Reklama

Niedziela Częstochowska

Przy miłującym Sercu

Co wyróżnia członków Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa, działającego również w naszej archidiecezji?

Niedziela częstochowska 24/2021, str. I

[ TEMATY ]

Najświętsze Serce Pana Jezusa

Krzysztof Świertok/BPJG

Pielgrzymka Arcybractwa Najświętszego Serca Pana Jezusa na Jasną Górę, 2019 r.

Pielgrzymka Arcybractwa Najświętszego Serca Pana Jezusa na Jasną Górę, 2019 r.

Mamy ochronę w Sercu Pana Jezusa. Od rana pamiętam o moim Mistrzu. W ten sposób czuwam przy Jego Sercu. Każdy z nas codziennie poświęca godzinę na obecność przy Sercu Pana Jezusa. Ta obecność to nie tylko modlitwa, lecz także poświęcenie siebie przez pomoc potrzebującym, np. opieka nad dzieckiem – powiedziała Irena Heluszka ze Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa w parafii św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Częstochowie.

Godzina obecności

Reklama

We wspólnocie straż spotyka się w każdy pierwszy piątek miesiąca o godz. 7 na Mszy św. wynagradzającej Najświętszemu Sercu Pana Jezusa oraz w pierwszy czwartek miesiąca co trzeci miesiąc na Mszy św. o godz. 18 i czuwaniu przed Najświętszym Sakramentem. – Jest to żarliwa modlitwa przede wszystkim za kapłanów i o nowe powołania kapłańskie, by miał kto nas prowadzić w pielgrzymce życia – wyjaśniła Krystyna Polak, zelatorka. Wspomina ona panią, która zachęciła ją do zaciągnięcia się do straży. Do dziś pamięta jej słowa: „Wszystko w życiu będzie się udawało, na wszystko znajdzie się czas”. – Trzeba odwagi i trzeba dziękować. Jest to piękne – opowiadała pani Krystyna i dodała: – 36. Ogólnopolska Pielgrzymka Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa na Jasną Górę, która odbędzie się 19 czerwca, to wielka radość.

O roli tej wspólnoty mówił proboszcz ks. Ryszard Umański: – Cieszę się z każdej wspólnoty, szczególnie takiej jak ta, czyli bardzo zaangażowanej i oddającej cześć Sercu Jezusa. Jego kult jest potrzebny w każdej parafii. Straż przy parafii św. Wojciecha założyła w 2007 r. Maria Mazur. Dziś liczy ok. 30 członków.

Adoracja nocna w rodzinie

– Bractwo Godziny Świętej ma swoje godziny modlitw, czyli czuwania. Członkowie czuwają i modlą się w różnych intencjach, np. wynagradzającej Sercu Jezusa, za papieża, Kościół, rodziny i w intencjach podawanych na każdy miesiąc – powiedział ks. Jan Batorski, proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myszkowie, opiekun bractwa, który szerzy kult do Serca Jezusa. Członkowie praktykują adorację nocną Najświętszego Sakramentu w rodzinie raz w miesiącu w godz. 21-6. Uczestniczą we Mszach św. w ich intencjach w oktawę Bożego Ciała i uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. – Naszym zadaniem jest kochać Jezusa miłością mocną, otwartą i odważną, a także włączyć się w zbawcze działanie Jego Serca przez Eucharystię i podejmować modlitwę, aby ludzie zjednoczyli się z Bogiem i między sobą – mówi Teresa Dyrka, animatorka. Bractwo w parafii w Myszkowie istnieje od 1976 r. i liczy 33 osoby, w tym 5 osób jest spoza parafii. Pani Teresa z przejęciem zauważyła, że członkowie bractwa umierają w dniu, w którym czuwali.

2021-06-08 12:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Serce Jezusa, w którym mieszka cała pełnia Bóstwa...

[ TEMATY ]

rozważania

nabożeństwa czerwcowe

Najświętsze Serce Pana Jezusa

Photo by Fr James Bradley on Foter.com

Wobec tego co Boże, człowiek jest pyłkiem: jest po prostu niczym. Prawdę tą wyraził dobitnie nasz narodowy wieszcz Adam Mickiewicz w „Dziadach”.

W piątej scenie ujrzeć możemy jak ks. Piotr leżąc w swojej celi krzyżem, modli się takimi słowami:

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Rocznica nawiedzenia figury św. Michała w Słubicach

2021-07-25 21:00

[ TEMATY ]

św. Michał Archanioł

Słubice

Dorota Sobocińska

W czasie Eucharystii zawierzenia rodzin ziemi słubickiej dokonało małżeństwo z czworgiem dzieci, a grupa ponad dwudziestu osób przyjęła uroczyście szkaplerz św. Michała Archanioła.

W czasie Eucharystii zawierzenia rodzin ziemi słubickiej dokonało małżeństwo z czworgiem dzieci, a grupa ponad dwudziestu osób przyjęła uroczyście szkaplerz św. Michała Archanioła.

Parafia Ducha Świętego obchodziła czwartą rocznicę nawiedzenia figury św. Michała Archanioła z Monte Sant’ Angelo.

Uroczystości rozpoczęły się dziewięciodniową nowenną dziękczynną za łaskę nawiedzenia ziemi słubickiej przez św. Michała Archanioła w znaku figury z Monte Sant’Angelo. Podczas nowenny składane były liczne intencje, prośby i dziękczynienia. Obchodom rocznicy towarzyszyły projekcje filmów nt. świętości Wodza Niebieskich Zastępów oraz zapis jego ostatnich odwiedzin w Słubicach w formie kroniki filmowej. Kulminacja obchodów odbyła się 25 lipca podczas uroczystej Mszy św., a jej oprawę przygotowało liturgiczną działające w parafii Bractwo Szkaplerza św. Michała Archanioła. W czasie Eucharystii zawierzenia rodzin ziemi słubickiej dokonało małżeństwo z czworgiem dzieci, a grupa ponad dwudziestu osób przyjęła uroczyście szkaplerz św. Michała Archanioła. Każdy z uczestników liturgii otrzymał po jej zakończeniu smsy anielskie, obrazki z modlitwą do św. Michała oraz cukierki - białe Michałki. Jednak to nie był koniec uroczystości, bowiem w tzw. Zakątku pamięci, proboszcz ks. Henryk Wojnar uroczyście dokonał posadzenia dębu św. Michała, którego sadzonka pochodzi z dębu Piast (770 lat i ponad 22 m wysokości), będącego królem puszczy Rzepińskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję