Reklama

Niedziela Sandomierska

Miejsce dla seniorów

W Tarnobrzegu niebawem ruszy klub seniora. Będzie się mieścił w centrum przy placu Bartosza Głowackiego.

Niedziela sandomierska 15/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Tarnobrzeg

Klub Senior+

UM Tarnobrzeg

Józefa Biernacka i Krystyna Frąszczak cieszą się z nowego lokalu

Józefa Biernacka i Krystyna Frąszczak cieszą się z nowego lokalu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo, bo ma duży metraż, a w dodatku lokal umiejscowiony jest na parterze, co ułatwi dostęp dla osób poruszających się o kulach lub na wózkach inwalidzkich. Jak przyznała Józefa Biernacka, przewodnicząca Miejskiej Rady Seniorów, poszukiwania miejsca na taki klub trwały bardzo długo, gdyż istnieje w mieście taka potrzeba.

– Miejsca na klub szukaliśmy od dłuższego czasu, gdyż jest on bardzo potrzebny. 28 proc., czyli ponad jedna czwarta tarnobrzeżan, to osoby w wieku 60+, którymi my, czyli Miejska Rada Seniorów, jak i Uniwersytet Trzeciego Wieku, winniśmy się zająć. Zwłaszcza w obecnych trudnych, pandemicznych czasach, kiedy ludzie siedzą zamknięci w domach. Teraz po szczepieniach mogą bezpiecznie opuszczać mieszkania, zacząć się spotykać i zapełniać czas w miły oraz interesujący sposób. Lokal jest wprost wymarzony. Nie dość, że ulokowany na parterze i do tylnego wyjścia będzie można zrobić podjazd, to jest w centrum. Jesteśmy zachwyceni – mówiła Józefa Biernacka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Strzał w dziesiątkę

Pomieszczenia po byłym sklepie z używaną odzieżą przekazał seniorom prezydent Dariusz Bożek, który zobowiązał się również dostosować pomieszczenia do potrzeb osób starszych. Jak informuje Józefa Biernacka, prezydent zapewnił, że dołoży wszelkich starań, aby klub seniora w Tarnobrzegu spełniał oczekiwania osób starszych.

Reklama

Takie miejsce spotkań dla osób 60+ było już w Tarnobrzegu. Mieściło się w Państwowej Uczelni Zawodowej, ale nie zawsze było dostępne. – Długo nie mieliśmy do dyspozycji żadnego lokalu spełniającego wymogi seniorów. Od czasu zwolnienia pomieszczenia przez jeden z punktów handlowych seniorzy będą mieli swoje miejsce w sąsiedztwie Tarnobrzeskiego Centrum Wolontariatu, co jest na pewno dodatkowym plusem tej lokalizacji. Wiem, jak takie miejsce, które mogłoby integrować seniorów, jest im potrzebne. Co równie ważne, będzie to nareszcie tylko „ich miejsce”, będą tam u siebie, na swoim, mogą śmiało realizować swoje pomysły – mówił Dariusz Bożek.

Krystyna Frąszczak, prezes Zarządu Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Tarnobrzegu, jest również zadowolona z przyznania przez miasto lokalu na klub seniora: – W mieście istnieją osiedlowe miejsca spotkań dla seniorów, ale dysponują one bardzo małymi pomieszczeniami. To nowe jest idealne.

Nie tylko relaks

Pomysłów na działalność nowego miejskiego klubu seniora jest bardzo wiele. Niedługo po adaptacji pomieszczeń rozpocznie się bezpłatny kurs komputerowy, na który w chwili obecnej zapisało się już 30 chętnych. A ponieważ przekazany przez miasto lokal jest w dobrym stanie, wystarczy na początek odświeżenie i pierwsze zajęcia będą mogły się odbywać już niebawem.

Seniorzy w klubie będą miło spędzać czas i rozwijać swoje pasje.

Podziel się cytatem

Reklama

– Chcielibyśmy, by było to miejsce, gdzie każdy mógłby rozwijać swoje pasje, zainteresowania oraz miło i pożytecznie spędzić czas. Będzie kawiarenka z paroma stolikami, kącik brydżowy, gry w scrable, kawiarenka internetowa, nieduża sala gimnastyczna z częścią przyrządów do ćwiczeń jak w klubach fitness. Chcemy także utworzyć kącik czytelniczy, w którym uczestnicy będą mogli zostawiać i wymieniać się swoimi ulubionymi tytułami. Nie chodzi o tworzenie czegoś na wzór punktu bibliotecznego. Od tego są biblioteki. Planujemy również kącik bilardowy. To z uwagi na panów, którzy są o wiele bardziej zachowawczy, niechętnie opuszczają swoje mieszkania i znacznie trudniej angażują się w przedsięwzięcia skierowane do seniorów, co widzimy chociażby na przykładzie Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Teraz, mając tak doskonałe miejsce, chcemy zaktywizować naszych seniorów – mówi Krystyna Frąszczak.

Potrzeba wsparcia

Józefa Biernacka i Krystyna Frąszczak nie poprzestają w planach na odświeżeniu ścian wspomnianego lokalu. Jeśli udałoby się pozyskać pieniądze, to panie planują duży remont, który będzie obejmował wykonanie podjazdu dla osób niepełnosprawnych od strony ul. Kościuszki, przebudowę łazienki oraz stworzenie aneksu kuchennego z prawdziwego zdarzenia.

Jednak, aby marzenia tarnobrzeskich seniorów o klubie na miarę XXI wieku się spełniły, potrzeba niemałych nakładów finansowych. Seniorzy nauczeni przez życie ciężkiej pracy i zaradności postanowili sami wziąć również sprawy w swoje ręce, a nie tylko marzyć. Napisali kilka projektów o dotację, m.in. do Fundacji Polsko-Amerykańskiej Wolności oraz Programu Senior+, realizowanego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Tarnobrzescy seniorzy poszukują także na własną rękę sponsorów, którzy zechcą wyłożyć jakieś środki finansowe na remont lub ofiarują materiały budowlane.

Program dla aktywnych

Kluby seniora to miejsca spotkań osób, które przeszły na emeryturę, a nie chcą siedzieć bezczynnie w domu. Są to grupy nieformalne, tworzone spontanicznie i prowadzone przez samych seniorów, choć najczęściej wspierane przez jednostki, przy których powstają. Większość klubów funkcjonuje przy organizacjach pozarządowych, ośrodkach kultury, spółdzielniach mieszkaniowych, radach osiedli lub parafiach.

Reklama

W klubie seniora można się więc spotkać np. z sąsiadem czy sąsiadką w podobnym wieku i wspólnie z nimi spędzić czas w miłej atmosferze. Taka właśnie jest idea – kluby mają integrować i wspierać aktywność osób starszych, ale przede wszystkim zapewniać im dobre towarzystwo w pobliżu miejsca zamieszkania. Do bycia w takich klubach zapraszane są osoby powyżej 55. lub 60. roku życia.

Ponadto niektóre grupy mają pewne ograniczenia, np. przyjmują tylko mieszkańców danego osiedla czy osoby, które w przeszłości wykonywały ten sam zawód (funkcjonują m.in. kluby dla emerytowanych nauczycieli). Najczęściej wystarczą jednak tylko dobre chęci i odrobina odwagi, aby zadzwonić do klubu lub pójść do niego po raz pierwszy.

W klubie seniora znajdzie się też miejsce na stół bilardowy.

Podziel się cytatem

Jak podaje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, samorządy, które zdecydują się na realizację zadań związaną z przedłużonym programem Senior+ dostaną dofinansowanie z budżetu państwa. Celem programu dla seniorów podobnie jak w latach wcześniejszych jest zwiększenie aktywnego uczestnictwa seniorów w życiu społecznym poprzez dofinansowanie rozbudowy infrastruktury ośrodków wsparcia w środowisku lokalnym oraz zwiększenie miejsc w ośrodkach wsparcia Senior+, tj. wsparcie działań jednostek samorządu w rozwoju na ich terenie sieci Dziennych Domów Senior+ i Klubów Senior+.

2021-04-06 13:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odkrywając przodków

Niedziela sandomierska 49/2022, str. II

[ TEMATY ]

Tarnobrzeg

Ks. Wojciech Kania/ Niedziela

Gratulacje odbiera Joanna Szmuc, dyrektor szkół katolickich

Gratulacje odbiera Joanna Szmuc, dyrektor szkół katolickich

W Muzeum Zamku Tarnowskich rozdano nagrody w organizowanych w mieście konkursach.

Obecny rok w Tarnobrzegu był podwójnie romantyczny, jeśli można tak powiedzieć. Obchodziliśmy bowiem, tak jak cała Polska, Rok Romantyzmu, a w naszym mieście Rok Walerii i Jana Feliksa Tarnowskich, założycieli Kolekcji Dzikowskiej, której częścią w 1929 r. stał się rękopis Pana Tadeusza. Oba fakty przyświecały projektowi „Ożywiona biblioteka”, który przez kilka działań miał przybliżyć młodemu pokoleniu dzieło wieszcza i zachęcić do przełamania się i sięgnięcia po tę lekturę – mówiła Jolanta Kret, prezes Fundacji „Serce Lasowiackie”. Uroczyste wręczenie nagród oraz podsumowanie realizowanych projektów odbyło się w Muzeum – Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu. Fundacja „Serce Lasowiackie” zrealizowała w tym roku cztery projekty: „Śladami Lasowiaków”, „Ożywiona biblioteka”, „Taniec łączy pokolenia” oraz piknik integracyjny, dofinansowane przez Prezydenta Miasta Tarnobrzega oraz Starostę Powiatu Tarnobrzeskiego. W ich ramach przeprowadzone zostały dwa konkursy plastyczne skierowane do uczniów tarnobrzeskich szkół. – „Niezwykły Słomka, niezwykłe przygody” polegał na stworzeniu komiksu, przywołującego lekturę Pamiętników włościanina. Drugi konkurs „Nie tylko słowem malowane” odnosił się do Pana Tadeusza. Trzeci natomiast „Krzewiciel dobrych obyczajów” jest kontynuacją plebiscytu na ucznia odznaczającego się owymi dobrymi obyczajami, o których pisał Jan Słomka, wyróżniającego się postawą etyczną, społeczną, a przy tym wysokimi osiągnięciami w nauce – mówiła Jolanta Kret.
CZYTAJ DALEJ

Lublin: Nowa kopia Krzyża Światowych Dni Młodzieży

2025-04-04 18:56

[ TEMATY ]

krzyż

Lublin

ŚDM

Interenet/materiały organizatorów śdm

Na dziedzińcu Kurii Metropolitalnej w Lublinie abp Stanisław Budzik pobłogosławił wierną kopię Krzyża Światowych Dni Młodzieży, który od lat jednoczy młodych ludzi na całym świecie. Inicjatywa powstania kopii krzyża została podjęta przez Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej. Nowo pobłogosławiony krzyż zostanie uroczyście przekazany młodzieży przez Metropolitę Lubelskiego 11 kwietnia podczas XXV Drogi Krzyżowej na Majdanku.

Krucyfiks o wymiarach oryginału (3,8 m wysokości i 1,75 m szerokości) nosi tabliczkę z cytatem św. Jana Pawła II, który podczas przekazania krzyża młodzieży w 1984 roku powiedział: „Ponieście go na cały świat jako znak miłości, którą Pan Jezus umiłował ludzkość”.
CZYTAJ DALEJ

Wielkopostny Męski Różaniec ulicami Piotrkowa Trybunalskiego

2025-04-05 15:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum prywatne

Ponad 50 mężczyzn wzięło udział w 73. edycji Męskiego Różańca ulicami Piotrkowa Trybunalskiego. Jak w każdą pierwszą sobotę miesiąca, mężczyźni modlili się i śpiewali pieśni religijne.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję