Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 24/2020, str. 9

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Duch polskiej wsi

Duszpasterze rolników z całej Polski spotkali się 1 czerwca br. na Jasnej Górze, by porozmawiać o bieżących sprawach polskiego rolnictwa, m.in. o wrześniowych ogólnopolskich dożynkach. Spotkaniu przewodniczył bp Edward Białogłowski, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Rolników.

– Celem duszpasterstwa jest animowanie duszpasterzy, natomiast planowanie gospodarcze należy do ministra i związkowców różnego kalibru – wyjaśnił bp Białogłowski. – Problemów duszpasterskich jest kilka, pierwszy to duch wsi polskiej, czyli duch rodzin rolniczych i pszczelarzy, poza tym dzietność i chęć pozostawania i przejmowania pracy rolniczej, ogrodniczej, warzywniczej, pszczelarskiej przez młode pokolenie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jednym z tematów rozważanych podczas jasnogórskiego spotkania były tegoroczne dożynki. Na pytanie, czy Dożynki Jasnogórskie w tym roku się odbędą, bp Białogłowski odpowiedział: – Tylko Pan Bóg wie. Pewnie w jakiejś, choćby bardzo okrojonej formie, będą. Na razie wydaje się, że wszystko idzie ku lepszemu, bo jest nieograniczona liczba uczestników liturgii w świątyniach, wprawdzie z maseczkami, jako środek zabezpieczający przed wirusami, ale modlimy się i liczymy na to, że będzie można udać się na jasnogórski szczyt. A jaka będzie liczba uczestniczących w dożynkach – czas pokaże. Wszystko zależy od tego, jak się będzie rozwijać sytuacja pandemiczna w kraju.

Podziękować Panu Bogu

Reklama

27. Pielgrzymka Samorządu Terytorialnego odbyła się 31 maja br. w niewielkiej grupie, ale przybyli reprezentanci samorządowców z całej Polski.

Tadeusz Wrona, przewodniczący Ligi Krajowej, organizator pielgrzymki, powiedział: – Od odrodzenia polskiego samorządu właśnie tutaj przychodzimy po to, żeby dziękować Matce Bożej, dziękować Panu Bogu za opiekę nad wspólnotami lokalnymi, nad naszymi mieszkańcami, i również nad tymi, którzy próbują służyć mieszkańcom.

Pielgrzymka była przeżywana w roku jubileuszu 30-lecia tworzenia struktur samorządów. – Trzeba pamiętać, że samorząd to jest część struktury państwa, to jest blisko 2,5 tys. gmin, 300 powiatów, 16 województw samorządowych. To jest olbrzymia liczba osób, które mają mandat społeczny, i które w radach gmin, powiatów, w sejmikach województw pochylają się nad sprawami, które są ważne – podkreślił Tadeusz Wrona.

Eucharystii w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej w intencji polskich samorządów przewodniczył ks. Kazimierz Kurek, duszpasterz tej grupy. Wielu samorządowców uczestniczyło w niej dzięki transmisji internetowej.

O ustanie epidemii i dobre plony

8. Ogólnopolska Duchowa Pielgrzymka Żywego Różańca trwała w dniach 5-6 czerwca na Jasnej Górze. Przyświecały jej słowa kard. Stefana Wyszyńskiego: „Wszystko postawiłem na Maryję”, a szczególną intencją była prośba o ustanie pandemii COVID-19 i dar deszczu oraz o rychłą beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Do duchowego pielgrzymowania, na stronie internetowej Miesięcznika Formacyjnego Różaniec zaprasza moderator krajowy ks. Jacek Gancarek: „Nasza pielgrzymka w tym roku nie może odbyć się w sposób fizyczny, będziemy pielgrzymować w sposób duchowy. Miejscem naszego pielgrzymowania staje się tak jak zawsze Kaplica Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej”.

Podczas pielgrzymki rozpoczął się także trzeci rok Wielkiej Nowenny Różańcowej. Temat, który w tym roku będzie rozważany, to: „Żywy Różaniec znakiem jedności z Ojcem Świętym i Kościołem”.

2020-06-10 12:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzień męża i żony

[ TEMATY ]

Dzień Męża i Żony

archiwum

13 lipca jest obchodzony dzień Męża i Żony, który nawiązuje do daty zawarcia małżeństwa przez rodziców św. Tereski od Dzieciątka Jezus - świętej Zelii i świętego Ludwika Martin.

Rycerze Kolumba w Polsce zapraszają do świętowania Dnia Męża i Żony! Małżonkowie realizują swoje powołanie przez miłość. - W tym pięknym dniu oderwijmy się od prozy życia, popatrzmy na siebie, na wspólnie przeżyte lata i miłość, którą pielęgnujemy, podtrzymujemy i rozwijamy – zachęca Delegat Stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce Krzysztof Zuba. I dodaje: - Obdarujmy małżonki kwiatami, serdecznością i czułością. Wrażliwość kobiety na piękno, na dobro, jej czułość są najwspanialszym darem dla mężczyzny. Jak zauważa, mężczyznę bardziej interesują prawa rządzące życiem i rzeczywistością. - Dobrze wyraża to aforyzm który brzmi: „Mężczyzna chce być w życiu kimś, kobieta chce być kimś dla kogoś”. I apeluje: - Otoczmy nasze żony ciepłem i miłością, angażujmy się w realizację naszego powołania z troską o innych. Niech każdego dnia unosi nas wiara w miłość, piękno i dobro.
CZYTAJ DALEJ

Nie sztuką jest kochać ładnego, młodego, zdrowego, ale takich, którzy wymagają

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mt 10, 34 – 11, 1. <- KLIKNIJ

Poniedziałek, 13 lipca. Wspomnienie świętych pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta.
CZYTAJ DALEJ

Sosnowiec: U salezjanów powstał mural - przedstawia m.in. Maryję czy św. Jana Bosko

2026-07-14 07:31

[ TEMATY ]

Sosnowiec

mural

Diecezja sosnowiecka

U salezjanów w Sosnowcu powstał nowy mural. Przy parafii pw. św. Rafała Kalinowskiego pojawiły się postaci szczególnie ważne dla tej wspólnoty: Maryja, św. Jan Bosko, św. Dominik Savio oraz św. Rafał Kalinowski. Autorem muralu jest artysta z Krakowa, który pragnie pozostać anonimowy. Dzieło powstało jako dar salezjanów związany z czasem peregrynacji. Nie ma być jednak wyłącznie ozdobą. Ma być znakiem wiary i zaproszeniem dla tych, którzy wchodzą na teren parafii.

– Ten mural powstał po to, żeby witać wiernych. Chcemy, aby każdy, kto wchodzi na teren naszej parafii, od razu czuł, że trafia do miejsca modlitwy, spotkania i domu. To nie jest tylko dekoracja. To znak obecności Maryi i świętych, którzy prowadzą nas do Jezusa i przypominają, że świętość zaczyna się bardzo blisko w codzienności, w relacjach, w trosce o drugiego człowieka – mówi ks. Mariusz Jawny SDB.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję