Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Królowa spod Pilska

Odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Aniołów w Korbielowie i świętowanie na Ukrainie.

Niedziela bielsko-żywiecka 33/2020, str. IV

[ TEMATY ]

procesja

odpust parafialny

MR

Procesja na koniec uroczystości odpustowej

Procesja na koniec uroczystości odpustowej

Uroczystość przypada 2 sierpnia. Z tej okazji Mszy św. przewodniczył o. Krzysztof Ruszel OP, przeor zakonnej wspólnoty i proboszcz parafii. W kazaniu o. Benedykt Malewski OP mówił o drodze wiary, którą przeszła Maryja, oraz o momencie Jej koronacji. Sumę odpustową zwieńczyła procesja z Najświętszym Sakramentem i z feretronami.

Po liturgii wierni mogli wziąć udział w pikniku parafialnym oraz w kiermaszu książek. Czekała tam na nich skoczna muzyka, pyszne domowe wypieki, o które zadbały miejscowe gospodynie, oraz żurek. Uczestnicy mogli skorzystać ze stoiska z naturalną lemoniadą – dzieła chłopców z duszpasterstwa młodych. – Ten piknik to pokłosie moich doświadczeń, jakie wyniosłem z rodzinnej parafii w Rzeszowie. Posługiwali w niej dominikanie. Dla nich nie było problemem wyjść do ludzi przed kościół, porozmawiać z nimi czy zaprosić na ognisko. Tutaj nie robię nic nowego, tylko dostosowuję to do współczesnych warunków – mówi o. Krzysztof.

W przeddzień głównych uroczystości dominikanie zaprosili parafian na rowerową pielgrzymkę.

Podziel się cytatem

Rowerem dla Maryi

Reklama

W przeddzień głównych uroczystości dominikanie zaprosili parafian na pierwszą pielgrzymkę rowerową do sanktuariów maryjnych na Jasną Górkę i do Rychwałdu. Z propozycji skorzystało 17 rowerzystów, wśród których znaleźli się o. Benedykt Malewski OP i o. Marcin Rutkowski OP.

Miejscem zbiórki stał się parafialny kościół, spod którego wierni wyruszyli wpierw do sanktuarium na Jasnej Górce. Tam wzięli udział we Mszy św. W Rychwałdzie z kolei czekała na nich konferencja pt. „Moc w słabości się doskonali”. Wygłosił ją o. B. Malewski.

– Człowiek w różnych sytuacjach życiowych doświadcza „odcięcia prądu” i czuje bezsilność. Warto pamiętać, że w takich chwilach, gdy ciężko jest się nam modlić, wtedy sam Duch stawia się za nami w błaganiach, które nie jesteśmy w stanie wyrazić słowami – stwierdza zakonnik.

Reklama

Pielgrzymka miała swoje zabezpieczenie medyczne oraz zaopatrzenie. Jej najstarszy uczestnik, pan Andrzej, liczył 71 lat i jak się okazało wykazał się bardzo dobrą kondycją, a najmłodszy o pół wieku mniej.

Świętowanie na Kresach

Korbielowskie uroczystości zbiegły się w czasie ze świętowaniem przez ukraińskich katolików decyzji władz państwowych o zwróceniu dominikańskiego kościoła Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bohorodczanach (obwód iwanofrankowski). W jego wnętrzu od końca XVII wieku po rok 1944 znajdował się obraz Matki Bożej, czczony obecnie w świątyni w Korbielowie.

Ponownego poświęcenia odzyskanego kościoła dokonał metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki. – Przez wieki w tym kościele czczony był obraz Matki Bożej, który po wojnie, opuszczający te ziemie Polacy, zabrali ze sobą. Wzięli Matkę, przy której wzrastali do wiary, dojrzewali do zawierania małżeństwa, chrzcili swoje dzieci i żegnali umierających. Dzisiaj ten obraz znajduje się w Korbielowie, na terenie diecezji bielsko-żywieckiej, gdzie otoczony wielkim szacunkiem, odbiera należną mu cześć – mówił w kazaniu abp M. Mokrzycki. Hierarcha wyraził radość, że znów oblicze Madonny zagościło w swym historycznym mieszkaniu. – Do nas powraca wierna kopia, która tak jak przez wieki, tak i teraz, jest w głównym ołtarzu. Możemy zatem powiedzieć: „Matko, witaj w domu! Witaj pośród swego ludu! Witaj w Bohordczanach, aby znowu uczyć nas drogi zaufania i pełnego oddania się Bogu!” – podkreślił metropolita.

Zanim budowla trafiła w ręce katolików sowieci uczynili z niej magazyn, a wolna Ukraina przekazała ją w użytkowanie prawosławnym uznającym zwierzchnictwo Patriarchatu Moskiewskiego. Cerkiew, ze względu na redukcję parafii w Berdyczowie, postanowiła zrzec się kościoła na rzecz jego prawowitych właścicieli. Tak więc świątynia wzniesiona w 1775 r. staraniem Stanisława Kostka Kossakowskiego, kasztelana kamieńskiego, w 225. rocznicę konsekracji odzyskała zarówno łaciński charakter, jak i swoją Madonnę.

Korbielowskie uroczystości zbiegły się w czasie z tymi na Ukrainie.

Podziel się cytatem

Warto wspomnieć, że 25 września 2016 r. kopia Madonny z Korbielowa została przekazana grekokatolickiej parafii św. Jana Chrzciciela w Bohorodczanach. Za tą inicjatywą stał oleski samorząd powiatowy, który jest powiatem partnerskim dla rejonu Bohorodczany, a także dominikanie i wierni z parafii korbielowskiej.

Od roku 2020 dwa odpusty będą jednoczyć te miejsca.

2020-08-12 08:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielki odpust u Pani Rzeszowa

2021-09-22 07:48

Niedziela rzeszowska 39/2021, str. VII

[ TEMATY ]

Rzeszów

odpust parafialny

O. Kajetan Kowalski

W Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele władz

W Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele władz

Od setek lat uroczystości ku czci Patronki w Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej były bardzo uroczyście obchodzone i zawsze z udziałem wielkich rzesz wiernych.

Tak było począwszy od koronacji 8 września 1763 r. w święto Narodzenia Matki Bożej, której przewodniczył abp lwowski Wacław Hieronim Sierakowski. Kroniki podają, że w uroczystościach wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów i niemal 200 kapłanów.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Dziękczynnie za światło wiary

2021-09-26 22:56

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Radomsko

Dziękczynienie za beatifikację

Beata Pieczykura/Niedziela

– Kardynał Stefan Wyszyński jest darem dla Kościoła nie tylko w Polsce. Przede wszystkim był prymasem jasnogórskim, a głos z Jasnej Góry był głosem do narodu. Dlatego musimy tak patrzeć na beatyfikację. To jest dar nie tylko dla nas, lecz także dla współczesnej Europy, powinien być znakiem, na którym mamy się oprzeć, i nie jest znakiem sprzeciwu. Błogosławiony kardynał nie jest po to, by was dzielić, ale po to, by nam przypominać, że Kościół ma obowiązek głosić prawdę Ewangelii i żądać wolności tej prawdziwej podporządkowanej prawdzie i sprawiedliwości społecznej, która musi dziś na nowo – powiedział „Niedzieli” abp Wacław Depo w parafii św. Lamberta Biskupa Męczennika w Radomsku.

Wdzięczność i pamięć zgromadziła wiernych w kościele św. Lamberta Biskupa Męczennika w Radomsku na dziękczynnej Mszy św. za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Róży Czackiej. 26 września liturgii przewodniczył abp Wacław Depo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję