymagał od siebie, ale także od swoich współpracowników. To był tytan pracy.

Za przyczyną św. Józefa

Dzień odpustu parafialnego był także dniem comiesięcznych modlitw za przyczyną św. Józefa. Po wieczornej Eucharystii ks. Józefa Handerek – proboszcz parafii w Czeladzi-Piaskach poprowadził nabożeństwo. W tym miesiącu z racji XI Tygodnia Wychowania tematem rozważań było ojcostwo św. Józefa. A ksiądz proboszcz w modlitwie i rozważaniach szczególnie uwzględnił dzieci i młodzież. – Święty Józefie, oblubieńcze Bogurodzicy Maryi, opiekunie rodzin, Twojej ojcowskiej opiece powierzył Bóg swojego Syna i Jego Niepokalaną Matkę. Z największą miłością wypełniałeś obowiązki troskliwego ojca i opiekuna Najświętszej Rodziny. Powierzam ci rodzinę naszej parafii, nasze prace, radości i cierpienia. Wprowadź Jezusa do naszych domów, pomóż przyjąć Go do naszych serc, uproś łaskę miłości, zgody i pokoju, aby nasze rodziny osiągnęły szczęście doczesne i wieczne – modlił się ks. Handerek.

Reklama

Powiedział także dlaczego modlitwa przez wstawiennictwo św. Józefa jest tak istotna. – Przeżywamy Rok św. Józefa i możemy przez jego wstawiennictwo doświadczyć wielu łask. Ponadto św. Józef jest patronem rodziny. W zamyśle Bożym Chrystus przyszedł na świat w rodzinie. Jezus miał Matkę, która poczęła Go z Ducha Świętego, oraz ziemskiego ojca i opiekuna, którym był św. Józef. Jeśli św. Józef z taką gorliwością i zaangażowaniem dbał i troszczył się o Pana Jezusa, to ufamy, że swoim wstawiennictwem zatroszczy się także o każde dziecko zawierzone jego opiece i w ten sposób pomoże współczesnym rodzicom – wyjaśniał ksiądz proboszcz. Zwrócił się również do rodziców, że jeśli widzą, że dziecko ma problemy z wiarą i praktykami religijnymi, jeśli doświadczają problemów wychowawczych, jeśli zauważyli, że dziecko uwikłało się w podejrzane znajomości lub wkracza na drogę uzależnienia, to najlepszym rozwiązaniem jest modlitwa za przyczyną św. Józefa. – Zaproście do tej modlitwy dziadka i babcię oraz rodziców chrzestnych waszych dzieci. Nie ustawajcie w modlitwach, św. Józefa wysłuchuje wszystkich – podkreślił kaznodzieja.

Na koniec nabożeństwa w parafii Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi-Piaskach miał miejsce Akt oddania pod opiekę św. Józefa swojego dziecka. A smaki dzieciństwa przypomniał wręczony każdemu uczestnikowi lizak. Podczas nabożeństwa wystąpiła także schola Dominikana z Żywca.

2021-09-28 11:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bądźcie dla siebie dobrzy, miłosierni...

Niedziela rzeszowska 34/2021, str. I

[ TEMATY ]

odpust parafialny

Cmolas

Alina Ziętek-Salwik

Procesja liturgiczna z feretronami i wieńcami dożynkowymi

Procesja liturgiczna z feretronami i wieńcami dożynkowymi

Uroczystości odpustowe w sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Cmolasie nawiązywały w tym roku do słów „Eucharystia sakramentem miłości”.

Uroczystości, które trwały od 5 do 8 sierpnia tradycyjnie skupiły rzesze wiernych – parafian i pielgrzymów, nie brakło też gości zagranicznych. Wokół ołtarza zgromadziło się wielu kapłanów, przybyli księża rodacy, a także ks. Jacek Kędzior, misjonarz z Papui-Nowej Gwinei.

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

Karol Porwich/Niedziela

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Bp E. Kawa: Ukraina najbardziej potrzebuje generatorów prądu i żywności długoterminowej

2022-12-04 12:54

[ TEMATY ]

wywiad

Pomoc Kościołowi na Wschodzie

Bp Edward Kawa

Lelek 2v, CC BY-SA 4.0/Wikimedia Commons

„Dzisiaj Polska jest naprawdę ambasadorem Ukrainy. Gdyby nie postawa Polski, to Ukraina dzisiaj byłaby w dużo gorszym położeniu na arenie europejskiej i światowej” – uważa biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej Edward Kawa. Główny koordynator działań humanitarnych Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie zwraca uwagę, że „aktualnie sytuacja jest bardzo niestabilna. - Po atakach na infrastrukturę mamy duże problemy z prądem elektrycznym. Jest dopiero początek zimy i nie wiemy co będzie dalej. Wiele rzeczy się komplikuje, ale próbujemy temu zaradzić. Obecnie Ukraina najbardziej potrzebuje generatorów prądu, żywności długoterminowej, generalnie tego, co jest łatwe i szybkie w przyrządzeniu, nie potrzebujące długiego gotowania - wyjaśnia.

Marcin Przeciszewski, Krzysztof Tomasik (KAI): Mija prawie dziesięć miesięcy wojny Rosji z Ukrainą. Jak dajecie sobie radę?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję