Reklama

Niedziela Legnicka

Trzeźwością pokonywać kryzys

Pod takim hasłem odbyła się 23. Pielgrzymka Trzeźwościowa do sanktuarium Maryjnego w Krzeszowie.

Niedziela legnicka 27/2021, str. IV

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Duszpasterstwo trzeźwości

Ks. Piotr Nowosielski/Niedziela

W homilii o. Paweł podkreślił wartość wiary i zaufania Bogu

W homilii o. Paweł podkreślił wartość wiary i zaufania Bogu

Pielgrzymi przybyli na miejsce 13 czerwca. Wzorem lat poprzednich, uczestniczyli w niej pątnicy z sąsiadujących ze sobą diecezji legnickiej i świdnickiej.

Dlaczego do Krzeszowa?

– W obecnym czasie, kiedy zmagamy się z pandemią koronawirusa i jej wielorakimi skutkami, tym więcej w ludziach budzi się niepewności, lęku i strachu, które mogą prowadzić do kryzysów w różnych aspektach życia. To niestety sprzyjać może nadmiernemu sięganiu po alkohol, tym bardziej, że ciągle w realiach naszego życia społecznego nie radzimy sobie z przywarą pijaństwa. Sytuacja jest poważna, bo nietrzeźwość degraduje człowieka, osłabia go duchowo i religijnie, podcina jego morale, ostatecznie zniewala. A przecież tylko prawdziwie wolny człowiek jest zdolny przezwyciężać kryzysy – stwierdził ks. Bronisław Piśnicki, diecezjalny duszpasterz trzeźwości w diecezji legnickiej. – Dlatego, aby radzić sobie z tymi problemami, w naszym życiu i w życiu naszych bliskich, przywędrowaliśmy do stóp Maryi w Krzeszowskim Sanktuarium, by za Jej wstawiennictwem modlić się w intencji trzeźwości naszego narodu – dodał ks. Bronisław.

Dzień w sanktuarium

Reklama

Pielgrzymi wyruszyli na tutejszą Kalwarię, aby wziąć udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Po powrocie z nabożeństwa, wzięli udział we Mszy św. w bazylice, której przewodniczył ks. Wojciech Pawlina, neoprezbiter diecezji świdnickiej.

Wszystkich przybyłych powitał ks. Marian Kopko, kustosz miejsca. Zachęcił ich do wspólnej modlitwy w intencji trzeźwości narodu. Wśród zgromadzonych byli obecni diecezjalni duszpasterze trzeźwości i osób uzależnionych: ks. Rafał Chudy z diecezji świdnickiej i ks. Bronisław Piśnicki z diecezji legnickiej.

Wiara leczy

Homilię wygłosił jeden z duszpasterzy osób trzeźwiejących o. Paweł Stanisław Tarnowski, franciszkanin. Podziękował pielgrzymom i przypomniał, że wielu z nich przeszło długą drogę od nałogu, przez walkę z nim, aż do wolności. Nie była to prosta droga. Przywołując wydarzenia z wędrówki Izraelitów do Ziemi Obiecanej, wskazał że tam, gdzie czasem brakuje wiary, tam droga się wydłuża, staje się uciążliwa i trudna do przebycia. Niekiedy ludzie z najbliższego otoczenia odbierają motywację mówiąc: „nie dasz rady”, „nie staniesz się człowiekiem wolnym”, „po co się wysilasz”. Wszystkie te przeciwności należy pokonać, aby osiągnąć wolność. Pomocą w tym jest wiara, a szczególnie w obecność Jezusa Chrystusa w Eucharystii. Jako przykład przywołał postać św. Antoniego Padewskiego, którego wspomnienie liturgiczne przypada 13 czerwca.

Reklama

Na zakończenie Mszy św., na ręce przewodniczącego liturgii ks. Wojciecha, pielgrzymi złożyli gratulacje i życzenia a ksiądz neoprezbiter udzielił im prymicyjnego błogosławieństwa.

Pielgrzymkę zakończył wspólny posiłek, braterskie spotkanie i modlitwa wdzięczności.

2021-06-29 13:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

23. pielgrzymka trzeźwościowa do Krzeszowa

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Krzeszów

Duszpasterstwo trzeźwości

ks. Piotr Nowosielski

Niedziela 13 czerwca, była dniem 23 już Pielgrzymki Trzeźwościowej do legnickiego diecezjalnego Sanktuarium Maryjnego w Krzeszowie. Od kilku lat, przybrała ona charakter międzydiecezjalny, zrzeszając pielgrzymów sąsiadujących ze sobą diecezji legnickiej i świdnickiej. Tak było i w tym roku. Jej tegorocznym hasłem było: Trzeźwością pokonywać kryzys.

- W obecnym czasie, kiedy zmagamy się z pandemią koronawirusa i jej wielorakimi skutkami, tym więcej budzi się niepewności, lęku i strachu a w konsekwencji pojawiać się mogą kryzysy w różnych wymiarach życia. To niestety sprzyjać może nadmiernemu sięganiu po alkohol, tym bardziej, że ciągle w naszym polskim życiu nie radzimy sobie z przywarą pijaństwa. Sytuacja jest poważna, bo nietrzeźwość degraduje człowieka, osłabia duchowo i religijnie, podcina jego morale, ostatecznie bardzo zniewala. A przecież tylko prawdziwie wolny człowiek jest zdolny przezwyciężać kryzysy – mówił o tegorocznej pielgrzymce ks. Bronisław Piśnicki diecezjalny duszpasterz trzeźwości w diecezji legnickiej – Dlatego aby radzić sobie z tymi problemami, w naszym życiu i w życiu naszych bliskich, z hasłem „Trzeźwością pokonywać kryzys” już 23 raz przywędrowaliśmy do stóp Maryi w Krzeszowskim Sanktuarium, aby za Jej wstawiennictwem modlić się w intencji trzeźwości naszego Narodu – dodaje ks. Bronisław.

CZYTAJ DALEJ

„Światło z Krzyża” - specjalny utwór z okazji 175. rocznicy objawień Matki Bożej w La Salette

2021-09-19 06:10

[ TEMATY ]

muzyka

muzyk

Utwór „Światło z Krzyża” jest zapowiedzią wydawnictwa „Zbliżmy się”, upamiętniającego 175 rocznicę zjawienia Matki Bożej w Alpach na La Salette. Cały projekt jest wyrazem wdzięczności Pięknej Pani za jej słowa skierowane do nas i dzisiejszą odpowiedzią na Jej nakaz „Moje dzieci, ogłoście to całemu memu ludowi”.

Maryja objawiająca się dwójce dzieci zapraszała do modlitwy i pojednania - o tym są powstałe do projektu teksty i piosenki. Niech każdy odpowie na to zaproszenie skierowane przed laty i bez lęku zbliży się do Boga. Niech słowa Matki Jezusa, które z gór przyniosło dwoje pastuszków będą, dla pielgrzymujących na ziemi umocnieniem.

CZYTAJ DALEJ

Szlakiem św. Jakuba z Sobótki do Mietkowa [Zaproszenie[

2021-09-20 18:47

Karol Porwich/Niedziela

Miłośnicy Dróg św. Jakuba planują kolejne przejście odcinkiem drogi św. Jakuba. Odbędzie się ono 25 września (sobota). Tym razem do przejścia będzie odcinkiem drogi ślężańskiej z Sobótki do Mietkowa (ok. 20 km)

Zaproszenie do wszystkich miłośników “Camino” wystosował ks. Tomasz Gospodaryk, kapelan “Dróg św. Jakuba” w naszej archidiecezji oraz proboszcz parafii pw. NMP Różańcowej w Kruszynie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję