Pytanie czytelnika:
Ostatnio na kazaniu w kościele ksiądz mówił o darach Ducha Świętego, a wśród nich o darze rozumu. Proszę wytłumaczyć, czym ten dar jest.
Z biologicznego punktu widzenia każdy człowiek to przedstawiciel homo sapiens, czyli z definicji – powinien być człowiekiem rozumnym. A zatem ma rozum, którego używa i który wyróżnia go spośród innych stworzeń obecnych na Ziemi.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Jeśli zaś chodzi o rozum jako dar Ducha Świętego, z biblijnego punktu widzenia jego synonimami mogą być następujące słowa bądź postawy: rozsądek, serce, roztropność, mądrość, poznanie, umiejętność pojmowania czegoś czy też jakiś rodzaj wiedzy. Warto wiedzieć, że ów dar rozumu to jeden z atrybutów Mesjasza Pańskiego, co wiele razy zostało zapisane w Starym Testamencie. Dzięki temu darowi człowiek Biblii właściwie ocenia realia otaczającego go świata, podejmuje trafne decyzje, rozeznaje wolę Bożą, odróżnia dobro od zła oraz prawdę od kłamstwa.
Reklama
Dar rozumu to też swoista wiedza, która sprawia, że człowiek wie, iż we wszystkim ma się podporządkować Panu Bogu. Potrafi również doskonale funkcjonować we wspólnocie ludzi wierzących, o czym świadczą słowa św. Pawła Apostoła: „Jeśli więc jest jakieś napomnienie w Chrystusie, jeśli jakaś moc przekonująca Miłości, jeśli jakiś udział w Duchu, jeśli jakieś serdeczne współczucie – dopełnijcie mojej radości przez to, że będziecie mieli te same dążenia: tę samą miłość i wspólnego ducha, pragnąc tylko jednego, a niczego nie pragnąc dla niewłaściwego współzawodnictwa ani dla próżnej chwały, lecz w pokorze oceniając jedni drugich za wyżej stojących od siebie. Niech każdy ma na oku nie tylko swoje własne sprawy, ale też i drugich” (Flp 2, 1-4).
Ów dar Ducha Świętego powoduje, że człowiek wierzy rozumnie, jego wiara jest rozumna. Dlatego pogłębia wiedzę religijną, sięgając do Biblii, czytając katolickie gazety, książki, angażując się w różne wspólnoty itd. Człowiek rozumny troszczy się o środowisko naturalne, bo wie, że świat to nasz wspólny dom, o który trzeba dbać.
Dar rozumu należy stale w sobie pielęgnować, np. przez pokonywanie grzesznych przyzwyczajeń, co wiedzie do nieustannego nawracania się ku Panu Bogu m.in. w sakramencie pokuty i pojednania. Na koniec warto dodać, że dar rozumu po prostu pozwala lepiej rozumieć prawdy wiary. One zaś z chrześcijańskiego punktu widzenia są najważniejsze dla kogoś, kto chce w swoim życiu podążać według wskazań Ewangelii.
Pytania do teologa prosimy przesyłać na adres: teolog@niedziela.pl .