Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Jak nigdy dotąd

„Jesteście dzisiaj potrzebni Kościołowi, jak nigdy dotąd. Wasza wierność Bogu i Ewangelii, wasze umiłowanie Kościoła, wasze zaangażowanie i wasza świętość to narzędzia, którymi chce posługiwać się Pan dla dobra całej wspólnoty ludzi wierzących” – pisał w liście do Rycerzy Kolumba abp Stanisław Gądecki.

Niedziela sosnowiecka 30/2020, str. IV

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Czeladź

Piotr Lorenc

Rycerze Kolumba na jubileuszu kapłańskim w parafii Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi

Rycerze Kolumba na jubileuszu kapłańskim w parafii Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi

Pod hasłem przewodnim „Nie lękajcie się” od 22 do 23 maja odbyła się X Konwencja Stanowa Rycerzy Kolumba w Polsce. Z uwagi na aktualną sytuację epidemiczną nie było możliwości, aby spotkać się, jak to było zaplanowane, w Zakopanem. Zgodnie z rekomendacją Rady Najwyższej Rycerzy Kolumba odbyła się ona w formie zdalnej. Uczestniczący w niej oficerowie Rady Stanowej zgromadzili się wspólnie z kapelanem stanowym abp. Wacławem Depo na Jasnej Górze, a obrady były transmitowane za pomocą portalu youtube. Do delegatów specjalne listy skierowało wielu hierarchów Kościoła (m.in. przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki i abp Mieczysław Mokrzycki), Najwyższy Rycerz Carl Anderson, a także przedstawiciele współpracujących organizacji. Podczas konwencji zebrani delegaci poprzez aklamację zdecydowali o wyborze oficerów Rady Stanowej na najbliższy rok bratni. Trwająca pandemia sprawiła, że przed Rycerzami Kolumba w Polsce jest wiele wyznań.

– Czujemy odpowiedzialność za parafie, diecezje i Kościół w Polsce, dlatego będziemy dążyli do realizacji hasła: „Solidarni z księżmi i biskupami”, które przyświeca nam od lat. Dlatego czterema filarami, na których w sposób szczególny opieramy swoje działania są: braterstwo, formacja, rozwój i rodzina – stwierdził delegat stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce Krzysztof Zuba.

Diecezjalne działania

W diecezji sosnowieckiej Rycerze Kolumba zrzeszeni są w radach: Czeladź (Rada 15523), im. Kard. Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia; Dąbrowa Górnicza (Rada 15011), im. Św. Marcina z Tours; Olkusz (Rada 15114), im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki przy parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego; Sławków (Rada 15111), im. Sł. Bożego Świętosława; Sosnowiec (Rada 15249), im. Św. Rafała Kalinowskiego przy parafii Podwyższenia Świętego Krzyża. Rycerze Kolumba angażują się w liczne działania dla dobra Kościoła i naszej diecezji sosnowieckiej. Biorą udział w uroczystościach liturgicznych, m.in. Mszach św. i procesjach Bożego Ciała, nabożeństwach fatimskich, jubileuszach kapłańskich, uroczystościach odpustowych, pogrzebach kapłanów. Obecni są na pielgrzymich szlakach, m.in. na pielgrzymkach pieszych. Zawsze pomocni służą przy pracach porządkowych przy świątyniach i plebaniach. Przykładem może posłużyć doświadczenie powodzi i zalania budynków parafii św. Wojciecha BM w Czeladzi. Dbają o „świadków wiary” – kapliczki przydrożne i krzyże, m.in. kapliczkę św. Rozalii czy krzyż w pobliżu supermarketu M1 na pograniczu Będzina i Czeladzi – stwierdza Wielki Rycerz Rady 15523 w Czeladzi Wojciech Owczarek.

Dla dobra Kościoła

Przed Rycerzami Kolumba wciąż nowe zadania i wyzwania. Wciąż potrzeba nowych rąk i serc do pracy dla dobra Kościoła. Kto może zostać Rycerzem Kolumba? Członkami Rycerzy Kolumba mogą być jedynie mężczyźni, którzy ukończyli 18 lat i są praktykującymi katolikami pozostającymi w duchowej łączności ze Stolicą Apostolską. Wymóg bycia praktykującym katolikiem oznacza, że dany mężczyzna akceptuje Urząd Nauczycielski Kościoła katolickiego w sprawach wiary i moralności, dąży do życia zgodnego z przykazaniami Kościoła, a także może przystępować do sakramentów świętych. W ostatnim czasie zespół inicjacyjny z Rady w Sosnowcu przyjął 5 nowych braci, 3 z nich pochodzi z parafii Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi. Także w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Siewierzu odbyło się wprowadzenie na urząd funkcjonariuszy Rady nr 15523 nowych rycerzy. Uroczystość poprzedziła Msza św., którą sprawował rycerz Kolumba ks. kan. Jarosław Wolski i proboszcz parafii ks. Marek Cuda. – Pracy jest wiele. Bóg czeka na nasze zaangażowanie i świadectwo – stwierdził Wojciech Owczarek.

2020-07-21 13:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielkie święto Rycerzy Kolumba w Częstochowie

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Tomasz Adamski

85 Rycerzy Kolumba z całej Polski przybyło do Częstochowy, by uczestniczyć w Ceremonii Stopnia Patriotycznego - najważniejszego wydarzenia formacyjnego i wspólnotowego Rycerzy.

"Bycie Rycerzem Kolumba to test na upór i niepodleganie modom i trendom, choćby wszyscy uważali, że nie potrzebujemy nauki katolickiej. Bo mody przemijają i pozostaje to, co najważniejsze: prawdziwe człowieczeństwo" - mówił w swojej homilii arcybiskup Wacław Depo, Kapelan Stanowy Rycerzy w Polsce. Msza święta pod przewodnictwem duszpasterza organizacji w naszym kraju poprzedzała główną ceremonię, podczas której 85 członków tego katolickiego stowarzyszenia przyjęło czwartą, najwyższą formę zaangażowania i zobowiązania na rzecz wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Prof. M. Melnyk: Zrozumieć Papieża. Rytuały, symbole, gesty…

2022-12-03 08:00

[ TEMATY ]

Ukraina

Franciszek

wojna na Ukrainie

Grzegorz Gałązka

„Papieskie słowa i obrzędy związane z wojną rosyjsko-ukraińską są nierozłączne. Papież często więcej komunikuje przez obrzęd, gest i symbole religijne niżeli przez tekst werbalny. Papież wojnę przeżywa w sakralnej przestrzeni znaków i symboli. Papieskie myśli można «widzieć» na kilku poziomach komunikacyjnych” – pisze prof. Marek Melnyk w artykule pt. „Zrozumieć Papieża. Rytuały, symbole, gesty…”.

Teolog i religioznawca, zajmujący się historią Kościoła greckokatolickiego i dialogiem polsko-ukraińskim z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, zaznacza: „Gdybyśmy wyraźnie oddzielili papieskie słowa i symbole, przez które mówi o wojnie na ziemi ukraińskiej, to jego przekaz zawiera wyraźne potępienie wojny jako uobecnienie zła w zbawionym świecie. Papież nieustannie przypomina, że zło jest a nie powinno być. Papież jest zrozumiały bez słów. Jego komunikat wykracza poza to, co można zwerbalizować, uchwycić pojęciami, wypowiedzieć, napisać. Papież chce być zrozumiany przez mowę gestu, symbolu, misterium”.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. kan. prof. Antoni Siemianowski - wybitny filozof i wykładowca

2022-12-04 12:12

[ TEMATY ]

Gniezno

©MaverickRose – stock.adobe.com

W niedzielę 4 grudnia w Archidiecezjalnym Domu Księży Seniorów w Gnieźnie zmarł ks. kan. prof. dr hab. Antoni Siemianowski - filozof, zasłużony wykładowca poznańskiego UAM i gnieźnieńskiego seminarium duchownego, autor ponad 170 publikacji, recenzji i książek, kanonik gnieźnieńskiej Kapituły Prymasowskiej.

Śp. ks. prof. Antoni Siemianowski urodził się 28 maja 1930 r. w miejscowości Mimowola pod Inowrocławiem. Uczęszczał do znanego i szanowanego inowrocławskiego Liceum im. Jana Kasprowicza. Po maturze wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 25 maja 1956 z rąk bp. Franciszka Jedwabskiego. Jego kursowym kolegą był m.in. kard. Józef Glemp. Po krótkiej pracy duszpasterskiej m.in. jako kapelan sióstr służebniczek w Pleszewie, w 1959 rozpoczął studia specjalistyczne z zakresu filozofii teoretycznej w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Doktorat obronił w 1966 r. na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej KUL na podstawie pracy „Metafizyczna konieczność istnienia Boga według Henryka z Gandawy”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję