Reklama

Niedziela Świdnicka

Docierać do ludzkich serc

W uroczystość św. Jana Chrzciciela w katedrze świdnickiej pięciu seminarzystów przyjęło święcenia diakonatu.

Niedziela świdnicka 27/2021, str. I

[ TEMATY ]

święcenia diakonatu

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Nowo wyświęceni diakoni wraz z biskupami i przełożonymi seminarium

Nowo wyświęceni diakoni wraz z biskupami i przełożonymi seminarium

Zanim kandydaci otrzymali sakrament święceń w stopniu diakona, wysłuchali słowa pouczenia biskupa pomocniczego diecezji świdnickiej, który przywołując postać patrona dnia wskazał na jego świętość, życie pełne ascezy i pokuty, niezłomność charakteru i bezkompromisowość.

Wybrani przez Pana

Reklama

– Drodzy bracia, mający przyjąć święcenia diakonatu. Św. Jan Chrzciciel niech będzie wam wzorem, jak wiernie i bezkompromisowo należy wypełnić misję otrzymaną od Boga samego. To wy macie być dla współczesnego świata objawieniem, że Bóg jest łaskawy dla swojego ludu. To waszym powołaniem jest przygotowywanie drogi dla Zbawiciela w sercach współczesnych ludzi, tak często zagubionych i oszukiwanych przez świat nieprzyjazny ewangelicznym wartościom. Trzeba też dotrzeć do serc dzieci i młodzieży, by ochronić w nich piękno Bożego oblicza – mówił do kandydatów przewodniczący liturgii bp Adam Bałabuch, wskazując, że zostali wybrani przez Pana i oby nigdy Go nie zawiedli, ale wiernie wypełniali otrzymaną od Niego misję.

Misja diakona

Święcenia diakonatu są kolejnym stopniem przejściowym na drodze do kapłaństwa. Dzięki mocy Ducha Świętego diakoni będą służyć pomocą biskupowi i jego prezbiterom w posłudze słowa, ołtarza i miłości, okazując się sługami wszystkich. Jako słudzy ołtarza będą głosić Ewangelię, przygotowywać Ofiarę Eucharystyczną i rozdzielać wiernym Ciało i Krew Pańską. Oprócz tego, na polecenie biskupa będą mogli głosić homilie i przekazywać Bożą naukę wierzącym i niewierzącym, przewodniczyć modlitwom, udzielać chrztu, asystować przy zawieraniu związków małżeńskich oraz je błogosławić, nosić Wiatyk do ciężko chorych i przewodniczyć obrzędom pogrzebu. Diakoni uświęceni przez nałożenie rąk, które pochodzi od Apostołów, i ściśle związani z ołtarzem, będą pełnić dzieła miłosierdzia w imieniu biskupa lub proboszcza.

Biskup Bałabuch przypomniał, że diakoni jako słudzy Chrystusa mają się chętnie wypełniać wolę Bożą, w duchu miłości służąc z radością Bogu i ludziom, a także odznaczać się mądrością i cieszyć się dobrą opinią. Diakoni wykonując swoje posługiwanie od tego momentu zobowiązani są do życia w celibacie, który jest znakiem i podtrzymaniem pasterskiej miłości, a także szczególnym źródłem owocnego działania w świecie. – Dzięki temu z większą miłością będziecie służyć Bogu i ludziom, przyczyniając się do ich duchowego odrodzenia – zwrócił uwagę bp Bałabuch, życząc duchownym, aby byli mocno utwierdzeni w wierze, nieskazitelni i nienaganni wobec Boga i ludzi, jak przystoi sługom Chrystusa i szafarzom Bożych misteriów. –Nie pozwólcie odebrać sobie nadziei płynącej z Ewangelii – apelował hierarcha do Marcina Kirkiewicza z Dzierżoniowa, Pawła Kruka z Idzikowa, Pawła Nowotyńskiego z Kudowy-Zdroju, Mateusza Petrusa z Bystrzycy Kłodzkiej oraz Krystiana Stasiaka z Boguszowa-Gorc.

2021-06-29 13:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czas służby

Niedziela lubelska 20/2021, str. I

[ TEMATY ]

święcenia diakonatu

Maciej Borysiuk

Święcenia diakonatu przyjęło 5 alumnów

Święcenia diakonatu przyjęło 5 alumnów

Zadaniem diakona jest być darem dla innych. Do końca życia.

W pierwszą sobotę maja w Mełgwi bp Adam Bab udzielił alumnom V roku Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie święceń diakonatu. Przyjęli je: Marcin Dudek z parafii św. Jana Chrzciciela w Łańcuchowie, Arkadiusz Kowalski z parafii św. Anny w Lubartowie, Wiktor Michałowski z parafii św. Wita w Mełgwi, Michał Śliwka z parafii św. Jana Chrzciciela w Wilkołazie i Paweł Watras z parafii Miłosierdzia Bożego w Piotrowicach Małych. – Kluczem do dzisiejszego wydarzenia jest słowo służba, bycie sługą; to fundament waszej przyszłości. Jesteście diakonami, czyli sługami, od dziś do końca życia. Waszym zadaniem jest być darem dla innych. Chrystus udzieli wam dość łaski i pomocy, by być sługą – podkreślił bp Bab.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie branży sakralnej po raz 22. w Targach Kielce!

2021-09-24 13:32

[ TEMATY ]

książka

targi

Kielce

SacroExpo

T.D.

Stoisko na czas pandemii, czyli jak zadbać o czystość

Stoisko na czas pandemii, czyli jak zadbać o czystość

Ofiaromaty, bezdotykowe kropielnice i szeroki wachlarz stuł i ornatów od najlepszych polskich producentów. To wszystko czekać będzie na gości XXII Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO. Od 27 do 29 września hale Targów Kielce wypełni wszystko to, co niezbędne w życiu kościoła.

Hale wystawiennicze Targów Kielce na trzy dni zamieniają się w miejsce spotkania

CZYTAJ DALEJ

Turniej WTA w Ostrawie - Świątek w półfinale

2021-09-24 18:21

[ TEMATY ]

tenis

Iga Świątek

flickr.com

Najwyżej rozstawiona Iga Świątek pokonała w ćwierćfinale grającą z "siódemką" Jelenę Rybakiną z Kazachstanu 7:6 (7-5), 6:2 i awansowała do półfinału halowego turnieju WTA w Ostrawie (pula nagród 565 530 dol.). O finał powalczy z Greczynką Marią Sakkari.

20-letnia Polka zajmuje szóste miejsce w światowym rankingu, a dwa lata starsza urodzona w Moskwie Rybakina jest 16. Był to ich pierwszy pojedynek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję