Reklama

Jasna Góra

79. Ogólnopolska Pielgrzymka Akademicka

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po raz 79. na Jasną Górę przybywa w dniach 24-26 kwietnia Ogólnopolska Pielgrzymka Akademicka. Ponad 3 tys. studentów, absolwentów, nauczycieli i duszpasterzy rozważa hasło: „Boża reanimacja”.

„My jesteśmy wykonawcami testamentu naszych poprzedników, studentów, którzy w 1936 r. przybyli tutaj na pierwszą pielgrzymkę do tronu Pani Jasnogórskiej i było ich wtedy 40 tys. 79 lat temu, to jest niesamowita ilość ludzi, trzeba pomyśleć sobie, jakie były wtedy środki lokomocji przez Polskę, a była to, jak mówią kroniki, połowa studentów studiujących w Polsce. To oni wtedy napisali Rotę Ślubowania i uroczyście przed Obrazem Pani Jasnogórskiej wypowiedzieli te słowa, że co roku będą przybywać do Niej - podkreśla ks. Jacek Siekierski, rektor Kościoła Akademickiego św. Anny w Warszawie, organizator pielgrzymki – My dzisiaj jesteśmy 79. raz u tronu Pani Jasnogórskiej, u naszej Matki. Przychodzimy na tę pielgrzymkę nie tylko po to, aby pobyć ze sobą, ale przede wszystkim po to, aby dać świadectwo, wzmocnić naszą wiarę, przychodzimy z naszymi wszystkimi prośbami. Ta pielgrzymka jest pod hasłem ‘Boża reanimacja’ potrzebujemy nieustannie Bożej reanimacji, potrzebujemy tego zastrzyku, który daje antidotum zdrowia duchowego dla każdego z nas. Kościół można powiedzieć jest szpitalem, a w tym szpitalu jest jeden z najlepszym Lekarzy, który leczy – Jezus Chrystus. I my dzisiaj w tej 79. pielgrzymce jesteśmy po to, aby nas Jezus Chrystus zreanimował swoją miłością, by nasze serca uleczył tą miłością Bożą”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Przyciąga tutaj miejsce, Jasna Góra, Matka Najświętsza, ale jest to też okazja do spotkania się ze studentami, żeby doświadczyć atmosfery, bycia z młodzieżą, bycia razem, i w tym wszystkim szukać Pana Boga przez słowo, które tutaj słyszymy, przez Eucharystię, przez wszystkie wydarzenia, które dokonują się w programie Pielgrzymki Akademickiej - podkreśla ks. Antoni Michno.

Reklama

– We wspólnocie jest siła, im więcej nas jest, im bardziej dostrzegamy świadectwo innych, konfrontujemy się z innymi, tym bardziej umacniamy naszą relację z Panem Bogiem i przede wszystkim z innymi”.

„Z jednej strony jest to spędzenie czasu ze studentami, z rówieśnikami, ale z drugiej strony coś dla ducha. Myślę, że my młodzi ludzie potrzebujemy czegoś więcej niż to, co życie na co dzień nam serwuje, polecam każdemu młodemu człowiekowi, ale nie tylko, bo są z nami i kapłani i profesorzy - opowiada Magda Papuga, studentka z Duszpasterstwa Akademickiego ‘Tratwa’ w Tarnowie – My młodzi ludzie wierzący na co dzień spotykamy się z ludźmi, którzy negują wszystko to, co my mówimy, i czasami może nam się wydawać, że wszystko jest bez sensu, ale przyjeżdżając w takie miejsca, z ludźmi, z rówieśnikami, którzy myślą podobnie i szukają takich samych wartości, to jest bardzo ważne i budujące”.

„Spotykamy tutaj ludzi z całej Polski, studentów, wykładowców akademickich, poznajemy się, różne kierunki się mieszają, rozmawiamy na różne tematy, razem się modlimy, to jest pielgrzymka dla wszystkich do domu, dla mnie szczególnie, bo stąd pochodzę, ale każdy, kto tutaj przyjeżdża do Częstochowy czuje, że przyjeżdża do swojego domu, do domu Matki - opowiada Karol Kucharski, student IV roku prawa Uniwersytetu Warszawskiego, pochodzący z Częstochowy – Ważne jest to i z tej strony duchowej i rekreacyjnej, ponieważ konferencje i nabożeństwa, które są przygotowane, są na bardzo wysokim poziomie. Mieliśmy konferencję z ks. Piotrem Pawlukiewiczem, teraz jest s. Małgorzata Chmielewska dla kobiet, ‘O duchowości kobiet’, jest wykład dla mężczyzn osobny ‘O duchowości mężczyzn’, potem się spotykamy w Katedrze, tam jest nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego. To wszystko, co tutaj się dzieje jest ważne dla wszystkich studentów”.

Pielgrzymka rozpoczęła się w piątek o godz. 20.30 nabożeństwem Maryjnym w Kaplicy Matki Bożej. Następnie młodzież uczestniczyła w Apelu Jasnogórskim, podczas którego rozważania wygłosił ks. Jacek Siekierski, rektor parafii św. Anny w Warszawie. O godz. 21.30 odprawiona została Akademicka Droga Krzyżowa na wałach jasnogórskich.

Reklama

W sobotę przed południem w bazylice jasnogórskiej, w Sali o. Kordeckiego oraz w Kaplicy św. Józefa odbyły się konferencje. Do ich wygłoszenia zaproszono szczególnych gości. Konferencję wprowadzającą wygłosił ks. Piotr Pawlukiewicz w bazylice.

Wykład 'Dla kobiet' wygłosiła s. Małgorzata Chmielewska: 'O duchowości kobiet', a wykład dla mężczyzn ks. prof. dr hab. Adam Rybicki: 'O duchowości mężczyzn'.

W sobotę, o godz. 17 młodzież akademicka rozpocznie przemarsz z Archikatedry Częstochowskiej Alejami Najświętszej Maryi Panny do jasnogórskiego sanktuarium. Po dotarciu do celu, pielgrzymi zgromadzą się w bazylice, gdzie o godz. 18.30 uczestniczyć będą we Mszy św. Eucharystii przewodniczyć będzie bp Marek Solarczyk, bp pomoc. diec. warszawsko-praskiej.

W dalszej kolejności młodzież akademicka uczestniczyć będzie w całonocnym czuwaniu modlitewnym, które rozpocznie się Apelem Jasnogórskim. Rozważanie apelowe poprowadzi bp Marek Jędraszewski, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Akademickiego.

Pielgrzymka zakończy się Mszą św. odprawioną w niedzielę o godz. 9 w bazylice jasnogórskiej, której przewodniczył będzie bp Marek Jędraszewski.

ZOBACZ GALERIĘ FOTO
2015-04-25 19:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Dziwisz do pielgrzymów: macie być żywą Ewangelią

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Tomasz Bielicki

Z Wawelu na Jasną Górę wyruszyła dziś XXXIV Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Krakowskiej. Kard. Stanisław Dziwisz mówił do pielgrzymów, że mają być żywą Ewangelią, gdyż „nie wszyscy czytają Ewangelię i nie wszyscy ją znają. - Macie być w świecie zaczynem dobrej miłości, braterstwa i solidarności!” – apelował do zgromadzonych na Wawelskim Wzgórzu metropolita krakowski.

Przypominając, że „całe życie człowieka na ziemi jest pielgrzymowaniem do wieczności, do życia w Bogu, w jego Królestwie” podkreślił iż, pielgrzymowanie na Jasną Górę jest podążaniem na spotkanie z Maryją, matką Jezusa i matką Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Święty oracz

Niedziela przemyska 20/2012

W miesiącu maju częściej niż w innych miesiącach zwracamy uwagę „na łąki umajone” i całe piękno przyrody. Gromadzimy się także przy przydrożnych kapliczkach, aby czcić Maryję i śpiewać majówki. W tym pięknym miesiącu wspominamy również bardzo ważną postać w historii Kościoła, jaką niewątpliwie jest św. Izydor zwany Oraczem, patron rolników.
Ten Hiszpan z dwunastego stulecia (zmarł 15 maja w 1130 r.) dał przykład świętości życia już od najmłodszych lat. Wychowywany został w pobożnej atmosferze swojego rodzinnego domu, w którym panowało ubóstwo. Jako spadek po swoich rodzicach otrzymać miał jedynie pług. Zapamiętał również słowa, które powtarzano w domu: „Módl się i pracuj, a dopomoże ci Bóg”. Przekazy o życiu Świętego wspominają, iż dom rodzinny świętego Oracza padł ofiarą najazdu Maurów i Izydor zmuszony był przenieść się na wieś. Tu, aby zarobić na chleb, pracował u sąsiada. Ktoś „życzliwy” doniósł, że nie wypełnia on należycie swoich obowiązków, oddając się za to „nadmiernym” modlitwom i „próżnej” medytacji. Jakież było zdumienie chlebodawcy Izydora, gdy ujrzał go pogrążonego w modlitwie, podczas gdy pracę wykonywały za niego tajemnicze postaci - mówiono, iż były to anioły. Po zakończonej modlitwie Izydor pracowicie orał i w tajemniczy sposób zawsze wykonywał zaplanowane na dzień prace polowe. Pobożna postawa świętego rolnika i jego gorliwa praca powodowały zawiść u innych pracowników. Jednak z czasem, będąc świadkami jego świętego życia, zmienili nastawienie i obdarzyli go szacunkiem. Ta postawa świętości wzbudziła również u Juana Vargasa (gospodarza, u którego Izydor pracował) podziw. Przyszły święty ożenił się ze świątobliwą Marią Torribą, która po śmierci (ok. 1175 r.) cieszyła się wielkim kultem u Hiszpanów. Po śmierci męża Maria oddawała się praktykom ascetycznym jako pustelnica; miała wielkie nabożeństwo do Najświętszej Marii Panny. W 1615 r. jej doczesne szczątki przeniesiono do Torrelaguna. Św. Izydor po swojej śmierci ukazać się miał hiszpańskiemu władcy Alfonsowi Kastylijskiemu, który dzięki jego pomocy zwyciężył Maurów w 1212 r. pod Las Navas de Tolosa. Kiedy król, wracając z wojennej wyprawy, zapragnął oddać cześć relikwiom Świętego, otworzono przed nim sarkofag Izydora, a król zdumiony oznajmił, że właśnie tego ubogiego rolnika widział, jak wskazuje jego wojskom drogę...
Izydor znany był z wielu różnych cudów, których dokonywać miał mocą swojej modlitwy. Po śmierci Izydora, po upływie czterdziestu lat, kiedy otwarto jego grób, okazało się, że jego zwłoki są w stanie nienaruszonym. Przeniesiono je wówczas do madryckiego kościoła. W siedemnastym stuleciu jezuici wybudowali w Madrycie barokową bazylikę pod jego wezwaniem, mieszczącą jego relikwie. Wśród licznych legend pojawiają się przekazy mówiące o uratowaniu barana porwanego przez wilka, oraz o powstrzymaniu suszy. Izydor miał niezwykły dar godzenia zwaśnionych sąsiadów; z ubogimi dzielił się nawet najskromniejszym posiłkiem. Dzięki modlitwom Izydora i jego żony uratował się ich syn, który nieszczęśliwie wpadł do studni, a którego nadzwyczajny strumień wody wyrzucił ponownie na powierzchnię. Piękna i nostalgiczna legenda, mówiąca o tragedii Vargasa, któremu umarła córeczka, wspomina, iż dzięki modlitwie wzruszonego tragedią Izydora, dziewczyna odzyskała życie, a świadkami tego niezwykłego wydarzenia było wielu ludzi. Za sprawą św. Izydora zdrowie odzyskać miał król hiszpański Filip III, który w dowód wdzięczności ufundował nowy relikwiarz na szczątki Świętego.
W Polsce kult św. Izydora rozprzestrzenił się na dobre w siedemnastym stuleciu. Szerzyli go głównie jezuici, mający przecież hiszpańskie korzenie. Izydor został obrany patronem rolników. W Polsce powstawały również liczne bractwa - konfraternie, którym patronował, np. w Kłobucku - obdarzone w siedemnastym stuleciu przez papieża Urbana VIII szeregiem odpustów. To właśnie dzięki jezuitom do Łańcuta dotarł kult Izydora, czego materialnym śladem jest dzisiaj piękny, zabytkowy witraż z dziewiętnastego stulecia z Wiednia, przedstawiający modlącego się podczas prac polowych Izydora. Do łańcuckiego kościoła farnego przychodzili więc przed wojną rolnicy z okolicznych miejscowości (które nie miały wówczas swoich kościołów parafialnych), modląc się do św. Izydora o pomyślność podczas prac polowych i o obfite plony. Ciekawą figurę św. Izydora wspierającego się na łopacie znajdziemy w Bazylice Kolegiackiej w Przeworsku w jednym z bocznych ołtarzy (narzędzia rolnicze to najczęstsze atrybuty św. Izydora, przedstawianego również podczas modlitwy do krucyfiksu i z orzącymi aniołami). W 1848 r. w Wielkopolsce o wolność z pruskim zaborcą walczyli chłopi, niosąc jego podobiznę na sztandarach. W 1622 r. papież Grzegorz XV wyniósł go na ołtarze jako świętego.

CZYTAJ DALEJ

Mężczyzna szuka miejsca. Męskie forum w Częstochowie

2024-05-15 13:25

[ TEMATY ]

Częstochowa

forum

mężczyźni

Karol Porwich/Niedziela

„Jestem mężczyzną, znam swoje miejsce” – to hasło męskiego forum w Częstochowie. W trakcie tego wydarzenia każdy uczestnik otrzyma wskazówki pomagające w odnalezieniu swojego miejsca. Możliwa będzie również wymiana osobistych doświadczeń związanych z poszukiwaniem własnego miejsca w ramach panelu dyskusyjnego.

W kontekście powszechnej narracji o zagubieniu przez mężczyznę jego tożsamości oraz o tzw. kryzysie męskości i ojcostwa forum ma stanowić zachętę do podejmowania odpowiedzialnej aktywności mężczyzny oraz jego pełniejszej integracji z rodziną i społeczeństwem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję