Reklama

Kalendarium życia kard. Wyszyńskiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

1901 3 sierpnia: w Zuzeli n. Bugiem rodzi się Stefan Wyszyński.

1910 31 października: umiera 33-letnia matka Stefana, Julianna Wyszyńska.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

1924 3 sierpnia: zostaje wyświęcony na kapłana.

1924 5 sierpnia: odprawia Mszę św. prymicyjną przed Cudownym Obrazem Matki Bożej na Jasnej Górze.

1925-29: studiuje na KUL na Wydziale Prawa Kanonicznego. Uzyskuje licencjat i doktorat z prawa kanonicznego.

1931-39: jest profesorem w WSD we Włocławku, redaktorem Ateneum Kapłańskiego. Jest członkiem Rady Społecznej przy Prymasie Polski kard. Auguście Hlondzie.

1939-45: opuszcza Włocławek, przebywa w domu rodzinnym we Wrociszewie, w Kozłówce i w Żułowie. Obejmuje obowiązki kapelana Zakładu dla Niewidomych w Laskach.

1946 4 marca: zostaje biskupem lubelskim.

1948 12 listopada: zostaje arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim i warszawskim – prymasem Polski.

1950 14 kwietnia: podpisuje porozumienie między episkopatem a rządem komunistycznym.

1953 12 stycznia: zostaje podniesiony do godności kardynalskiej.

1953 8 maja: wypowiada słynne Non possumus w obronie Kościoła.

1953-56: zostaje aresztowany. Jest więziony kolejno w: Rywałdzie, Stoczku, Prudniku i Komańczy.

1956 16 maja: pisze w więzieniu tekst Ślubów Jasnogórskich.

1957: inauguruje Wielką Nowennę.

Reklama

1962-65: bierze udział w Soborze Watykańskim II, jest współautorem Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich.

1966 3 maja: na Jasnej Górze jako legat papieski przewodniczy uroczystościom milenijnym i składa Akt Oddania Polski w macierzyńską niewolę Bogurodzicy.

1978: uczestniczy w dwóch konklawe.

1981 25 maja: po raz ostatni rozmawia telefonicznie z Janem Pawłem II.

1981 28 maja: w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego kard. Wyszyński umiera.

1981 31 maja: na placu Zwycięstwa w Warszawie odbywa się pogrzeb „niekoronowanego króla Polski”.

2021-09-07 11:14

Oceń: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Promocja książki "Prymas i Papież"

"Wiele śladów Prymasa w naszym województwie czeka jeszcze na odkrycie, a dziedzictwo papieskie trwa i wymaga pogłębienia" - mówił dk. prof. Waldemar Rozynkowski. W gmachu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego 28 maja - w 40. rocznicę śmierci Prymasa Tysiąclecia - odbyła się promocja książki ilustrującej związki kard. Stefana Wyszyńskiego z papieżem Janem Pawłem II zarówno na płaszczyźnie regionalnej, jak i ogólnopolskiej.

CZYTAJ DALEJ

Czy Jezus wiedział, że będzie musiał umrzeć, kiedy wjeżdżał do Jerozolimy?

2025-04-12 20:50

[ TEMATY ]

Katechizm Wielkopostny

Adobe Stock

Figura Jezusa wjeżdżającego do Jerozolimy

Figura Jezusa wjeżdżającego do Jerozolimy

Wszyscy znamy opis wjazdu Jezusa do Jerozolimy, który szczegółowo przypominamy sobie w Niedzielę Palmową. Chrystus witany jak król palmowymi gałązkami, za chwilę będzie wyszydzany i wysyłany na śmierć. Czy Jezus miał świadomość, co go czeka?

Czy wiesz, co wyznajesz? Czy wiesz, w co wierzysz? Zastanawiałeś się kiedyś nad tym? Jeśli nie, zostań z nami. Jeśli tak, tym bardziej zachęcamy do tego duchowego powrotu do podstaw z portalem niedziela.pl. Przewodnikiem będzie nam Katechizm Kościoła Katolickiego oraz Youcat – katechizm Kościoła katolickiego dla młodych.
CZYTAJ DALEJ

Lourdes: rekordowa pielgrzymka paryskich licealistów, zabrakło miejsc noclegowych

2025-04-13 19:09

[ TEMATY ]

Lourdes

Paryż

licealiści

miejsca noclegowe

Adobe.Stock

Bazylika MB Różańcowej w Lourdes

Bazylika MB Różańcowej w Lourdes

Sanktuarium w Lourdes okazało się za małe, by pomieścić wszystkich licealistów z regionu paryskiego, którzy chcieli wziąć udział w rozpoczętej wczoraj pielgrzymce Frat 2025. Gdyby bazylika św. Piusa X była większa, gdyby w Lourdes było więcej miejsc noclegowych, mogłoby przyjechać co najmniej 15 tys. samej młodzieży, a tak jest nas 13,5 tys., młodzieży i ich opiekunów – mówi ks. Gaultier de Chaillé organizator pielgrzymki. Dla porównania podaje, że w poprzednich edycjach Frat brało udział ok. 10 tys.

Młodzi wracają do kościoła
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję