Reklama

Niedziela Częstochowska

Wielobarwna orkiestra

Orkiestra Dęta z Mykanowa istnieje już 111 lat. Znana jest nie tylko z pięknej gry i zespołu mażoretek, ale promuje naszą kulturę i region na całym świecie.

Niedziela częstochowska 29/2021, str. V

[ TEMATY ]

orkiestra

Mykanów

Archiwum GCMIT w Mykanowie

Orkiestra z Mykanowa podczas festiwalu w Chinach

Orkiestra z Mykanowa podczas festiwalu w Chinach

W 1998 r. jej dyrektorem i dyrygentem został Krzysztof Witczak. Pasję do muzyki wyniósł z domu rodzinnego. – Mój dziadek grał na harmonijce ustnej, a jego brat na skrzypcach i akordeonie. Mama również grała na akordeonie. W szkole podstawowej zacząłem w zespole muzycznym sam grać na tym instrumencie, a pani od muzyki zauważyła moje zdolności. Początkowo trafiłem do Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Częstochowskiej. Później uczyłem się w szkole muzycznej w Częstochowie i ukończyłem Akademię Muzyczną w Bydgoszczy w klasie oboju – wspomina w rozmowie z Niedzielą.

Chciał wrócić

Krzysztof Witczak chciał zrobić coś więcej dla naszego regionu. – Chociaż pochodzę z miejscowości Kościelec, to zawsze byłem bardzo związany z Mykanowem. W tamtejszej parafii przez 8 lat byłem ministrantem i pamiętam Orkiestrę Dętą z Mykanowa, która chodziła na pielgrzymki. Zawsze się przy nich kręciłem. Wielką radością dla mnie było to, że mogłem ponieść instrument któremuś z muzyków – opowiada.

Dzieci i młodzież

Reklama

W 1998 r. ówczesny wójt Mykanowa zaproponował Krzysztofowi Witczakowi kontynuację działalności orkiestry. – Ten zespół wymagał jednak pracy. Pozostało bowiem 10-12 pasjonatów. Dlatego od samego początku postawiłem na to, aby kształcić dzieci i młodzież. Ucząc w szkole podstawowej, zachęcałem ich do wstępowania w szeregi orkiestry – podkreśla.

Nieodłączne

Ciekawym i ważnym elementem orkiestry jest zespół mażoretek, założony w 2000 r. przy Młodzieżowej Orkiestrze Dętej OSP Mykanów. – Obserwowałem wiele orkiestr na świecie i wiedziałem, że ważna jest obecność grupy tanecznej. Ona pozwala też na szersze pokazanie całego zespołu. Początkowo była to grupa 12 dziewcząt, która wraz z orkiestrą występowała na licznych koncertach, paradach oraz przeglądach w kraju i za granicą. Dzisiaj mamy 5 grup tanecznych i 79 mażoretek – zaznacza Witczak.

Rozchwytywani

Orkiestra działa przy Gminnym Centrum Muzyki i Tańca w Mykanowie. Nieustannie szuka dróg rozwoju. Ma zaproszenia na różne festiwale, także międzynarodowe. – Byliśmy już w wielu krajach Europy: we Włoszech, Francji, w Serbii i Bułgarii. Naszym największym osiągnięciem był dwukrotny wyjazd do Chin na duże festiwale. Ostatnio zostaliśmy tam zaproszeni na jedyny festiwal orkiestr wojskowych – kontynuuje dyrektor.

Pamiętają

Reklama

Dla orkiestry bardzo ważna jest obecność podczas lokalnych wydarzeń w naszym regionie. – Nie zapominamy o miejscu, z którego pochodzimy. Od wielu lat stało się to już bogatą tradycją, że gramy w naszym parafialnym kościele św. Leonarda w Mykanowie – mówi Krzysztof Witczak.

Wiara i kultura

W swojej działalności orkiestra łączy również kulturę z wiarą. – Myślę, że jest to także naszą służbą. Uczestnictwo w wydarzeniach religijnych i patriotycznych jest ważnym elementem wychowania młodzieży. Taka jest przecież nasza polska kultura i tego musimy się trzymać – przyznaje dyrektor. Orkiestra brała udział w wielu wydarzeniach religijnych na Jasnej Górze, np. w dożynkach.

Zagrzewali do boju

Orkiestra Dęta w Mykanowie powstała w 1910 r. Jej działalność zainicjował Józef Pietrzyk, którego następcą był Henryk Wódkiewicz, ówczesny dyrektor szkoły w Mykanowie, zamordowany przez NKWD w Charkowie. Od 1998 r. orkiestra reprezentowała gminę Mykanów na licznych festiwalach międzynarodowych. Wielokrotnie swoją grą uświetniała zawody sportowe, takie jak Liga Światowa Siatkarzy i Grand Prix Europy na żużlu.

Więcej o działalności orkiestry na: www.gcmit.mykanow.pl

2021-07-14 12:11

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Patron uczniów i studentów

U progu nowego roku szkolnego i akademickiego poznajmy patrona uczniów i studentów oraz orędownika zdających egzaminy - św. Józefa z Kupertynu.

Giuseppe Desa przyszedł na świat w małej włoskiej miejscowości Kupertyn w 1603 r. Jego życie młodzieńcze naznaczone było modlitwą i pracą. Gdy dorósł, rodzice posłali go do szkoły przyparafialnej, jednak jego edukacja nie trwała zbyt długo z dwu powodów. Pierwszym było, jak mówili nauczyciele, całkowite rozkojarzenie i nieumiejętność przyswajania wiedzy. Drugim powodem była choroba - gangrena, która unieruchomiła chłopca w łóżku na 5 lat. Po jakimś czasie, za namową matki i stryja, Józef wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych. Chciał zostać zakonnikiem.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Bł. Kadłubek wyjątkowy dla Jędrzejowa

2021-09-20 09:24

[ TEMATY ]

bł. Wincenty Kadłubek

Jędrzejów

diecezja kielecka

Agnieszka Dziarmaga

Sierpień i październik to ważne miesiące w religijnych celebracjach w Jędrzejowie. Tradycyjnie ostatnie dni sierpnia przebiegają pod znakiem Odpustu Wincentiańskiego, zaś 9 października obchodzone jest wspomnienie bł. Wincentego Kadłubka, drugiego patrona diecezji kieleckiej.

Krakowski Biskup, dostojnik Kościoła, patriota i erudyta, który zrezygnował z jednej z najważniejszych godności w państwie piastowskim i pieszo przywędrował do Jędrzejowa, aby rozpocząć mnisie życie, jest kimś wyjątkowym dla miasta i jego mieszkańców.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję