Reklama

Felietony

Nie na skróty

Kościół jest niewątpliwie jedną z najbardziej znaczących społeczności mających realny wpływ na ludzkie życie.

Niedziela Ogólnopolska 33/2020, str. 21

[ TEMATY ]

Franciszek

Archiwum autora

Ks. Krzysztof Podstawka, Dyrektor programowy Radia Plus Lublin

Ks. Krzysztof Podstawka, Dyrektor programowy Radia Plus Lublin

Pod koniec czerwca ukazała się bardzo ważna watykańska instrukcja, zatytułowana Nawrócenie duszpasterskie wspólnoty parafialnej w służbie misji ewangelizacyjnej Kościoła. Jak większość dokumentów kościelnych ukazujących się za pontyfikatu papieża Franciszka także ten odbił się szerokim echem w świecie mediów. Co zwinniejsi dziennikarze natychmiast pochylili się nad jego treścią. Niestety, część z nich zgodnie z „duchem czasu” wychwytywała z całości dokumentu jedynie te fragmenty, które w „dziennikarskich marketach” umieszcza się na półkach z najbardziej „chodliwymi” towarami.

Reklama

Jeden z polskich portali internetowych już w dniu publikacji wspomnianego dokumentu zagrzmiał stanowczym stwierdzeniem: „Papież Franciszek podjął przełomową decyzję. Chodzi o śluby” (o2.pl, 27 czerwca 2020 r.). Zaintrygowany tytułem, który zgodnie ze sztuką dziennikarską powinien stanowić niejako wizytówkę artykułu, zabrałem się do jego lektury. Jak się okazało, o ślubach nie znalazłem w nim wiele. Do zagadnienia odniesiono się w jednym zdaniu. Ciekawsze treści pojawiły się w dalszej części artykułu. Warto przy tej okazji wspomnieć, że autorka pisała go w oparciu o istniejące już doniesienia, zwłaszcza z amerykańskich mediów (Fox News, New York Post). Zakładam zatem, że nie znała ona treści watykańskiego dokumentu w chwili, gdy postanowiła zapoznać z nim swoich czytelników. Stwierdziła bowiem: „Osoby świeckie mogą również wygłaszać kazania w trakcie mszy świętych, a także celebrować uroczystości pogrzebowe lub sakrament chrztu. Wcześniej decyzję musi podpisać miejscowa Kongregacja Episkopatu, a Watykan to zaakceptuje. Nie zezwolono jednak na wygłaszanie homilii”. Co za sensacyjna wiadomość! – mógł pomyśleć czytelnik. Tymczasem informacja okazała się „chwytem marketingowym”. W numerze 99. wspomnianej instrukcji czytamy: „Wierni świeccy mogą przepowiadać w kościele lub kaplicy, jeżeli wymagają tego okoliczności, konieczność lub szczególny przypadek, «zgodnie z przepisami wydanymi przez Konferencję Episkopatu» i «w sposób zgodny z prawem lub z przepisami liturgicznymi oraz przy zachowaniu klauzul w nich zawartych». Jednak w żadnym wypadku nie będą mogli wygłaszać homilii podczas celebracji Eucharystii”. Oznacza to zatem, że absolutnie nie istnieje sytuacja, w której osoba nieduchowna mogłaby podczas Mszy św. wygłaszać homilie lub kazania. W dokumencie podtrzymano natomiast i przypomniano obowiązujące w tej materii prawo. Odnośnie do sprawowania sakramentów czy „uroczystości pogrzebowych” instrukcja przypomina obowiązujące od dawna w Kościele katolickim odnośne normy. Sensacji żadnej zatem nie ma. Podobnie na próżno by szukać w watykańskim dokumencie prób zakwestionowania dotychczasowej dyscypliny kościelnej.

O wiele więcej medialnych komentarzy odnosiło się do, szeroko ujmując, kwestii finansów w Kościele. Tu jednak również na próżno szukać sensacji. Dokument przypomina bowiem od dawna funkcjonujące zasady zawarte m.in. w Kodeksie prawa kanonicznego, głosząc wyraźnie, że „od ofiar mszalnych należy bezwzględnie usuwać wszelkie pozory transakcji lub handlu”. W żadnym przypadku nie oznacza to jednak, że od tej chwili należy w ogóle zaniechać istniejącego od początków Kościoła zwyczaju składania przez wiernych ofiar (finansowych lub w innej formie) z tytułu sprawowanych sakramentów czy posług. Ofiary te, jak przypomina dokument, są wyrazem troski wierzących, którzy w ten sposób przyczyniają się do zaradzania potrzebom parafii, które są „ich sprawą”, stanowią jedną z form praktycznej realizacji piątego przykazania kościelnego, a ponadto „ofiara za celebrowaną Mszę św. jest nadal jedynym źródłem utrzymania dla kapłanów, a także jednym ze środków materialnych niezbędnych do ewangelizacji” (nr 119).

Cieszy fakt, że działalność Kościoła katolickiego jest przedmiotem obserwacji i licznych komentarzy. Kościół jest bowiem niewątpliwie jedną z najbardziej znaczących społeczności funkcjonujących w świecie i mających realny wpływ na ludzkie życie. Ważne jednak, by owe obserwacje i komentarze oparte były o rzeczowe, metodologicznie poprawne i uczciwe analizy, pozbawione „myślenia na skróty” i ulegania mechanizmom tworzenia sensacji za wszelką cenę.

2020-08-12 08:35

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: nie zrażajmy się prześladowaniami za wiarę

[ TEMATY ]

Franciszek

youtube.com/vaticannews

„Nie zrażajmy się, kiedy konsekwentne życie Ewangelią przyciąga prześladowanie od ludzi. Obecny jest wówczas Duch Święty, który wspiera nas na tej drodze” - powiedział dziś papież podczas audiencji ogólnej, transmitowanej z biblioteki Pałacu Apostolskiego. Ojciec Święty zakończył cykl katechez na temat ewangelicznych Błogosławieństw (Mt 5, 3-12).

Na wstępie Franciszek zauważył, że droga błogosławieństw jest pielgrzymką paschalną, która prowadzi od życia według świata do życia według Boga, od egzystencji wyznaczanej przez ciało - to znaczy przez egoizm - do życia prowadzonego przez Ducha. Podkreślił, że świat i jego „struktury grzechu” mogą jedynie uznać życie według Ewangelii za błąd i problem, a zatem za coś, co należy usunąć na margines”.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Abp Tadeusz Wojda otrzymał paliusz z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce

2021-09-26 16:13

[ TEMATY ]

abp Tadeusz Wojda

Karol Porwich/Niedziela

W niedzielę 26 września podczas Mszy św. sprawowanej w archikatedrze oliwskiej w Gdańsku abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, w imieniu papieża Franciszka nałożył abp. Tadeuszowi Wojdzie paliusz. Eucharystii przewodniczył metropolita gdański.

Uroczystą Eucharystię koncelebrowali biskupi pomocniczy Wiesław Szlachetka i Zbigniew Zieliński, biskup senior diecezji toruńskiej Andrzej Suski, kapłani diecezjalni i zakonni. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, siostry zakonne, klerycy Gdańskiego Seminarium Duchownego, reprezentanci innych religii i wyznań chrześcijańskich, rodzina i przyjaciele metropolity oraz wierni świeccy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję