Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Ekologia w działaniach Caritas

W diecezji rozstrzygnięto dwa konkursy w ramach projektu Ekologia integralna encykliki Laudato Si’ w działaniu wspólnot Caritas i społeczności lokalnych – skierowane do szkolnych kół oraz parafialnych zespołów Caritas.

Niedziela sosnowiecka 17/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Caritas

ekologia

Caritas Diecezji Sosnowieckiej

W ramach projektu Caritas powstają m.in. przyszkolne ogrody

W ramach projektu Caritas powstają m.in. przyszkolne ogrody

Celem konkursów było podniesienie świadomości i kształtowanie postaw ekologicznych naszego społeczeństwa poprzez przełożenie zasad ekologii integralnej encykliki Laudato Si’ na wymiar praktyczny w życiu Kościoła i społeczności parafialnych – wyjaśnia Marta Kozak, koordynatorka programu Ekologia integralna encykliki Laudato Si’ w działaniu wspólnot Caritas i społeczności lokalnych w naszej diecezji. Dlatego też nadesłane na konkurs projekty starają się przyczynić do podniesienia świadomości ekologicznej lokalnych wspólnot, zmiany modelu konsumpcji – upowszechniają model ekonomii dzielenia się dobrami, zachęcają do ograniczenia konsumpcji, promowania wielokrotnego wykorzystywania przedmiotów, ograniczenia ilości wytwarzanych odpadów, przeciwdziałania zanieczyszczaniu powietrza czy ochrony lub przywracania bioróżnorodności.

Reklama

– W ujęciu chrześcijańskim przyroda sama w sobie nie jest święta, jest ona raczej przestrzenią, w której manifestuje się świętość, mądrość i miłość Stwórcy. Stworzony świat jest bowiem radykalnie różny od stwarzającego go Boga, który wyznaczył światu określone cele. Katechizm Kościoła Katolickiego wskazuje jednoznacznie, że Bóg nie stworzył świata jedynie po to, by bezwarunkowo zaspokajał ludzkie potrzeby. Bóg stworzył świat także „dla objawienia swojej doskonałości przez dobra, jakich udziela stworzeniom”. Wydaje się, że dobrą praktyką w realizacji ekologii dnia codziennego jest edukacja prowadzona od najmłodszych lat. Najlepiej jeśli odbywa się dwutorowo. Po pierwsze powinna skupiać się na wdrażaniu treści ekologicznych za pomocą kształcenia dzieci i młodzieży począwszy od przedszkola, następnie na wszystkich szczeblach edukacji. I po drugie – przy pomocy środków społecznego przekazu lub dowolnych metod kształcenia indywidualnego czy grupowego – tłumaczy Marta Kozak.

W obu wspomnianych wyżej konkursach pojawiła się zaskakująco duża liczba zgłoszeń. Okazało się, że zainteresowanie konkursem przekroczyło przewidywania organizatorów. Wszystkie nadesłane projekty były bardzo ciekawe. Niestety w konkursie zachodzi konieczność wyboru zwycięzców, a ich liczba była ograniczona. W konkursach środki na realizację przedstawionych pomysłów mogły dostać jedynie 4 zespoły projektowe, które uzyskały największą liczbę punktów. I tak zwycięskimi zespołami w ramach inicjatywy ekologicznej Szkolnych Kół Caritas Diecezji Sosnowieckiej zostały placówki: Zespół Szkół Elektronicznych i Informatycznych w Sosnowcu, IX Liceum Ogólnokształcące im. Wisławy Szymborskiej w Sosnowcu, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Baranowskiego w Sławkowie, a także Przedszkole „Radosna Wyspa” w Sosnowcu. Podkreślmy, że Zespół Szkół Elektronicznych i Informatycznych zdobył najwyższą liczbę punktów spośród wszystkich zgłoszeń. W kategorii parafialnych zespołów Caritas nagrodzone zostały: zespół Caritas z parafii św. Stanisława w Czeladzi, zespół Caritas z parafii św. Rafała Kalinowskiego w Sosnowcu, zespół Caritas stowarzyszenia „Betlejem” w Jaworznie oraz zespół Caritas z parafii Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Sosnowcu. – Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom gratulujemy i czekamy na owoce waszych prac – zaznacza Marta Kozak.

Projekt Caritas powstał w odpowiedzi na wezwanie papieża Franciszka do troski o nasz wspólny dom – Ziemię. Jest dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a jego realizatorem jest Caritas.

2021-04-21 10:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezenty z nieba

Ponad setka najmłodszych podopiecznych Caritas Archidiecezji Lubelskiej już po raz trzeci otrzymała wymarzone upominki od św. Mikołaja

Blisko 20 wolontariuszy od października spotykało się w każdy weekend z podopiecznymi Caritas, aby dowiedzieć się – za pomocą wspólnego pisania listów do św. Mikołaja – o czym dzieci marzą. Wymyślona przez wolontariuszkę Dominikę Łukaszczuk akcja „Prezenty z Nieba” nie udałaby się, gdyby nie była połączona z Balem Wolontariusza. W charytatywnej zabawie andrzejkowej, zorganizowanej przez lubelską Caritas, w tym roku wzięło udział blisko 800 osób. – Podczas balu uczestnicy kupują cegiełki, a tym samym przekazują środki finansowe na zakup wymarzonych prezentów. Te dwie akcje są ze sobą ściśle połączone i jedna bez drugiej nie może się odbyć. Właśnie dzięki zabawie pozyskujemy główne fundusze na zakup prezentów dla dzieci – wyjaśnia Joanna Skólimowska, koordynator wolontariatu Caritas Archidiecezji Lubelskiej.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest mafia

2021-09-26 19:57

[ TEMATY ]

klerycy

abp Grzegorz Ryś

ks. Paweł Kłys

Z jednej strony mamy człowieka, który do nas nie należy, a wnosi w nasze życie moc Jezusa i moc Ducha Świętego, z drugiej strony możemy być w najbliższych relacjach z kimś, kto dla nas jest jak ręka i nie potrafimy żyć bez niego, a ciągnie nas w grzech. Wspólnota prezbiterium to nie jest mafia. Jak staje się takim układem to jest szkodliwa i dla nas, i dla ludzi, którym mamy posługiwać – mówił abp Grzegorz Ryś. Sześciu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi przyjęło dziś popołudniu w katedrze łódzkiej szatę duchowną.

Były to pierwsze obłóczyny kursu, który przeszedł formację rozpoczynającą się od roku propedeutycznego, tym samym klerycy mają już za sobą trzy lata formacji seminaryjnej. Eucharystii, w której uczestniczyli rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi wraz z wychowawcami oraz rodzina i najbliżsi kleryków, przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś – metropolita łódzki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję