Najważniejszą sprawą wydaje się być odwołanie dyspensy od uczestnictwa wiernych w niedzielnych Mszach św. Biskup podkreśla jednak fakt, że dyspensa pozostaje aktualna jedynie wobec osób z objawami infekcji.
Zmieniają się również zasady udziału nieletnich w służbie liturgicznej. Przy ołtarzu mogą być osoby poniżej 13. roku życia bez stałej opieki osoby dorosłej. W komunikacie podkreślone jest również, że osoby zbierające ofiary podczas Mszy św. powinny mieć zakryte usta i nos, a po zakończeniu zbiórki zdezynfekować ręce.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Organizacja życia duszpasterskiego
Kolejne punkty dotyczą dalszego trwania w modlitwie o ustanie pandemii poprzez śpiew suplikacji oraz powrotu księży do dyżurów w konfesjonałach z zachowaniem zasad sanitarnych. Przywrócona zostaje także możliwość celebrowania Mszy św. w kaplicach i kościołach cmentarnych podczas uroczystości pogrzebowych, w porozumieniu z zarządcą cmentarza i według aktualnych przepisów państwowych i sanitarnych.
Pierwsza Komunia św., bierzmowanie
– Informuję, że istnieje możliwość zorganizowania Pierwszej Komunii św. w grupie większej niż podano w poprzednim zarządzeniu, ale tylko na wyraźną prośbę rodziców lub opiekunów – podkreśla bp Kiernikowski.
Reklama
Przywrócone zostają również celebracje z udzieleniem sakramentu bierzmowania. – Bierzmowanie może być udzielone młodzieży, jednak tylko za zgodą ich rodziców lub opiekunów oraz osobom dorosłym z parafii – czytamy. Biskup wyznaczył również 5 księży, którzy na mocy specjalnego zezwolenia będą mogli udzielać sakramentu bierzmowania do końca czerwca.
Spotkania formacyjne
Przywrócone zostały spotkania formacyjne, prowadzone w ramach duszpasterstwa diecezjalnego i parafialnego, z zachowaniem wszelkich obowiązujących przepisów sanitarnych. – Osoby niepełnoletnie mogą uczestniczyć w takich spotkaniach tylko za zgodą rodziców lub opiekunów. Zezwalam na udostępnienie kaplic półpublicznych wiernym z zewnątrz – pisze bp Kiernikowski.
Powrót do osobistego udziału
Zaleca się też, aby duszpasterze zachęcali wiernych do uczestnictwa we Mszach św. i nabożeństwach oraz do korzystania z sakramentów. – Powoli ograniczajmy transmisje internetowe, pozostawiając tylko te, które pozwolą osobom korzystającym z dyspensy lub tym, którzy nie mają możliwości przyjścia do kościoła, mieć udział w życiu wspólnoty parafialnej – zaznacza biskup.