Reklama

Niedziela Częstochowska

Nowi przewodnicy

Parafia św. Brata Alberta Chmielowskiego w Częstochowie jako jedna z pierwszych dziękowała Bogu za dar beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i m. Elżbiety Róży Czackiej.

Niedziela częstochowska 38/2021, str. I

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Beata Pieczykura/Niedziela

Uroczystość była przypomnieniem, że każdy jest powołany do świętości

Uroczystość była przypomnieniem, że każdy jest powołany do świętości

Mszy św. dziękczynnej 12 września przewodniczył ks. Marian Wojcieszak.

Aby życia nie zmarnować

W homilii przypomniał on, że w Mszach św. sprawowanych na Jasnej Górze przez Prymasa Tysiąclecia tłumnie uczestniczyli częstochowianie i pielgrzymi. Wówczas mówili: „Idziemy, aby prymasa posłuchać”. A były to czasy zagubienia, kiedy wszystko robiono, by uczynić świat i Polskę bez Boga. Zachęcał zebranych, aby usłyszeli głos z nieba i pytał: – Czy wierzycie, że jesteście powołani do świętości? Wyjaśnił, że drogą do świętości jest czynienie na co dzień tego, co Bóg nam nakazał. Kaznodzieja przez wstawiennictwo błogosławionych prosił Boga, „abyśmy życia nie zmarnowali, abyśmy w czasach zamętu potrafili stanąć przy Chrystusie, abyśmy nie deptali Bożych przykazań, abyśmy krzyży nie zrzucali, abyśmy nie wołali o świeckość państwa i o wyrzucenie religii ze szkół”.

Urzekająca świętość

Reklama

Tego dnia został poświęcony obraz kard. Stefana Wyszyńskiego, autorstwa Jacentego Jańczyka. Ideę tego aktu wyjaśnił ks. Sławomir Wojtysek, proboszcz parafii św. Brata Alberta Chmielowskiego w Częstochowie: – Obierzmy tych błogosławionych za swoich przewodników. Niech ich orędownictwo będzie szczególne za nami, za naszą ojczyznę. Wspominał spotkania z kard. Stefanem Wyszyńskim na Jasnej Górze i jego błogosławieństwo. – W postaciach nowych błogosławionych najbardziej urzekało mnie jako człowieka, chrześcijanina i kapłana to, że w każdej sytuacji można dążyć do świętości i zostać świętym. Nowi błogosławieni, mimo cierpień i chorób, osiągnęli świętość. Teraz my mamy być świętymi.

O znaczeniu tej uroczystości powiedziała Niedzieli pani Czesława: – Ten, który wierzy, wie, co znaczy beatyfikacja. Dla mnie jest to bardzo ważne. Kardynał Wyszyński był dobrym księdzem, wybitnie dla ludzi, a potem jako prymas, jak przemawiał, to chciało się go słuchać.

W dniu beatyfikacji również w parafii Trójcy Przenajświętszej w Myszkowie został poświęcony obraz Prymasa Tysiąclecia.

Nie tylko na Jasnej Górze

Błogosławiony kard. Stefan Wyszyński jako prymas Polski odwiedził różne miejsca archidiecezji częstochowskiej. W sanktuarium w Wieluniu koronował obraz Matki Bożej Pocieszenia, a w Leśniowie dokonał koronacji figury Matki Bożej Patronki Rodzin. Modlił się również w sanktuarium w Gidlach i w Dolinie Miłosierdzia w Częstochowie, a w katedrze Świętej Rodziny w Częstochowie 9 lipca 1963 r. przewodniczył uroczystościom pogrzebowym bp. Zdzisława Golińskiego, drugiego ordynariusza diecezji częstochowskiej. Modlił się też w kościele św. Jakuba w Krzepicach. Natomiast przy częstochowskim kościele św. Zygmunta witał Warszawską Pielgrzymkę Pieszą i wprowadzał ją na Jasną Górę.

2021-09-13 18:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Peregrynacja kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej po parafiach w Polsce

Niedziela Ogólnopolska 14/2020, str. 18-20

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

beatyfikacja

proces beatyfikacyjny

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

Maryjne drogi kard. Wyszyńskiego

Archiwum Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego

Samochód-kaplica, którym podróżowała Matka Boża w Obrazie Nawiedzenia. Człuchów, 29 października 1961 r.

Samochód-kaplica, którym podróżowała Matka Boża w Obrazie Nawiedzenia. Człuchów, 29 października 1961 r.

Pewnie o tym nie wiedział, ale swoim duszpasterskim projektem wyruszenia jasnogórskiej Hodegetrii w pielgrzymkę po ziemi ojczystej przywrócił najstarszą tradycję związaną z pierwszą ikoną Matki Bożej Wskazującej Drogę – z przesławną Hodegetrią czczoną w stolicy Bizancjum, w Konstantynopolu.
I zgodnie z tą tradycją wszedł na drogę znaczoną cudami.

W swej intuicji Prymas Tysiąclecia sięgnął do maryjnej tradycji, która pojawiła się po cudownym ocaleniu Konstantynopola w 626 r. Oblężenie stolicy Bizancjum i uratowanie go przez Matkę Najświętszą uważano powszechnie za kluczowe wydarzenie w dziejach imperium, więcej – widziano w nim objawienie reguły, która jest powtarzalna w innych czasach i miejscach. Dlatego w każdy wtorek święta ikona Matki Bożej Przewodniczki ruszała w wielkiej procesji przez miasto, a na koniec odbierała cześć na placu targowym przed klasztorem Hodegon. Skąd akurat ten dzień? Podczas oblężenia w 626 r. właśnie w trzecim dniu tygodnia wyniesiono na mury miasta wizerunek Maryi z Dzieciątkiem, a potęga zamieszkująca świętą Ikonę zmieniła historię...

CZYTAJ DALEJ

Jak pogodzić cierpienie człowieka z miłosierdziem Boga?

2021-12-09 09:22

[ TEMATY ]

duchowość

©dizfoto1973 - stock.adobe.com

Już niedługo coroczna wizyta kolędowa, która pozwala spojrzeć na życie ludzkie z różnych punktów widzenia. Na pewno jednym z nich jest choroba i cierpienie. Jest bardzo wielu ludzi, w tym również dzieci, którzy cierpią. Choroby, kalectwo są swoistą drogą krzyżową nie tylko dla cierpiących, ale również dla ich bliskich. Dlaczego cierpią? Dlaczego Bóg ich tak doświadcza? To są pytania, na które trudno jest odpowiedzieć, nawet księdzu. Postarajmy się zatem głębiej wniknąć w tajemnicę cierpienia.

Cierpienie to smutna rzeczywistość Problemem, który najczęściej daje się we znaki człowiekowi, jest cierpienie, które często wydaje się nie do pogodzenia z Opatrznością Boga. Możemy nieraz usłyszeć takie pytania: dlaczego Bóg pozwala, żeby cierpiały czy umierały dzieci, dlaczego cierpią niewinni, skoro jest tylu grzeszników, dlaczego na świecie jest głód, niesprawiedliwość? Człowiek winą za swoje lub cudze nieszczęście chce obarczyć Boga. Ale czy ma rację?

CZYTAJ DALEJ

Zachwyćmy się wolnością Maryi. Odpust u krakowskich franciszkanów

2021-12-09 13:44

Norbert Polak

Franciszka, cystersi i wierni świeccy razem obchodzili odpust ku czci Niepokalanej

Franciszka, cystersi i wierni świeccy razem obchodzili odpust ku czci Niepokalanej

W bazylice św. Franciszka z Asyżu w Krakowie 8 grudnia odbył się odpust ku czci Niepokalanej. Na zaproszenie przybył nowy opat cystersów w Mogile o. Adrian Mróz.

Gości powitał gwardian o. Piotr Cuber: - Zgodnie z wieloletnią tradycją, 8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, w uroczystość tak bliską każdemu sercu franciszkanina gościmy w naszej prastarej bazylice ojców cystersów przewodniczących Mszy św., do której przygotowywaliśmy się przez nowennę - wyjaśnił rektor bazyliki św. Franciszka z Asyżu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję