Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

W rocznicę Porozumień Sierpniowych

Uroczystości związane z 41. rocznicą podpisania przez strajkujących porozumień z rządem PRL odbyły się w Biłgoraju.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 38/2021, str. VI

Joanna Ferens

Przed tablicą upamiętniającą bł. ks. Jerzego Popiełuszkę

Przed tablicą upamiętniającą bł. ks. Jerzego Popiełuszkę

Obchody rocznicowe rozpoczęły się w kościele św. Jerzego. Udział w niech wzięli przedstawiciele władz samorządowych, członków „Solidarności” i Komitetu Obywatelskiego Ziemi Biłgorajskiej. Już na wstępie ks. proboszcz Roman Sawic zachęcał do modlitwy za Ojczyznę. – Znakiem krzyża świętego, który uobecnia Mękę Chrystusa, rozpoczynamy wspólną modlitwę. Dzieje się ona w świątyni przy ołtarzu, ale dziś w sposób szczególny chcemy stanąć przy ołtarzu naszej Ojczyzny, aby ta Eucharystia, która ze swej natury jest dziękczynieniem była podziękowaniem za dar wolności. Na historię polskich sierpniów i wrześniów musimy patrzeć szerzej. Dziś 101. rocznica Bitwy pod Komarowem, gdzie kawaleria polska rozgromiła armię Budionnego. Jednak to przede wszystkim rocznica zrywu „Sierpnia 1980”, który zapoczątkował upadek komunizmu, nie tylko w Polsce, ale w całej naszej części Europy. Mamy za co dziękować, dlatego módlmy się w intencji Ojczyzny, a także za wszystkich, którzy przez wieki walczyli o wolną Polskę – powiedział.

Zaczyn wolności

– Narodziny „Solidarności” to początek upadku komunizmu i transformacji Polski, która – patrząc na to jak wyglądały podobne wydarzenia w krajach sąsiednich, przeszła pokojowo. Niestety, nie udało się tego dokonać bez ofiar, ale poniesione ofiary stały się zaczynem wolnej Polski. Biłgoraj w walce o wolną Ojczyznę nie stał z boku. Duże zakłady pracy działające na terenie miasta były zaczynem strajków i upominania się o podstawowe prawa. Wiele z tych osób było później internowanych, więzionych, straciło pracę i było szykanowane przez władzę – tłumaczył przewodniczący rady powiatu, Marian Kurzyna.

Świadectwo świadka

Reklama

Komitet strajkowy w Zakładach Mewa w Biłgoraju współtworzyła Krystyna Wasyluk – Dzięki naszym działaniom powstał sztandar zakładu i była odprawiona wówczas Msza św., podczas której został on poświęcony. Mówiliśmy o prawach pracownika, o podstawowych prawach każdego człowieka. Podczas stanu wojennego byłam internowana. Przyszli po mnie nad ranem, zabrali bez słowa, najpierw na komendę przy ul. Polnej, później do więzienia w Krasnymstawie i Nisku. Ale nie złamali mojego ducha i nie zwątpiłam nigdy w wolną Polskę – wyjaśniała.

Te wydarzenia zapoczątkowały przemiany, które wstrząsnęły podstawami komunizmu i dały wolność i suwerenność nie tylko naszej Ojczyźnie, ale i krajom byłego bloku sowieckiego.

Pamięć jest konieczna

Nie możemy zapomnieć o tamtych wydarzeniach, tak ważnych dla historii naszego kraju – podkreślała poseł Beata Strzałka. – Musimy pamiętać o tym zrywie naszych rodziców i dziadków, pielęgnować i przekazywać kolejnym pokoleniom. To te wydarzenia zapoczątkowały przemiany, które wstrząsnęły podstawami komunizmu i dały wolność i suwerenność nie tylko naszej Ojczyźnie, ale i krajom byłego bloku sowieckiego. To kolejny nasz wkład w historię naszego kontynentu. Mamy być z czego dumni i musimy o tym wciąż mówić, szczególnie młodemu pokoleniu, aby takie daty jak ta z sierpnia 1980 r. nie zaginęły – powiedziała.

Po Mszy św. pod tablicami upamiętniającymi bł. ks. Jerzego Popiełuszkę, kapelana „Solidarności” oraz biłgorajskich działaczy opozycji antykomunistycznej złożono kwiaty i zapalono znicze.

2021-09-13 18:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przemienienie Pana Jezusa na Górze Tabor

Niedziela kielecka 39/2003

[ TEMATY ]

różaniec

Widok z Góry Tabor, wizerunek Jezusa z Bazyliki

Widok z Góry Tabor, wizerunek Jezusa z Bazyliki

Tajemnica czwarta

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP ma tu wymiar szczególny

2021-12-08 14:39

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwa za dzieci poczęte, a zagrożone w łonach matek, zanoszona jest dziś na Jasnej Górze. Dotarł dzwon „Głos Nienarodzonych”, który przypomina o niezbywalnym prawie do życia każdego człowieka. W intencjach pokoju, szczególnie za wschodnią granicą, prosili albertyni. Święto patronalne obchodzi jasnogórska Sodalicja Mariańska. Wyrazem szczególnej miłości do Niepokalanej będzie „Hołd z kwiatów”, złożony o godz. 17.00. Oddanie Maryi ponowione zostanie tradycyjnie podczas Apelu o 21.00. Dziś mija 68. rocznica tej najbardziej znanej jasnogórskiej modlitwy.

O. Waldemar Pastusiak kustosz Jasnej Góry podkreśla wspólnotowy wymiar przeżywanej dziś uroczystości i zachęca do modlitwy w intencji jedności i pokoju. - W obliczu tych wszystkich wydarzeń, które dzieją się wokół nas, związanych z pandemią, ale także z niepewnością jutra, trwającym konfliktem na granicy polsko-białoruskiej chcemy bez reszty powierzyć się Niepokalanej, naszej najlepszej Matce - powiedział kustosz i dodał: „wierzymy, że za wstawiennictwem Maryi możemy wyprosić wiele łask, szczególnie prosimy o łaskę jedności i pokoju”.

CZYTAJ DALEJ

Zakończenie roku św. Józefa w Zagórzu

2021-12-09 12:00

Radio Fara

Poświęcenie obrazu św. Józefa.

Poświęcenie obrazu św. Józefa.

Zagórz. W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, w parafii św. Józefa Rzemieślnika uroczyście zakończono Rok Świętego Józefa.

Mszy Świętej z tej okazji przewodniczył bp Krzysztof Chudzio. W homilii biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej zaznaczył, że uroczystość Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej jest zawsze okazją do spojrzenia na piękno Maryi. – Chcemy radować się tym pięknem Maryi i próbujemy dzisiaj dostrzec to piękno – zachęcał kaznodzieja. Najpierw to piękno Jej duszy, a następnie piękno moralne, które pochodzi z Jej czynów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję