Reklama

Niedziela Podlaska

Z pasji do wojska

Zachęcam do wstąpienia w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej wszystkich, którzy czują więź z Polską i chcą służyć ojczyźnie oraz bliźnim – mówi kpr. Jakub Orzepowski z 14. batalionu lekkiej piechoty obejmującego powiat bielski, hajnowski, siemiatycki i wysokomazowiecki.

Monika Kanabrodzka: Skąd pomysł na wcielenie do Wojsk Obrony Terytorialnej i jakie są dalsze plany rozwoju?

Kpr. Jakub Orzepowski: O Wojskach Obrony Terytorialnej dowiedziałem się od moich braci, którzy wcześniej wstąpili w szeregi WOT. Pochodzę z tradycyjnej katolickiej rodziny, w której zakorzenione jest silne poczucie patriotyzmu. Wojska Obrony Terytorialnej w realny sposób umożliwiły mi służenie ojczyźnie. Chciałbym w przyszłości połączyć wojskową pasję z moim wykształceniem.

Reklama

Co wniosła służba w 14. batalionie lekkiej piechoty?

Służba w tej formacji ubogaciła mnie o nowe doświadczenia i pozwoliła poznać ludzi, którzy podobnie patrzą na świat oraz chcą służyć innym. Nie sposób pominąć różnego rodzaju wartościowych szkoleń z wojskami operacyjnymi, policją, strażą pożarną, strażą graniczną, ale także kursów specjalistycznych, które mają wojskowe i cywilne zastosowanie (m.in. kursy kwalifikowanej pierwszej pomocy, pilarza, trenera personalnego). Służba w szeregach WOT, pozwala mi się realizować i dokładać cegiełkę do budowy bezpieczeństwa ojczyzny oraz mojej lokalnej społeczności.

O czym powinny wiedzieć osoby aktywne zawodowo i zainteresowane służbą w WOT?

Ideą WOT jest m.in. wykorzystanie kapitału osób pracujących oraz studiujących. Szkolenia odbywają się głównie w weekendy, co pozwala na połączenie służby z pracą i nauką bez rezygnacji z dotychczasowej aktywności. Szkolimy się blisko miejsc zamieszkania, w tym także poza obiektami wojskowymi – w rejonach odpowiedzialności naszych pododdziałów. Coraz częściej pojawiają się też okazje do wspólnych szkoleń z żołnierzami innych państw NATO, np. Amerykanami, Brytyjczykami, Chorwatami i Rumunami. Za każdy dzień szkolenia otrzymujemy uposażenie wolne od podatku. W trakcie służby możemy awansować na wyższe stopnie, a także rozwijać się na kursach oficerskich i podoficerskich. Biorąc pod uwagę kursy, o których wcześniej wspomniałem, nasze CV nabiera dodatkowej wartości.

W jaki sposób zachęcić młodszych i starszych do wstąpienia w szeregi podlaskich terytorialsów i zaszczepić chęć służby Rzeczypospolitej Polskiej?

Zachęcam do wstąpienia w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej wszystkich, którzy chcą pełnić służbę wojskową nie rezygnując przy tym z życia zawodowego i rodzinnego, a dodatkowo szkolić się blisko miejsca zamieszkania. Tylko nasza formacja oferuje taką możliwość. Ponadto, oprócz niezwykłego honoru i służby ojczyźnie jesteśmy dumni z tego, że niesiemy pomoc naszym lokalnym społecznościom.

2021-08-24 12:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Państwo to nie dyktator

Niedziela Ogólnopolska 30/2014, str. 23

[ TEMATY ]

wywiad

sumienie

ochrona życia

GRZEGORZ GAŁĄZKA

Kard. Elio Sgreccia

Kard. Elio Sgreccia

O klauzuli sumienia i zasadzie dobra wspólnego w podejściu do prawa stanowionego z kard. Elio Sgreccią – emerytowanym przewodniczącym Papieskiej Akademii Pro Vita – rozmawia Włodzimierz Rędzioch

WŁODZIMIERZ RĘDZIOCH: – W polskim prawie występuje pewna sprzeczność: lekarz, który powołując się na klauzulę sumienia, nie chce dokonać aborcji, musi wskazać inną placówkę, w której kobieta będzie mogła zabić dziecko w swym łonie. Jak w takiej sytuacji powinien zachować się katolik?

CZYTAJ DALEJ

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Redakcja "Niedzieli" serdecznie zaprasza wszystkich Czcicieli Matki Bożej na nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. "Dozwól nam chwalić Cię, Panno Przenajświętsza, i daj nam moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim". Spraw, byśmy pełni miłości i ufności biegli "do stóp Twoich kornie błagając" w różnych potrzebach.

CZYTAJ DALEJ

Dobry Człowiek

2021-12-06 13:52

Andrzej Mas

Europosłanka Beata Kempa

Europosłanka Beata Kempa

W gmachu Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu odbyło się spotkanie poświęcone bp. Andrzejowi Wronce. Organizatorami spotkania byli: europosłanka Beata Kempa oraz ks. Jerzy Rasiak.

29 grudnia 1957 roku na Jasnej Górze ks. Andrzej Wronka z rąk Prymasa Tysiąclecia, bł. kard. Stefana Wyszyńskiego przyjął sakrę biskupią. Współkonsekratorami byli abp Antoni Baraniak i ówczesny bp Bolesław Kominek. Papież Pius XII skierował bp. Andrzeja do posługi w archidiecezji wrocławskiej z przeznaczeniem do pomocy bp. Bolesławowi Kominkowi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję