Reklama

Niedziela Częstochowska

Krzepicki św. Jakub

Cechą charakterystyczną duchowości św. Jakuba Apostoła jest zapatrzenie się w Pana Jezusa. Właśnie chodzenie za Jezusem to najważniejszy rys naszego Patrona – podkreśla w rozmowie z Niedzielą ks. Sławomir Masłowski, proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła w Krzepicach.

Niedziela częstochowska 30/2021, str. IV

[ TEMATY ]

św. Jakub

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Obraz patrona parafii w ołtarzu głównym

Obraz patrona parafii w ołtarzu głównym

Redaktorzy Niedzieli odwiedzili parafię z racji trwającego Roku św. Jakuba.

Duchowość jakubowa i maryjna

– Święty Jakub pokazuje nam, że w centrum naszego życia powinien być Jezus. Sam tę prawdę apostoł potwierdził jako męczennik. Muszę przyznać, że sam ciągle odkrywam postać św. Jakuba – mówi nam ks. Masłowski i dodaje: – W naszej parafii duchowość jakubowa przeplata się z wielką czcią do Matki Bożej.

Reklama

Tak naprawdę na pierwszym miejscu jest Matka Boża Krzepicka. I tak jak za swojego życia św. Jakub był w cieniu Pana Jezusa, tak w naszej wspólnocie jest w cieniu Maryi, Matki Zbawiciela. Oczywiście odpust ku czci naszego patrona obchodzimy bardzo godnie. Dodam, że poza czasem pandemii w Krzepicach odbywały się uroczyste Dni Jakubowe. Również w tym roku kilka dni przed odpustem odbywają się nabożeństwa przygotowujące do tych uroczystości i przybliżające duchowość św. Jakuba Apostoła. Moja myśl jest taka, aby naszym uroczystościom zawsze przewodniczyli kapłani pochodzący z naszej parafii. W tym roku naszym celebransem jest ks. dr Paweł Kostrzewski – kontynuuje ksiądz proboszcz.

Żywa parafia

Szczególnym charyzmatem parafii jest odprawiane w każdą środę nabożeństwo do Matki Bożej Krzepickiej. – To taka nieustająca nowenna. Nabożeństwo do Matki Bożej Krzepickiej trwa już tutaj ponad 100 lat – opowiada ks. Sławomir.

W parafii jest 10 róż Żywego Różańca. – Są róże, w których rodzice modlą się za swoje dzieci. Jako owoc przeżywanego Roku św. Józefa i Roku św. Jakuba powstała również męska róża Żywego Różańca. Są też mężczyźni, którzy mając już własne rodziny, chętnie służą przy ołtarzu. Nasi panowie reprezentują duchowość eucharystyczną i biblijną. Mężczyźni przychodzą pół godziny wcześniej przed poranną Mszą św. i medytują nad Pismem Świętym. To jest bardzo budujące – podkreśla.

Reklama

W parafii działają również Wspólnota Mamre i krąg oazy rodzin. – Bardzo mnie cieszy także blisko 40-osobowa grupa Liturgicznej Służby Ołtarza. Mamy też trzech nadzwyczajnych szafarzy Eucharystii – mówi kapłan i zaznacza, że codziennie 30-50 osób przychodzi na Mszę św. o godz. 6.30. – To oznacza, że w naszej parafii bardzo dobrze ugruntowana jest duchowość eucharystyczna. Ponadto trwa całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu w kaplicy adoracji. Są też osoby, które raz bądź dwa razy w miesiącu proszą o nocne czuwanie przed Najświętszym Sakramentem – dodaje.

Parafia znajduje się na szlaku pielgrzymkowym. Przychodzą tu pątnicy m.in. z Poznania, Wielunia i Kalisza. – Należy przypomnieć, że pielgrzymami tego miejsca byli kard. Stefan Wyszyński i kard. Karol Wojtyła – mówi ks. Masłowski.

„Krzepicka parafia należy do grona prastarych parafii Polski. Swymi korzeniami sięga okresu średniowiecza – czasów panowania ostatniego z Piastów, króla Kazimierza Wielkiego. To on wybudował zamek, nadał Krzepicom prawa miejskie oraz ufundował w XIV wieku gotycki kościół farny” – napisał w opisie parafii Bogdan Napieraj.

2021-07-20 10:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jakubowy odpust

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 31/2019, str. 1

[ TEMATY ]

św. Jakub

Karolina Krasowska

Pierwszego dnia odpustu wierni odbyli krótką pielgrzymkę do repliki krzyża, którym dawniej w Europie oznaczano szlaki św. Jakuba

Pierwszego dnia odpustu wierni odbyli krótką pielgrzymkę do repliki krzyża,
którym dawniej w Europie oznaczano szlaki św. Jakuba

W sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie w dniach 25-28 lipca trwały uroczystości odpustowe. Główne obchody odbyły się w sobotę 27 lipca, a zwieńczyła je Biesiada Jakubowa

W programie każdego dnia odpustu były: Różaniec, Msza św. z ucałowaniem relikwii św. Jakuba Apostoła oraz poświęcenie pojazdów.

CZYTAJ DALEJ

72 lata idą razem przez życie!

2021-09-13 18:30

Niedziela toruńska 38/2021, str. VII

[ TEMATY ]

małżeństwo

Krystyna Afeltowicz

Genowefa i Bernard Lindzińscy z Lidzbarka

Genowefa i Bernard Lindzińscy z Lidzbarka

Wielu mieszkańcom Lidzbarka z pewnością znane jest małżeństwo państwa Genowefy i Bernarda Lindzińskich. W tym roku obchodzili rocznicę 72-lecia pożycia małżeńskiego.

Oboje urodzili się w Lidzbarku i do dzisiaj tutaj mieszkają. Genowefa jest drugim dzieckiem z jedenaściorga rodzeństwa Genowefy i Alfonsa Rehmus. Najstarsza siostra wstąpiła do klasztoru i na Genowefie spoczął w tych bardzo trudnych czasach obowiązek pomocy w wychowywaniu młodszego rodzeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej

2021-09-20 07:46

ks. Maciej Flader

Młodzież w czasie cyklu "Dumni z Ewangelii"

Młodzież w czasie cyklu

W Krośnie zakończyło się wyjątkowo jednodniowe Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej pod hasłem „Uklęknij i wstań”. Młodzi w sobotni wieczór zgromadzili się w sanktuarium św. Jana Pawła II na adoracji krzyża i wspólnej Eucharystii, której przewodniczył abp Adam Szal.

W homilii do młodych metropolita przemyski nawiązał do patrona dnia, św. Stanisława Kostki, orędownika dla dzieci i młodzieży. – Przyzwyczailiśmy się, że święty to musi być ktoś, kto jest męczennikiem, kto jest misjonarzem, kto prowadził życie bardzo długie, jako pokutnik, jako osoba życia konsekrowanego, czyli zakonnik. Przyzwyczailiśmy się, że święty jest kimś kto zasłużony jest dla rodziny. A dziś to dziwne, że Kościół każe nam patrzeć na patrona, który jest młodym człowiekiem – zauważył kaznodzieja, przybliżając młodym jego życiorys.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję