Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Modlitwy nigdy dość

W diecezjalnym sanktuarium św. Jana Marii Vianneya przy parafii Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi trwa cały rok modlitwa o świętość kapłanów i nowe powołania kapłańskie i zakonne.

Niedziela sosnowiecka 35/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Czeladź

sanktuarium św. Jana Marii Vianneya

Ks. Tomasz Zmarzły/Niedziela

W „warsztacie św. Józefa” modlono się o nowe powołania

W „warsztacie św. Józefa” modlono się o nowe powołania

W miesiącu sierpniu, w dzień poświęcony Opiekunowi Pana Jezusa i Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, zanoszono modlitwy za wstawiennictwem św. Józefa. Uroczystej Mszy św. przewodniczył kustosz sanktuarium ks. kan. Józef Handerek, a kazanie wygłosił ks. Mariusz Trąba. Po Mszy św. przy tzw. „warsztacie św. Józefa” odbyło się nabożeństwo w intencji powołań.

– Pan Jezus mówił do swoich Apostołów: „Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało. Proście Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo”. Za przykładem troski św. Józefa – Oblubieńca Maryi i Opiekuna Syna Bożego dziś chcemy otoczyć troską sprawę powołań. Oto przystępujemy do Ciebie, Boże, z gorącym pragnieniem i błagamy Cię usilnie: racz zesłać robotników na żniwo swoje, ześlij godnych kapłanów do świętego swojego Kościoła – mówił ks. Mariusz Trąba.

– Ojcze, spraw, by wśród chrześcijan rozkwitały liczne i święte powołania kapłańskie, które będą podtrzymywały żywą wiarę i strzegły wdzięczną pamięć o Twoim Synu Jezusie poprzez głoszenie Jego słowa i sprawowanie sakramentów, za pomocą których nieustannie odnawiasz Twoich wiernych. Daj nam świętych szafarzy Twojego ołtarza, którzy będą mądrymi i żarliwymi stróżami Eucharystii, sakramentu najwyższego daru Chrystusa dla zbawienia świata – prosił w modlitwie ks. Józef Handerek. Zanoszone modlitwy w diecezjalnym sanktuarium św. Jana Marii Vianneya przy parafii Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi za wstawiennictwem św. Józefa były wołaniem o nowe i dobre powołania do kapłaństwa i zakonu, o dobrych kandydatów do kapłaństwa, o mądrość i roztropność dla wychowawców i profesorów w seminariach, o rozsądnych i gorliwych katechetów i katechetki, o szczerą pobożność i gorliwość w nauce dla kleryków, o dobre przygotowanie powołań przez rodziny, a także o pomoc Kościołowi, by mógł wychowywać nowe powołania i krzewić gorliwe apostolstwo świeckich w budzeniu i rozwijaniu powołań kapłańskich i zakonnych.

Reklama

W diecezji sosnowieckiej cały rok trwa sztafeta powołaniowa, w której uczestniczą codziennie wierni innej parafii. Także w okresie Wielkiego Postu można było zadeklarować, że w jeden dowolny dzień pościć się będzie o chlebie i wodzie w tej jakże ważnej sprawie.

Prowadzone badania statystyczne stwierdzają, że od kilkunastu lat liczba powołań kapłańskich w Polsce wykazuje powolną tendencję spadkową. Jeśli chodzi o ogólną liczbę przygotowujących się do kapłaństwa, jest to niemal trzykrotny spadek w ciągu ostatnich 15 lat. Dla przykładu w 2004 r. seminaria diecezjalne i zakonne liczyły łącznie 7465 alumnów. W 2007 r. w diecezjalnych i zakonnych seminariach duchownych kształciło się 6025 kandydatów do kapłaństwa. W 2012 r. było ich już 4262. W 2015 r. do seminariów duchownych zgłosiło się 725 nowych kandydatów. W 2018 r. łącznie studiowało 3015 kandydatów, a w 2019 r. 2853 alumnów.

Obecnie w naszym sosnowieckim seminarium w Częstochowie przygotowuje się do kapłaństwa dwunastu kleryków. Przed tegorocznymi wakacjami na pierwszy rok Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej i Diecezji Sosnowieckiej w Częstochowie zgłosiło się z naszej diecezji czterech kandydatów. Czekamy na kolejnych po wakacjach, którzy odpowiedzą pozytywnie na Chrystusowe wołanie: Pójdź za mną!

2021-08-24 12:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święto parafii

Niedziela sosnowiecka 40/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Czeladź

odpust parafialny

prezentacja parafii

Piotr Lorenc/Niedziela

Podczas uroczystości odpustowej w Czeladzi-Piaskach

Podczas uroczystości odpustowej w Czeladzi-Piaskach

Abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, przewodniczył Sumie odpustowej w parafii Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi-Piaskach.

Wspólnie z dostojnym gościem ze Lwowa, długoletnim sekretarzem św. Jana Pawła II, Eucharystię sprawowali biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak, ks. Mariusz Karaś, kanclerz naszej kurii oraz sekretarze hierarchów – ks. Andrzej Legowicz i ks. Paweł Sproncel.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. kan. prof. Antoni Siemianowski - wybitny filozof i wykładowca

2022-12-04 12:12

[ TEMATY ]

Gniezno

©MaverickRose – stock.adobe.com

W niedzielę 4 grudnia w Archidiecezjalnym Domu Księży Seniorów w Gnieźnie zmarł ks. kan. prof. dr hab. Antoni Siemianowski - filozof, zasłużony wykładowca poznańskiego UAM i gnieźnieńskiego seminarium duchownego, autor ponad 170 publikacji, recenzji i książek, kanonik gnieźnieńskiej Kapituły Prymasowskiej.

Śp. ks. prof. Antoni Siemianowski urodził się 28 maja 1930 r. w miejscowości Mimowola pod Inowrocławiem. Uczęszczał do znanego i szanowanego inowrocławskiego Liceum im. Jana Kasprowicza. Po maturze wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 25 maja 1956 z rąk bp. Franciszka Jedwabskiego. Jego kursowym kolegą był m.in. kard. Józef Glemp. Po krótkiej pracy duszpasterskiej m.in. jako kapelan sióstr służebniczek w Pleszewie, w 1959 rozpoczął studia specjalistyczne z zakresu filozofii teoretycznej w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Doktorat obronił w 1966 r. na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej KUL na podstawie pracy „Metafizyczna konieczność istnienia Boga według Henryka z Gandawy”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję