Reklama

Niedziela Świdnicka

Róże, gerbery i goździki

Kwiaty są nieodłącznym elementem życia społecznego i kulturalnego. Od wieków ozdabiają także kaplice i kościoły; są stałym elementem ich wystroju.

Niedziela świdnicka 33/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

rośliny

kwiaty

Ks. Mirosław Benedyk

– Róże to kwiaty na każdą okazję – mówi kwiaciarka

– Róże to kwiaty na każdą okazję – mówi kwiaciarka

Rośliny od momentu ich stworzenia mają nie tylko charakter estetyczny czy konsumpcyjny, lecz także symboliczny. Już na kartach Pisma Świętego spotykamy się z ich wyjątkową symboliką. Księgi: Rodzaju, Wyjścia, Psalmów, Królewska, Izajasza, czy Jeremiasza opisują wielorakie rośliny i kwiaty. Symbolika kwiatów była opisywana też przez wielu świętych, Ojców Kościoła i teologów.

Uhonorowanie miejsca

Kwiaty jako element dekoracyjny miały zastosowanie już pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Pierwotnie były związane ze zwyczajami pogrzebowymi. Gdy pojawił się kult męczenników, ich relikwie składano w miejscach, które ozdabiano kwiatami. Przez wieki zmieniały się strumienie bodźców zmysłowych oraz forma i materiał używany do układania kompozycji kwiatowych, nie zmieniła się natomiast ich funkcja - podkreślenie miejsca, w którym przebywa Bóg.

Świdnicka kwiaciarka

Reklama

Na świdnickim rynku wśród wielu sklepów, kawiarni i punktów usługowych, ważne miejsce zajmują kwiaciarnie. Zlokalizowane w samym centrum miasta, cieszą się dużą popularnością i mają wielu klientów. Jedną z takich kwiaciarni od 30 lat prowadzi wraz z mężem Renata Kunc, która m.in. przygotowuje dekoracje kwiatowe do świdnickich świątyń.

15 sierpnia w polskiej tradycji ludowej wspominaliśmy Matkę Bożą Zielną, była to więc okazja, aby porozmawiać z właścicielką kwiaciarni.

O swoich początkach w zawodzie florystki i o tym, skąd wziął się pomysł, aby obrać taką ścieżkę kariery pani Renata mówi tak: - Kwiaty to taka specjalność rodzinna. Florystyką zajmowały się moja mama i babcia. Kiedy kilkadziesiąt lat temu sprzedawały kwiaty, robiły to na kamiennych stołach. Jako dziecko uwielbiałam przychodzić do mamy i komponować bukiety według własnego pomysłu.

Reklama

Świdnicka kwiaciarka bardzo lubi swoja pracę, która sprawia jej dużą przyjemność. - Lubię tworzyć różne kompozycje kwiatowe w zależności od potrzeb klientów, bukiety ślubne, imieninowe czy jubileuszowe. Jednak największą przyjemność sprawia mi układanie kompozycji kwiatowych do kościoła. Dodatkowo czuję ogromne wsparcie męża, który co dzień służy mi pomocą - wyjaśnia.

Szlachetna prostota

Pani Renata wie, które kwiaty najlepiej nadają się do przestrzeni sakralnej. - Kompozycje kwiatowe powinny być kolorystycznie dopasowane do danej uroczystości, ponieważ kwiaty są ważnym nośnikiem informacji czy treści duchowych i często podkreślają piękno ołtarzy - tłumaczy. - Wiele zależy od okresu liturgicznego. I tak, w okresie Wielkiego Postu, choć powstrzymuje się od ozdabiania ołtarzy kwiatami, to jednak delikatne dekoracje w wybrane dni są dozwolone. Można wtedy wykorzystać gałęzie, kamienie, zasuszone elementy roślin. Dobrze wyglądają czerwone róże, gerbery, goździki czy irysy. Okres Wielkanocy to czas radości i chwały, a dominujące barwy kwiatów to żółcienie i biele - podkreśla pani Renata. - Kwiaty zmartwychwstania to głównie narcyzy. Można też stosować forsycje, lilie czy róże. W czasie Adwentu dominującym motywem w dekoracjach może być biała lilia. W Boże Narodzenie kolorystyka kompozycji skupia się na czerwieni, symbolu radości, ale i godności królewskiej Jezusa. Dużą możliwość i różnorodność kompozycji kwiatowych wykazują święta maryjne, a także okres zwykły - kończy świdnicka florystka.

Warto podkreślić za dokumentami

Kościoła, że przy dekorowaniu świątyń należy dążyć raczej do szlachetnej prostoty niż do przepychu, a ponadto zmierzać do tego, by te elementy służyły pouczeniu wiernych i odpowiadały godności miejsca świętego.

2020-08-12 08:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Leczą, żywią, zachwycają

Niedziela małopolska 32/2014, str. 5

[ TEMATY ]

rośliny

ARCH. INSTYTUTU DZIEDZICTWA

Kiedy byłam dzieckiem, w święto Matki Boskiej Zielnej o poranku mama zabierała mnie na łąki i uczyła robić bukiety dla Matki Bożej. Na koniec wpinałyśmy we wszystko osadzone na drucie rajskie jabłuszko. Te chwile zawsze wspominam z sentymentem. Tym bardziej ucieszyłam się, gdy znalazłam ogłoszenie o organizowanych w Krakowie przed świętem Matki Boskiej Zielnej warsztatach i konkursie „Cudowna moc bukietów”. Rozmawiam z Lilianą Sonik, inicjatorką wydarzenia i prezesem organizującego je Instytutu Dziedzictwa

AGNIESZKA KONIK-KORN: – Skąd wziął się pomysł na zorganizowanie konkursu „Cudowna moc bukietów”?

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Być radykalnym jak św. Franciszek

2021-09-26 21:50

[ TEMATY ]

sanktuarium

Św. Franciszek z Asyżu

Jutrzyna

Magdalena Lewandowska

Choć wspomnienie św. Franciszka z Asyżu przypada dopiero 4 października, w Jutrzynie w diecezjalnym sanktuarium św. Franciszka już 26 września odbyły się pierwsze uroczystości odpustowe.

Przewodniczył im bp Jacek Kiciński. – Bardzo się cieszę, że mogę odwiedzić duchowych synów i córki św. Franciszka z Asyżu i razem z wami przeżyć uroczystość odpustową, 5. rocznicę ogłoszenia nowego sanktuarium i udzielić sakramentu bierzmowania. Jesteśmy tu dziś po to, by dziękować Bogu za dar naszej wiary i za przykład św. Franciszka, który uczy nas, jak żyć Słowem Bożym i jak to Słowo wprowadzać w codzienność – mówił do zebranych hierarcha. I podkreślał: – Jezus mówi dziś „Masz być radykalny”! Nie wolno z grzechem iść na kompromis. Jeśli coś jest powodem twojego grzechu, pozbądź się tego – jeśli jest to komputer, odetnij się od sieci, jeśli telefon jest powodem grzechu, zerwij łączność. Prawdziwe nawrócenie zacznie się wtedy, kiedy staniemy w prawdzie i poprosimy Boga o pomoc.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję