Reklama

Prasa zagraniczna

Nauka płynąca z epidemii

Brytyjski The Economist zwrócił uwagę na to, że epidemia nauczyła nas wielu rzeczy. Uwidoczniła m.in., że musimy zreformować system opieki nad ludźmi starszymi. Dziś w społeczeństwach zachodnich domy opieki, w których kończą swoje życie ludzie starsi, bo ich dzieci są zajęte pracą i własnymi sprawami, są najmniej bezpiecznymi miejscami. Byłoby o wiele lepiej, gdyby seniorzy jesień życia przeżywali w domu, wśród najbliższych.

HUFFPOST

Atak na serwery

Amerykańska firma Recorded Future poinformowała o cybernetycznych atakach na watykańskie serwery. Miało do nich dojść w maju i czerwcu. Stała za nimi grupa RedDelta, powiązana z chińskim rządem. O co chodziło hakerom? Zdaniem specjalistów, celem ataku było wykradzenie watykańskich dokumentów i poznanie stanowiska negocjacyjnego przed dwustronnymi rozmowami w sprawie kolejnego porozumienia dyplomatycznego między Stolicą Apostolską a ChRL. Amerykanie twierdzą, że hakerom udało się dotrzeć także do innych poufnych dokumentów.

Religion News Serwis

Prześladowany Kościół nad Sekwaną

Reklama

Francuscy katolicy nie czują się we Francji jak u siebie w domu. Takie jest powszechne odczucie po podpaleniu zabytkowej katedry w Nantes. Do podłożenia ognia przyznał się imigrant z Afryki, służący w kościele jako ministrant. We Francji już tylko nieco ponad 40% populacji to katolicy, a tylko 5% z nich uczęszcza na nabożeństwa. Świeckim brakuje zdecydowanego głosu hierarchów kościelnych.

Pożar katedry w Nantes, półtora roku po pożarze katedry w Notre Dame, był kolejnym ciosem w katolicką wspólnotę. Nad Sekwaną wzrasta liczba przestępstw godzących w katolików. Według danych francuskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, w 2019 r. zanotowano 1052 przypadki antychrześcijańskich przestępstw. Czynów karalnych motywowanych antysemityzmem było dwa razy mniej, a przypadków islamofobii aż 10 razy mniej. To pokazuje, kto jest najbardziej prześladowaną grupą religijną nad Sekwaną.

CRUX

Biskupi krytykują prezydenta

Bezprecedensowy list, mocno krytykujący prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro, przygotowali brazylijscy biskupi.

Reklama

146 hierarchów twierdzi w nim, że za sprawą rządów obecnego prezydenta Brazylia przeżywa najgorszy okres w swojej historii. 26 lipca w gazecie Folha de S. Paulo ukazał się projekt tego listu. Co konkretnie zarzuca się Bolsonaro? Przede wszystkim brak reakcji na kryzys zdrowotny wywołany epidemią COVID-19. Zachorowało na tę chorobę już ponad 2,5 mln mieszkańców kraju, a 60 tys. zmarło. Mimo tego rząd nie wprowadził żadnych obostrzeń. Hierarchowie są także zaniepokojeni kryzysem ekonomicznym. Według prognoz, PKB spadnie w tym roku o blisko 10%. Winna temu jest nie tylko epidemia, ale także to, że Bolsonaro nie wspiera małych przedsiębiorstw, które są motorem napędowym gospodarki. Biskupi zarzucają również, że prezydent instrumentalizuje religię, aby dzielić społeczeństwo, a przykładem tego jest wsparcie, którego udziela ewangelikalnym sektom.

Il Secolo XIX

Nowy papieski sekretarz

Papież Franciszek ma nowego sekretarza. Został nim Włoch, 41-letni ks. Fabio Salerno. Zastąpił egipskiego kapłana ks. Yoannisa Lahziego Gaida, który pracował z Ojcem Świętym przez ostatnich 6 lat. O nowym sekretarzu da się powiedzieć tylko tyle, że jest młodym kapłanem o 9-letnim stażu, ale doświadczonym pod względem dyplomatycznym. Pracuje w Sekretariacie Stanu i był sekretarzem watykańskiej ambasady w Indonezji i Stałej Misji przy Radzie Europy w Strasburgu. Papież trwa przy wprowadzonej przez siebie nowej tradycji – jego sekretarze pracują razem z nim przez krótki, określony czas. Najczęściej dzielą tę pracę z dotychczasowymi zajęciami w instytucjach, z których do Domu św. Marty przyszli. Franciszek różni się w tym względzie od poprzedników, których pierwsi sekretarze byli ich najbliższymi współpracownikami. Do tej pory z papieżem pracowało czterech kapłanów z: Malty, Egiptu, Włoch i Argentyny.

2020-08-12 08:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: już dziś XXV Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

2021-09-24 17:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

czuwanie

Odnowa w Duchu Świętym

Karol Porwich/Niedziela

Już w sobotę na Jasnej Górze odbędzie się 25. Ogólnopolskie Czuwanie Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym. To jedno z największych jasnogórskich spotkań modlitewnych miało odbyć się tradycyjnie w maju, ale ze względu na pandemię zostało przeniesione. To czas umocnienia, budowania jedności i ewangelizacji. Całodzienne czuwanie rozpocznie się o godz. 9.30 na placu przed Szczytem.

Odnowa w Duchu Świętym, zwana odnową charyzmatyczną, jest jednym z najprężniej działających i najliczniejszych ruchów w Kościele katolickim, obecnym dziś w większości krajów na świecie. Duchowość ruchu charyzmatycznego koncentruje się na doświadczaniu w życiu działania Ducha Świętego, dzieleniu się Jego darami, uwielbianiu Boga i służeniu Kościołowi. Bardzo ważne jest budowanie i przeżywanie wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest mafia

2021-09-26 19:57

[ TEMATY ]

klerycy

abp Grzegorz Ryś

ks. Paweł Kłys

Z jednej strony mamy człowieka, który do nas nie należy, a wnosi w nasze życie moc Jezusa i moc Ducha Świętego, z drugiej strony możemy być w najbliższych relacjach z kimś, kto dla nas jest jak ręka i nie potrafimy żyć bez niego, a ciągnie nas w grzech. Wspólnota prezbiterium to nie jest mafia. Jak staje się takim układem to jest szkodliwa i dla nas, i dla ludzi, którym mamy posługiwać – mówił abp Grzegorz Ryś. Sześciu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi przyjęło dziś popołudniu w katedrze łódzkiej szatę duchowną.

Były to pierwsze obłóczyny kursu, który przeszedł formację rozpoczynającą się od roku propedeutycznego, tym samym klerycy mają już za sobą trzy lata formacji seminaryjnej. Eucharystii, w której uczestniczyli rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi wraz z wychowawcami oraz rodzina i najbliżsi kleryków, przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś – metropolita łódzki.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Msza św. zainaugurowała święto Wojsk Obrony Terytorialnej

2021-09-26 16:25

[ TEMATY ]

terytorialsi

Wojska Obrony terytorialne

DWOT

W obchodzone dziś święto Wojsk Obrony Terytorialnej w katedrze polowej Wojska Polskiego odprawiona została Msza św. w intencji żołnierzy formacji. Eucharystii przewodniczył ks. płk Bogdan Radziszewski, wikariusz generalny biskupa polowego. Po zakończeniu Mszy św. na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia sztandarów pięciu brygadom WOT oraz Centrum Szkolenia WOT w Toruniu.

Na początku Mszy św. Do katedry wprowadzony został sztandar WOT i odegrany został Mazurek Dąbrowskiego. Ks. płk Bogdan Radziszewski odczytał przesłanie abp. Józefa Guzdka administratora Ordynariatu Polowego, uczestniczącego w dorocznym spotkaniu środowisk policyjnych na Jasnej Górze, odczytał ks. płk Radziszewski. Abp Guzdek dziękował żołnierzom WOT za ofiarną służbę na rzecz Ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję