Na zakończenie Weekendu Formacji Ekumenicznej, który kilka miesięcy temu odbywał się w Łodzi, abp Grzegorz Ryś powiedział, że żyjemy w czasach, kiedy papieże mówią nam o nowej Pięćdziesiątnicy w Kościele: – W czasach, w których nie rozumiemy wszystkich dróg działania Ducha Świętego, z pewnością jedną z tych dróg jest ekumenizm – jedność na wiele sposobów. To jest Kościół, który nadchodzi.
Chcąc nakierować czytelnika na katolickie zasady ekumenizmu, zachęcam w rozpoczynającym się Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan do lektury encykliki Jana Pawła II Ut unum sint (Aby byli jedno). Papież pisze w niej m.in. o wspólnym szukaniu prawdy, szczególnie prawdy o Kościele. Taka postawa wspólnego działania nie jest obca wielokulturowej Łodzi i wielowyznaniowej archidiecezji łódzkiej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ks. Wincenty Tymieniecki – późniejszy biskup i pierwszy ordynariusz nowo powstałej diecezji łódzkiej – w czasie I wojny światowej wraz z pastorem Rudolfem Gundlachem stali na czele Komitetu Niesienia Pomocy Biednym. Było to jedno z wielu działań ekumenicznych, które podejmowano w Łodzi, a następnie w miastach nowo powstałej diecezji.
Reklama
– Chcąc zrozumieć wzajemne relacja międzyreligijne, wystarczy wejść do łódzkiej katedry i zobaczyć w niej elementy ufundowane przez rodziny żydowskie czy też luterańskie. Warto również udać się do katedry prawosławnej, której komitet budowy tworzyło trzech największych łódzkich przedsiębiorców: katolik, ewangelik i Żyd. Na początku wieku XX takie postawy nie były normą – podkreśla abp Ryś. Innym wymownym znakiem ekumenicznej otwartości jest ołtarz główny w katolickiej świątyni Podwyższenia Świętego Krzyża w Łodzi, którego fundatorem był ewangelik.
To historia, a jak wygląda teraźniejszość? Już od dłuższego czasu daje się zauważyć, że między duchownymi różnych wyznań, skupionych w łódzkim oddziale Polskiej Rady Ekumenicznej, panuje przyjaźń, która przekłada się też i na wspólne działania. A tych nie brakuje. Oczywiście na szczególną uwagę zasługują wspólne modlitwy, a wśród nich Ekumeniczna Droga Krzyżowa ulicami Łodzi i Ekumeniczna Droga Światła. Innym działaniem była wspólna Pielgrzymka Ekumeniczna do Ziemi Świętej, której owocem jest powstała w 2019 r. pierwsza w Polsce Ekumeniczna Szkoła Biblijna. Warto wspomnieć także o spotkaniach „Religia w dialogu”, które organizowane są w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, czy też o corocznej akcji Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom podejmowanej przez organizacje charytatywne Kościołów: ewangelicko-augsburskiego, rzymskokatolickiego i prawosławnego.
Kolejny znak dążenia do jedności przyniosła nam tegoroczna uroczystość Objawienia Pańskiego, podczas której w rolę trzech króli przynoszących dary dzieciom z Domu Samotnej Matki im. Stanisławy Leszczyńskiej i Łódzkiego Hospicjum dla Dzieci wcielili się abp Grzegorz Ryś, bp Marek Izdebski z Kościoła ewangelicko-reformowanego i bp Jan Cieślar z Kościoła ewangelicko-augsburskiego.
Jak wskazują powyższe przykłady, dialog może być oparty nie tylko na deklaracjach, ale na realnych działaniach.