Reklama

Telewizyjny niezbędnik katolika

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

31 stycznia
TVP Polonia, godz. 22.40

Ptaki śpiewają w Kigali
Reż. Krzysztof Krauze, Joanna Kos-Krauze - film

Obraz psychologicznych konsekwencji ludobójstwa w Rwandzie w 1994 r. zmienia się w dramatyczną, ale pełną nadziei opowieść o życiu i sensie życia naznaczonego traumą. Pochodząca z plemienia Tutsi Claudine Mugambira jest córką cenionego rwandyjskiego ornitologa. Po masakrze, w której ginie jej ojciec, polska ornitolożka Anna Keller, która prowadziła badania nad sępami w Afryce, pomaga dziewczynie uciec do Polski. Obie kobiety, pogrążone w cierpieniu i traumatycznych przeżyciach z Rwandy, przechodzą powolny proces powrotu do zdrowia i stopniowo zaczynają odbudowywać swoje życie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

31 stycznia
TVP2, godz. 23.55

Zgoda
Reż. Maciej Sobieszczański - film

Akcja opowieści o dwóch młodych mężczyznach zakochanych w jednej dziewczynie rozpoczyna się w 1945 r. W Świętochłowicach na Śląsku organy bezpieczeństwa tworzą obóz pracy dla Niemców, Ślązaków i Polaków. Pod pretekstem ukarania zdrajców narodu polskiego UB dokonuje czystek wśród „niechętnych” komunistycznej władzy. Do pracy w obozie zgłasza się młody chłopak Franek. Próbuje ocalić Annę, w której jest zakochany. Nie wie, że wśród osadzonych znalazł się Erwin, Niemiec, jego przyjaciel sprzed wojny, który również darzy dziewczynę uczuciem. Franek dołącza do komunistów, naiwnie licząc, że uda mu się oszukać system. Z czasem przekonuje się jednak, że aby ocalić ukochaną, będzie musiał wiele poświęcić.

1 lutego
TVP2, godz. 23.20

Ułaskawienie
Reż. Jan Jakub Kolski - film

Osadzona w realiach powojennej Polski historia zmagających się z żałobą rodziców, wyruszających ze swoim synem w ostatnią podróż, opowiedziana z perspektywy ich wnuka Jana. Syn Hanny i Jakuba, żołnierz AK Wacław Odrowąż Szewczyk zostaje jesienią 1946 r. zastrzelony przez UB. Po serii upokorzeń doznanych ze strony nowej władzy, bezczeszczącej zwłoki ich dziecka, Hanna i Jakub postanawiają zapewnić synowi godny pochówek w oddalonej o 500 km Kalwarii Pacławskiej. Podróż rodziców przez Polskę staje się metaforyczną wyprawą w głąb ludzkiej duszy, próbą stworzenia na nowo definicji człowieczeństwa w świecie. Film zdobył Złote Lwy na festiwalu w Gdyni w 2018 r. za najlepszy scenariusz, najlepszą rolę żeńską i kostiumy.

Reklama

2 lutego
TV Trwam, godz. 22.00

Albert Schweitzer
Reż. Gavin Millar - film

Urodzony w 1875 r. Albert Schweitzer był muzykiem, teologiem, filozofem i lekarzem. Po uzyskaniu doktoratu z filozofii i habilitacji z teologii zdecydował się na rozpoczęcie studiów medycznych. Zrezygnował z kariery naukowej i koncertowej, by jako lekarz nieść pomoc mieszkańcom afrykańskiej dżungli w założonym w 1913 r. szpitalu w Lambaréné (obecny Gabon). W latach 1917-18 jako obywatel niemiecki został internowany we Francji. W 1924 r. powrócił do Lambaréné z nadzieją rozbudowy szpitala. Odbywał podróże do Europy i USA. Koncertował i wygłaszał odczyty w celu utrzymania szpitala. W 1952 r. jego wysiłki uhonorowano Pokojową Nagrodą Nobla.

2 lutego
TVP2, godz. 0.05

Uniewinniony
Reż. Peter Howitt - film

Bohater filmu – Mitch Brockden to elokwentny, pewny siebie prawnik, z łatwością potrafiący wpływać na decyzje ławy przysięgłych. Pewnego razu, kiedy prowadzi samochód pod wpływem alkoholu, potrąca przechodnia i ucieka z miejsca zdarzenia, nie udzielając mu pomocy. Później okazuje się, że ofiara wypadku nie żyje, a o potrącenie został oskarżony niewinny człowiek. Gdy Mitch dowiaduje się o tym, postanawia mu pomóc – podejmuje się jego obrony i wygrywa. Okazuje się jednak, że uniewinniony zna prawdziwy przebieg wydarzeń i zamierza na własną rękę wymierzyć sprawiedliwość sprawcy wypadku.

4 lutego
TVP1, godz. 12.45

Simon Reeve i jego śródziemnomorskie przygody
Reż. Eric McFarland - dokument

Brytyjski dziennikarz Simon Reeve zaprasza widzów do poznania urokliwej części świata, położonej wokół Morza Śródziemnego. W trzeciej części cyklu dokumentalnego przybywa do Tunezji – kraju, który od dawna stanowi cel turystów z całego świata. Kierując się w głąb pustyni, w tle scen z filmów o gwiezdnych wojnach, Simon odwiedza wioskę, gdzie domy zostały wyrzeźbione w górach przez Berberów. Dziś ten lud stanowi niewielką mniejszość w Tunezji, ale Simon znajduje człowieka, który podtrzymuje tradycję, wykorzystując siłę wielbłąda do produkcji oliwy z oliwek, i ręcznie wykopuje skały, aby budować nowe berberyjskie domy.

Reklama

4 lutego
TVP Kultura, godz. 9.00

Kola
Reż. Jan Svěrák - film

Akcja filmu rozgrywa się w Pradze pod koniec lat 80. ubiegłego wieku. František Louka, starzejący się muzyk, ma problemy finansowe. Za namową kolegi zawiera fikcyjne małżeństwo z młodą Rosjanką Nadią. Układ jest prosty – on otrzymuje pieniądze, a ona dostaje czeskie obywatelstwo. Wkrótce jednak kobieta wyjeżdża do Niemiec, zostawiając u krewnej pięcioletniego syna Kolę. Kiedy ta umiera, opiekunem chłopca staje się fikcyjny mąż. Chłopiec stopniowo zmienia życie zatwardziałego kawalera i samotnika, który musi się nauczyć odpowiedzialności za niego. Film w 1997 r. zdobył Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

6 lutego
TVP Historia, godz. 23.50

Maria Antonina
Reż. Sofia Coppola - film

Maria Antonina jest najmłodszą córką Marii Teresy Habsburg. W wieku 14 lat wyrusza z ukochanego Wiednia do Paryża, aby poślubić Ludwika Augusta, małżeństwo w wymiarze politycznym ma scementować przyjaźń francusko-austriacką. Wyrwana z dotychczasowego życia musi dostosować się do dworskiego życia pełnego konwenansów. Nieznająca się na polityce, przytłoczona nową rolą, Maria oddaje się przyjemnościom. Podczas gdy francuski lud staje się coraz biedniejszy, królowa żyje bardzo rozrzutnie. Zaopatruje się w nowe stroje i klejnoty, nie zdając sobie sprawy z intryg politycznych, które ją otaczają, ani z trudnej sytuacji politycznej Francji.

Reklama

6 lutego
Polsat, godz. 23.15

W dolinie Elah
Reż. Paul Haggis - film

Młody amerykański żołnierz Mike Deerfield powraca z misji w Iraku. Wkrótce po przybyciu do bazy w Nowym Meksyku znika bez śladu. Jego przełożeni utrzymują, że wcześniej wzorcowo pełniący służbę chłopak dopuścił się dezercji. W taką wersję wydarzeń nie wierzą jego rodzice, emerytowany lekarz wojskowy Hank i jego żona Joan. Hank na własną rękę postanawia rozpocząć poszukiwanie syna. Z pomocą przychodzi mu miejscowa policjantka Emily Sanders, która jest gotowa zaryzykować swoją karierę, by odkryć prawdę. Wkrótce na jaw zaczynają wychodzić wstrząsające fakty dotyczące pobytu Mike’a w Iraku.

2021-01-27 09:45

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Ducha Świętego

[ TEMATY ]

nowenna

Pio Si/Fotolia.com

Jak co roku w oczekiwaniu na Niedzielę Zesłania Ducha Świętego Kościół katolicki będzie odprawiał nowennę do Ducha Świętego i tym samym trwał we wspólnej modlitwie, podobnie jak apostołowie, którzy modlili się jednomyślnie po wniebowstąpieniu Pana Jezusa czekając w Jerozolimie na zapowiedziane przez Niego zesłanie Ducha Świętego.

Ponieważ nowenna do Ducha Świętego przypada w maju i czerwcu, dlatego łączy się ją z nabożeństwami majowymi czy też czerwcowymi w następujący sposób:

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek zatwierdził kult Gwidona z Montpellier, założyciela Zakonu Ducha Świętego

2024-05-19 10:38

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Specjalny list apostolski “Fide incensus” (“Zapalony wiarą”) wydany został dzisiaj z osobistej inicjatywy („motu proprio”) papieża. Na mocy listu apostolskiego Gwidon z Montpellier został wpisany do katalogu błogosławionych, a jego wspomnienie liturgiczne będzie obchodzone 7 lutego jako obowiązkowe w Zgromadzeniu i wspólnotach inspirowanych jego charyzmatem.

“Dzisiejszy dzień dla naszego Zgromadzenia jest jednym z najważniejszych wydarzeń w 800-letniej historii Zakonu Ducha Świętego. Spełniły się oczekiwania i starania Zgromadzeń Zakonnych pochodzących od Ojca Gwidona z Montpellier o potwierdzenie mocą Kościoła Jego kultu” - powiedziała matka Kazimiera Gołębiowska, przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia. “Cieszymy się z tak wielkiej łaski jaka nas spotkała, iż Ojciec Gwidon został wpisany do katalogu Błogosławionych Kościoła. Wyrażamy wielką wdzięczność Ojcu Świętemu Franciszkowi, Dykasterii ds Kultu Bożego i Sakramentów i wszystkim, którzy wspierali nas na drodze starań o nadanie naszemu Założycielowi tytułu Błogosławionego” - dodała matka generalna.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet

2024-05-19 18:32

[ TEMATY ]

Jasna Góra

kobieta

Jasna Góra/Facebook

Do kształtowania chrześcijańskiego feminizmu w świecie - „by swoją kobiecą inność, wyjątkowość podkreślać i nią żyć” zachęcał na Jasnej Górze uczestniczki 5. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kobiet bp Artur Ważny z Sosnowca. Spotkanie odbyło się w uroczystość Zesłania Ducha Świętego i było czasem uczenia się ufności Bogu. Przebiegało pod hasłem: „Pójdę ufna za Tobą” a jedną z „bohaterek” spotkania była św. s. Faustyna Kowalska, którą przybliżyła s. Gaudia Skass ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Mszy św. w kaplicy Matki Bożej przewodniczył bp Artur Ważny, sosnowiecki biskup diecezjalny. W homilii zachęcał do przyjaźni z Duchem Świętym, by tak jak w życiu Maryi, stawał się On reżyserem i naszego życia, tym, który chce nas prowadzić, pokazać pomysł Boga na nasze życie. A jedną z wielu Jego ról jest odszukiwanie i odnajdowanie nas dla Boga, co szczególnie ukazuje Jezus w przypowieściach o odnalezionym synu marnotrawnym, odnalezionej owcy i odnalezionej drachmie. Bp Ważny przypomniał, że w kobiecie, która szukała i odnalazła zgubioną drachmę, Ojcowie Kościoła widzieli właśnie Ducha Świętego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję