Reklama

Głos z Torunia

Odwiedziny Matki Bożej

Dla katolików wędrówka Matki Bożej w cudownym obrazie ma szczególne znaczenie. Zazwyczaj to wierni pielgrzymują przed Jej wizerunek. Tym razem Matka Boża odwiedza swoich wyznawców w parafiach.

Niedziela toruńska 28/2021, str. IV

[ TEMATY ]

obraz

obraz

peregrynacja

Gabriela Sikora

Przy śpiewie pieśni maryjnej obraz został wniesiony do kościoła

Przy śpiewie pieśni maryjnej obraz został wniesiony do kościoła

Tak podniosłego nastroju w naszej parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lidzbarku już dawno nie było. W dniach 20-21 czerwca byliśmy świadkami i uczestnikami wielkiego wydarzenia kościelnego, którym było nawiedzenie obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Patronki diecezji toruńskiej. Mieliśmy ten przywilej, ponieważ obraz nawiedził naszą parafię jako jedyną z całego dekanatu lidzbarskiego.

Najlepsza z matek

W dniu przybycia obrazu do parafii wierni trwali w świątyni na modlitewnym czuwaniu, oczekując na przyjazd samochodu z obrazem Matki Bożej, która wcześniej pielgrzymowała do parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Działdowie. Przy śpiewie pieśni maryjnej obraz został wniesiony do kościoła w asyście kapłanów dekanatu lidzbarskiego, służby liturgicznej oraz o. Wojciecha Zagrodzkiego, rektora Domu Zakonnego Ojców Redemptorystów i proboszcza parafii św. Józefa w Toruniu.

Reklama

Ksiądz kan. Marian Wiśniewski, proboszcz parafii, wraz z przedstawicielami naszych rodzin powitali Matkę Bożą. Wszystkich ogarnął prawdziwy religijny nastrój i można powiedzieć, że cała wspólnota witała naszą Matkę z radością.

Klękając do nowenny, przedstawiono Maryi wszystkie prośby, błagania i dziękczynienia, które wierni przez tydzień składali do przeznaczonych do tego celu skrzynek, z nadzieją, że najlepsza z matek wysłucha próśb, nie opuści w potrzebie i przytuli do swojego serca, że przedstawi wszystkie nasze sprawy Jezusowi.

Rodzina Bogiem silna

Eucharystię w asyście kapłanów z dekanatu odprawił o. Wojciech Zagrodzki, redemptorysta, oddając pod opiekę Matki Bożej całą parafię. W homilii wygłoszonej podczas nowenny, jak i w słowach wygłoszonych następnego dnia, wskazał na trzy główne aspekty nawiedzenia obrazu: Rok św. Józefa, Rok Świętej Rodziny oraz na Rok Eucharystii.

Reklama

Święty Józef jest dla nas przykładem człowieka ogromnej wiary, który, wsłuchując się w głos Boga, wypełnił Jego wolę, trwając przy Maryi. Święta Rodzina ma być przykładem dla naszych małżeństw i rodzin. Rodzina powinna być Bogiem silna. To rodzina ma za zadanie wychowywać dzieci w wierze. Eucharystia to największy z cudów, który dokonuje się na ołtarzu tu i teraz, w naszej obecności i dla nas. Mamy trwać przy Jezusie, tak jak była przy Nim do końca Jego Matka.

Wielka wdzięczność

W poniedziałek wierni gromadzili się przy obrazie Matki Bożej już od wczesnych godzin porannych. Wielu znalazło czas na indywidualną rozmowę, na podzielenie się swoimi radościami, ale też i problemami.

Mszę św. w dniu pożegnania obrazu w asyście kapłanów z dekanatu celebrował ks. prał. Wojciech Niedźwiecki, proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu. Ksiądz kan. Marian Wiśniewski podziękował Matce Bożej za dar nawiedzenia parafii, podkreślając radość i wdzięczność z bardzo licznego udziału wiernych w tych uroczystościach. Maryję pożegnali także przedstawiciele naszych rodzin, którzy obiecali trwać przy Niej na modlitwie i nigdy od Niej nie odstąpić.

Obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy został przekazany do parafii w Rybnie.

2021-07-07 11:38

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Błogosławiona z Lublina

Niedziela lubelska 5/2013, str. 5

[ TEMATY ]

obraz

Paweł Wysoki

Obraz bł. Marty Wołowskiej z archikatedry lubelskiej

Obraz bł. Marty Wołowskiej z archikatedry lubelskiej

Święci nie przemijają. Święci wołają o świętość. Wołają nas, byśmy kroczyli ich śladami - słowa bł. Jana Pawła II zostały przypomniane przez abp. Stanisława Budzika podczas Mszy św. z poświęceniem obrazu bł. s. Marty Wołowskiej

Janina Rymkiewicz, wychowanka lubelskiej błogosławionej, tak ją wspomina: „S. Marta odznaczała się wielką miłością Boga i bliźniego; jestem pewna, że ona jest blisko Boga i wstawia się za nami. Często wzywam jej wstawiennictwa, rozmawiam z nią. Wierzę w jej świętość”. S. Maria Marta od Jezusa, niepokalanka, poniosła śmierć męczeńską z rąk Niemców w 1940 r. Jest czczona w gronie 108 męczenników II wojny światowej, wśród których są inni lubelscy błogosławieni: bp Władysław Goral, ks. Kazimierz Gostyński, ks. Antoni Zawistowski, ks. Zygmunt Pisarski, ks. Stanisław Mysakowski i Stanisław Starowieyski. - Oni wszyscy chodzili po ulicach naszego miasta i modlili się w katedrze, ale związek bł. Marty jest szczególny. Ona urodziła się w Lublinie, w samym centrum miasta. Tu się wychowywała, tu zdobywała wykształcenie, kształtowała swoją wiarę, uczyła ofiarnej miłości, doświadczała bliskości Pana Boga. Tu otrzymała łaskę powołania do zgromadzenia sióstr Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Złożyła ofiarę z życia w tragicznych latach II wojny światowej, kiedy życie i godność człowieka zostały wdeptane w ziemię. Jak czytamy na tablicy wmurowanej na jej domu, poniosła śmierć męczeńską z rąk niemieckiego okupanta 19 grudnia 1942 r. w Słonimiu za ratowanie Żydów oraz działalność patriotyczną i charytatywną - przypomniał Ksiądz Arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Menedżerka Heynena: praca z Polkami wydaje się Vitalowi być bardzo ciekawym wyzwaniem

2021-09-20 16:07

[ TEMATY ]

sport

siatkówka

PAP/Andrzej Grygiel

Vital Heynen

Vital Heynen

Menedżerka Vitala Heynena Ola Piskorska potwierdziła PAP, że będący dotychczas trenerem polskich siatkarzy Belg bardzo chciałby spróbować sił w pracy z kobiecą reprezentacją tego kraju. "Lubi wyzwania, a to mu się wydaje być bardzo ciekawym wyzwaniem" - zaznaczyła.

Polscy siatkarze w niedzielny wieczór w katowickim Spodku wywalczyli pod wodzą Heynena brązowy medal mistrzostw Europy. Umowa szkoleniowca, który rozpoczął współpracę z tym zespołem w 2018 roku, wkrótce wygasa. Prezes PZPS Jacek Kasprzyk po nieudanych igrzyskach w Tokio przekazał, że nie zostanie ona przedłużona, a Belg musiałby startować ponownie w konkursie na to stanowisko. Ten od jakiegoś czasu już dość wyraźnie sugerował, że nie zamierza tego robić, a po zakończeniu występu w czempionacie Starego Kontynentu w szatni właściwie pożegnał się z podopiecznymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję