Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 33/2020, str. 9

Pielgrzymka zmienia nas i nasze życie

Piesza Pielgrzymka archidiecezji gnieźnieńskiej, która wędrowała po raz 38., w tym roku przyjęła formę promienistą, a także sztafety. Część pielgrzymów wyruszyła w niewielkich grupach, w różnych terminach i z różnych parafii archidiecezji, idąc promieniście do częstochowskiego sanktuarium. Główny trzon pielgrzymki miał natomiast charakter sztafety i dotarł na Jasną Górę 6 sierpnia. Przyszło zaledwie kilkadziesiąt osób, ale kolejne przemierzyły duchową drogę, trwając w modlitewnej łączności i rozważając słowa: „Zostań z nami, Panie”. Za pomocą strony internetowej wierni mogli śledzić poszczególne etapy drogi, a także otrzymywać materiały formacyjne.

Pieszych pielgrzymów u stóp Jasnej Góry powitał biskup senior Bogdan Wojtuś. Zauważył, że ze względu na pandemię pielgrzymowanie w tym roku jest trudne: – Podziwiam, bo jest to większy trud i na pewno lęk. Myślę, że pielgrzymi mają dobrego ducha wiary i miłość Matki Bożej.

Reklama

Pielgrzymi po wejściu na błonia jasnogórskie tradycyjnie złożyli krzyż pielgrzymkowy – każda grupa niosła na Jasną Górę jego cząstkę. Pątników w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej witał o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry. – Dziękuję wam wszystkim za to, że w tak specyficznych i niełatwych warunkach podjęliście się trudu pielgrzymowania. Bardzo proszę, wśród tych intencji, które nieśliście, módlcie się też o to, byśmy w przyszłym roku mogli pielgrzymować wolni od pandemii i związanych z nią ograniczeń – powiedział przeor.

Dzień wcześniej pod szczyt jasnogórski docierali pielgrzymi „promieniści”, wśród nich ci rowerowi, a także ok. dwudziestoosobowa grupa kleryków z Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego z ks. Andrzejem Nowickim, ojcem duchownym seminarium. – Niesiemy wszystkie intencje naszej archidiecezji, ale w tym roku szczególnie, jako grupa kleryków, prosimy o nowe powołania, bo wiemy, że jest to obecnie trudne – zaznaczył ks. Nowicki.

Zawierzenie Niepokalanemu Sercu Maryi

W każdą pierwszą sobotę miesiąca, od 18 lat, na Jasnej Górze trwa comiesięczna Modlitwa Zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi. W tym dniu w sanktuarium odbywa się ogólnopolskie spotkanie wiernych, którzy oddają Matce Bożej siebie, swoje rodziny, parafie, wspólnoty, miasta, samorządy i miejsca pracy. Taka modlitwa wybrzmiała na Jasnej Górze również 1 sierpnia.

Reklama

Organizatorem nabożeństwa pierwszych sobót jest Bractwo Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski. Do zawierzenia dokonanego podczas

Eucharystii w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej wierni przygotowują się przez konferencję, świadectwa oraz Różaniec wynagradzający, a później uczestniczą we Mszy św.

Zebrani odmówili Akt Zawierzenia Matce Bożej, a celebrans poświęcił Akty Zawierzenia, na których ich uczestnicy wpisują osobiste prośby i dziękczynienia Matce Bożej.

2020-08-12 08:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest mafia

2021-09-26 19:57

[ TEMATY ]

klerycy

abp Grzegorz Ryś

ks. Paweł Kłys

Z jednej strony mamy człowieka, który do nas nie należy, a wnosi w nasze życie moc Jezusa i moc Ducha Świętego, z drugiej strony możemy być w najbliższych relacjach z kimś, kto dla nas jest jak ręka i nie potrafimy żyć bez niego, a ciągnie nas w grzech. Wspólnota prezbiterium to nie jest mafia. Jak staje się takim układem to jest szkodliwa i dla nas, i dla ludzi, którym mamy posługiwać – mówił abp Grzegorz Ryś. Sześciu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi przyjęło dziś popołudniu w katedrze łódzkiej szatę duchowną.

Były to pierwsze obłóczyny kursu, który przeszedł formację rozpoczynającą się od roku propedeutycznego, tym samym klerycy mają już za sobą trzy lata formacji seminaryjnej. Eucharystii, w której uczestniczyli rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi wraz z wychowawcami oraz rodzina i najbliżsi kleryków, przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś – metropolita łódzki.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski o uchodźcach: cierpienie tych ludzi jest naszym cierpieniem

2021-09-26 20:49

[ TEMATY ]

uchodźcy

vaticannews.va

„Cierpienie tych ludzi jest naszym cierpieniem. To, że są tak brutalnie wykorzystywani w walce politycznej, nie zwalnia nas i nigdy nie może nas zwolnić z myślenia o nich jako o naszych braciach” - mówił w niedzielę abp Wojciech Polak, nawiązując do sytuacji na naszej wschodniej granicy.

W obchodzony po raz 107. Dzień Migranta i Uchodźcy metropolita gnieźnieński przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Floriana w Chodzieży. Rozpoczynając liturgię nawiązał do odbywających się pod raz siódmy w Polsce modlitw za uchodźców, przypominając za papieżem Franciszkiem, że trzeba się wreszcie uwolnić od myślenia w kategoriach: przyjaciel-wróg, my-oni, moje-twoje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję