Owoce te zawierają witaminy i ważne składniki mineralne, które znakomicie wpływają na organizm. Zaleca się spożywać je jako środek profilaktyczny przeciw przeziębieniom, infekcjom wirusowym, niedoborom witamin i anemii.
Miąższ brzoskwiń i sok brzoskwiniowy nieklarowany polecane są dzieciom w celu poprawy ich apetytu, a także osobom osłabionym. Sok z brzoskwiń może być także cennym środkiem wspomagającym przy zapaleniach żołądka spowodowanych niskim wydzielaniem kwasów trawiennych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Brzoskwinie powinny spożywać osoby z chorobami układu krążenia dla wzmocnienia naczyń krwionośnych i usprawnienia pracy układu sercowo-naczyniowego.
Dzięki wysokiej zawartości witamin i składników mineralnych, błonnika oraz pierwiastków alkalicznych owoce te korzystnie wpływają na pracę układu pokarmowego. Kwasy organiczne i olejki eteryczne zawarte w ich miąższu stymulują z kolei wydzielanie soków trawiennych, apetyt i wypróżnianie. Brzoskwinie powinny się znaleźć w diecie osób ze skłonnością do zaparć i zgagi. Mają łagodne działanie przeczyszczające i zapobiegają niestrawności.
Uwaga na cukier!
Świeże owoce brzoskwini składają się w ok. 15% z cukrów (głównie z sacharozy), natomiast suszone zawierają aż 70-80% cukrów, dlatego nie są wskazane dla osób z cukrzycą i otyłością.