Reklama

Niedziela Wrocławska

Wrocławskie drogi Wyszyńskiego

Sejm ustanowił rok 2021 rokiem kard. Stefana Wyszyńskiego. Ten wielki i zasłużony dla Polski kapłan wielokrotnie bywał we Wrocławiu. Możemy mówić o śląskich drogach Prymasa Tysiąclecia.

Niedziela wrocławska 52/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Wrocław

Archiwum Fundacji Obserwatorium Społeczne, spuścizna kard. Bolesława Kominka

W uchwale Sejmu czytamy, że „prymas Tysiąclecia w swojej działalności kapłańskiej zwracał uwagę na przyrodzoną godność człowieka, z której wypływają wszelkie jego prawa (...). Podkreślał konieczność zrozumienia znaczenia wolności Narodu, która dla każdego obywatela winna być wielkim dobrem i rzeczywistą wartością. Wolność Narodu była dla Prymasa Tysiąclecia priorytetem działalności kapłańskiej i społecznej. Swoje nauczanie kard. Stefan Wyszyński opierał na człowieku, którego dobro powinno być centrum życia społecznego i gospodarczego każdej społeczności”.

Już w 1930 r. ks. Wyszyński spotkał w Paryżu ks. Bolesława Kominka. Było to jego pierwsze zetknięcie z pobożnością i mentalnością ludzi Śląska. Henryk Olszar, w książce zatytułowanej Stefan Kardynał Wyszyński o współczesnych kardynałach ze Śląska rodem wspomina, że Prymas Tysiąclecia określił ks. Kominka jako człowieka pogłębionego filozoficznie, teologicznie i społecznie, który w swej osobistej modlitwie był jednak jak „małe śląskie dziecko”.

Reklama

Możemy być wdzięczni kard. Wyszyńskiemu za zorganizowanie życia kościelnego na ziemiach odzyskanych po 1945 r. Było to bardzo trudne zadanie, ponieważ sytuacja na Dolnym Śląsku była dramatyczna. Trzeba było uporządkować relacje pomiędzy Kościołem polskim a niemieckim, występowało duże zjawisko migracji ludności, zajmowania terenów przez przesiedleńców ze Wschodu. Wiele kościołów i obiektów sakralnych było w całkowitej ruinie. Pierwszym wymiernym znakiem działania Prymasa w naszym regionie było poświęcenie wrocławskiej katedry w 1951 r.

Później wielokrotnie przyjeżdżał do Wrocławia. Na przykład w 1965 r. lub pięć lat później, na kolejne obchody rocznic organizacji kościelnej na ziemiach zachodnich. Oprócz wspomnianego poświęcenia katedry, także udzielał tutaj sakramentu bierzmowania, święceń kapłańskich oraz osobiście włączał się w milenijne obchody na Dolnym Śląsku.

My, współcześnie żyjący katolicy, możemy bez żadnych ograniczeń poznawać nauczanie Prymasa Wyszyńskiego. Jego niezłomna postawa wobec zła, które atakowało ze wszystkich stron, może być dla nas, wierzących, drogowskazem na obecne trudne czasy. Pamiętamy to słynne zawołanie „non possumus”, którego czasem tak bardzo brakuje w przestrzeni publicznej. U progu rozpoczynającego się roku 2021 warto przyjąć postanowienie modlitwy za wstawiennictwem Prymasa Tysiąclecia i wypraszać potrzebne łaski dla nas, Kościoła i Ojczyzny:

Reklama

Ukochany Kardynale Stefanie Wyszyński,

Opiekunie wszystkich Polaków,

Orędowniku w każdej trudnej sytuacji

rodaków, Ojcze narodu polskiego,

Obrońco uciśnionego,

Proszę dziś o Twoje wstawiennictwo

do Boga jedynego [intencja...].

Wiem, że nie opuścisz mnie w potrzebie,

Ty wspierałeś w trudach każdego

człowieka,

Głosiłeś dobrą nowinę,

Broniłeś od złego,

Pomagałeś podnieść z upadku,

ofiarując całego siebie.

Wierzę, że i teraz wstawiasz się za nami do Boga Miłosiernego,

Wypraszając łaski

ze Świętymi w Niebie.

Ojcze Nasz...

Zdrowaś Maryjo...

Chwała Ojcu...

2020-12-19 20:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Ludzie Boga” - specjalny dodatek „Niedzieli” na beatyfikację kard. Wyszyńskiego i Matki Czackiej

2021-09-08 15:01

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Matka Elżbieta Czacka

„Ludzie Boga. Kard. Stefan Wyszyński, M. Elżbieta Róża Czacka” – to tytuł specjalnego 24-stronicowego dodatku, który został dołączony do najnowszego 37. numeru Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, z datą 12 września br.

Dodatek otwiera słowo abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, w którym stawia pytanie : czy i na ile kard. Stefan Wyszyński jest nadal „obecny” w społeczeństwie Kościoła i Polski? „Czas między wyznaczoną wcześniej przez papieża Franciszka na 7 czerwca 2020 r. datą jego beatyfikacji, a darem przygotowywanym na dzień 12 września 2021 r. na pewno zaowocował szerszą recepcją posługi apostolskiej Prymasa Tysiąclecia w formie wydrukowanych listów, książek, homilii, kazań, przemówień czy filmów, trzeba nam jednak nadal dokonywać osobistego i społecznego „rachunku sumienia”, aby odpowiedzieć sobie, na ile jego słowa i osobiste świadectwo były i są inspiracją dla zgodnego z prawdą sumień naszego życia” – pisze abp Depo.

CZYTAJ DALEJ

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św. Faustyny!

2021-09-24 09:24

[ TEMATY ]

duchowość

czyściec

stock.adobe.com

Każdy z nas ma chwile, w których zadaje sobie pytanie: co będzie po śmierci? Od razu niebo, a może najpierw czyściec? Jeśli tak, to jak tam jest? To aż tak bolesna rzeczywistość? Poznaj kilka cytatów z Dzienniczka św. Faustyny mówiących o wizji czyśćca.

Ujrzałam Anioła Stróża, który mi kazał pójść za sobą. W jednej chwili znalazłam się w miejscu mglistym, napełnionym ogniem, a w nim całe mnóstwo dusz cierpiących. Te dusze modlą się bardzo gorąco, ale bez skutku dla siebie, my tylko możemy im przyjść z pomocą. Płomienie, które paliły je, nie dotykały się mnie. Mój Anioł Stróż nie odstępował mnie ani na chwilę. I zapytałam się tych dusz, jakie ich jest największe cierpienie? I odpowiedziały mi jednozgodnie, że największe dla nich cierpienie to jest tęsknota za Bogiem. Widziałam Matkę Bożą odwiedzającą dusze w czyśćcu. Dusze nazywają Maryję „Gwiazdą Morza”. Ona im przynosi ochłodę. Chciałam więcej z nimi porozmawiać, ale mój Anioł Stróż dał mi znak do wyjścia. Wyszliśmy za drzwi tego więzienia cierpiącego. [Usłyszałam głos wewnętrzny], który powiedział: Miłosierdzie moje nie chce tego, ale sprawiedliwość każe (Dz. 20).

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie branży sakralnej po raz 22. w Targach Kielce!

2021-09-24 13:32

[ TEMATY ]

książka

targi

Kielce

SacroExpo

T.D.

Stoisko na czas pandemii, czyli jak zadbać o czystość

Stoisko na czas pandemii, czyli jak zadbać o czystość

Ofiaromaty, bezdotykowe kropielnice i szeroki wachlarz stuł i ornatów od najlepszych polskich producentów. To wszystko czekać będzie na gości XXII Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO. Od 27 do 29 września hale Targów Kielce wypełni wszystko to, co niezbędne w życiu kościoła.

Hale wystawiennicze Targów Kielce na trzy dni zamieniają się w miejsce spotkania

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję