Reklama

Niedziela Łódzka

W drodze do jubileuszu

Zbliża się 600-lecie parafii w Parzęczewie. Warto zatem przybliżyć historię tego miasta.

Niedziela łódzka 21/2020, str. IV

[ TEMATY ]

Jubileusz parafii

Parzęczew

Ks. Tomasz Cyliński

Wnętrze kościoła w Parzęczewie

Wnętrze kościoła w Parzęczewie

Zostało ono założone przez przybyłą z Wielkopolski rodzinę Pomianów. Król Władysław Jagiełło 7 kwietnia 1421 r. na prośbę Wojciecha Parzęczewskiego nadał mu prawa miejskie. Status miasta został Parzęczewowi odebrany po 446 latach przez cara Aleksandra II w 1870 r. w ramach represji po powstaniu styczniowym.

Pierwszy kościół w Parzęczewie pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Anny został wzniesiony w rynku ok. 1420 r. przez rodzinę Parzęczewskich herbu Pomian. Przy nim abp gnieźnieński Wojciech Jastrzębiec wkrótce erygował parafię. W 1800 r. podczas wielkiego pożaru całego miasta świątynia spłonęła. Na jej miejsce Franciszek i Ignacy Stokowscy, ówcześni właściciele dóbr parzęczewskich, ufundowali nowy kościół – murowany. Został on zbudowany w latach 1802-1804, jednak jego konsekracja nastąpiła dopiero 3 maja 1840 r.

Reklama

Pod koniec XIX wieku świątynia była aż dwukrotnie rozbudowywana, zmieniono też gruntownie jej wystrój i wyposażenie. Fundusze czerpano z tzw. skarbu powstańczego, ofiarowanego na rzecz parafii przez rodzinę Pawlaków. Po przeobrażeniach budowlanych i architektonicznych doszło do powtórnej konsekracji w 1903 r.

Wchodząc do świątyni, ujrzymy ściany przyozdobione przepiękną polichromią autorstwa Aleksandra Przewalskiego, ucznia Jana Matejki. W centralnym miejscu znajduje się Golgota, nie mająca sobie równych w najbliższej okolicy. Autorem tego arcydzieła jest Wincenty Łukaszewicz, malarz z Petersburga.

Ks. Franciszek Marcinkowski, ówczesny proboszcz, chciał uczynić z kościoła swoiste sanktuarium Męki Pańskiej, dlatego w 1898 r. sprowadził relikwie Drzewa Krzyża św., podarowane przez księżną Fitalis z Palermo wraz z dokumentem autentyczności. Zostały one jednak zrabowane przez Niemców podczas okupacji w 1941 r. Całe wyposażenie świątyni: ołtarze, obrazy, stiukowa dekoracja, konfesjonały, ambona, chrzcielnica, oświetlenie to swoiste dzieła sztuki.

Warto zaznaczyć, iż w Parzęczewie znajduje się jeszcze jeden kościół – drewniany pw. św. Rocha, który został wzniesiony pod koniec XVI wieku, gdzie stoi po dzień dzisiejszy. Jest on wysokiej klasy zabytkiem drewnianego budownictwa sakralnego. Wyposażono go w trzy ołtarze barokowo-rokokowe, piękne obrazy malowane na płótnie i liczne figurki świętych. Staraniem obecnego księdza proboszcza, przy wsparciu parafian, wnętrza obu kościołów, jak i ich elewacje, zostały gruntownie odnowione.

2020-05-20 11:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Złoty jubileusz

2020-09-09 11:45

Niedziela toruńska 37/2020, str. VI

[ TEMATY ]

Jubileusz parafii

50 lecie

Archiwum parafii w Cierpicach

Kościół powstał w zaledwie osiem miesięcy

Kościół powstał w zaledwie osiem miesięcy

W tym roku mija 50 lat od konsekracji świątyni w Cierpicach przez Prymasa Tysiąclecia, który zapisał się nie tylko na kartach historii, ale przede wszystkim w sercach zwykłych ludzi.

Świątynia wzniesiona została w 1938 r. według projektu Wiery i Kazimierza Sylwestrowiczów. Do jej powstania przyczyniły się środki zebrane przez mieszkańców za pośrednictwem Towarzystwa Budowy Kościoła. Teren pod budowę został ofiarowany przez Lasy Państwowe z Nadleśnictwa Cierpiszewo. 3 grudnia tegoż roku dekretem prymasa kard. Augusta Hlonda z terenów należących wcześniej do parafii Podgórz powołana została parafia w Cierpicach. Pierwsza Msza św. została odprawiona 4 grudnia 1938 r. Na początku II wojny światowej został aresztowany pierwszy proboszcz i budowniczy kościoła ks. Bernard Sadecki, który 3 sierpnia 1940 r. zmarł w obozie w Stutthoffie. W okresie wojny kościół służył okupantowi za magazyn zboża, a od 1945 r. znów zaczął pełnić rolę domu Bożego. W wieży kościoła znajduje się dzwon ufundowany przez przedwojennego biskupa gnieźnieńskiego. Z chwilą powstania diecezji toruńskiej na początku lat 90. parafia Cierpice stała się jej częścią.

Niezwykła wizyta

Przebieg konsekracji kościoła w Cierpicach zawarty jest na kartach kroniki parafialnej. Oddajmy jej głos: „19 września 1970 r. kard. Stefan Wyszyński dokonał konsekracji kościoła w Cierpicach. Uroczystość ta stanowiła ukoronowanie przeszło 40-letnich wysiłków mieszkańców tutejszej parafii i ich duszpasterzy, by wśród cierpickich lasów stanął dom godny Boga Najwyższego. Do tej uroczystości parafia przygotowała się duchowo przez triduum. Nauki wygłaszał ks. Kazimierz Kaczmarek, spowiedzi słuchali zaproszeni księża (…). W sobotę 19 września o godz. 17 powitano Prymasa przed bramą kościoła, następnie (…) dokonał konsekracji kościoła i ołtarza, na zakończenie uroczystości ks. proboszcz Jerzy Gołębiewski odprawił uroczystą Mszę św. z asystą, w czasie której Prymas wygłosił kazanie. Późnym wieczorem żegnany przez parafian Prymas opuścił Cierpice”.

W wieży kościoła znajduje się dzwon ufundowany przez przedwojennego biskupa gnieźnieńskiego.

Podczas konsekracji w ołtarzu, zgodnie z ówczesnym rytem, zostały wmurowane relikwie świętych – męczennika Lucydiana i zakonnika Pacyfika. W czynności tej pomagał Księdzu Prymasowi radny Klimkiewicz. Podczas uroczystości kard. Wyszyńskiemu asystował kleryk Leon Ulatowski, późniejszy proboszcz w Czerniewicach.

Radość świętowania

Nie była to jednak pierwsza wizyta sługi Bożego w parafii. Rankiem 1 lutego 1949 r. przed kościołem zgromadziła się spora grupa parafian, by móc skorzystać z nadarzającej się okazji i choć na chwilę spotkać się z niecodziennym gościem. Kard. Stefan Wyszyński, jadąc na ingres starym szlakiem prymasowskim, zatrzymał się wówczas na kilka minut w Cierpicach. Już od rana na szosie stała grupa młodzieży, która wyjechała na spotkanie niecodziennego gościa. Wreszcie zza zakrętu ukazało się auto z prymasem. Krótkie powitanie przez proboszcza i parafian, błogosławieństwo i auto znów zniknęło za kolejnym zakrętem.

Proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski ks. kan. Tomasz Pokornowski na swojej kapłańskiej drodze również spotkał wiele osób, które zetknęły się z Prymasem Tysiąclecia. Jeden z proboszczów cierpickiej parafii – śp. ks. Stefan Bryll – przyjął święcenia z jego rąk. Z kolei mama Księdza Proboszcza miała to szczęście, że udzielił jej sakramentu bierzmowania.

Złoty jubileusz konsekracji świątyni w Cierpicach to dla proboszcza i wiernych wielkie święto, zwłaszcza że zbiega się w czasie z oczekiwaniem na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia. Pragniemy uczcić to wydarzenie nie tylko w sposób duchowy przez uczestnictwo w Eucharystii. Jednym z zaproszonych gości, który uświetni uroczystość swoim śpiewem, będzie ks. Stefan Ceberek. 19 i 20 września 2020 r. staną się kolejnymi datami, które wypełnią w sposób radosny karty naszej kroniki, przypominając następnym pokoleniom o kard. Stefanie Wyszyńskim.

CZYTAJ DALEJ

Podejmij #WyzwanieRóżańcowe

2020-09-30 09:04

ks. Łukasz Romańczuk

Lubisz wyzwania, które wymagają dużego wysiłku? To spróbuj takiego, które może umocnić twojego ducha!

#WyzwanieRóżańcowe to inicjatywa Wydziału Duszpasterskiego Archidiecezji Wrocławskiej, wrocławskiej wspólnoty stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, PWT we Wrocławiu, Gościa Wrocławskiego, ks. Jakub Bartczak, Obserwatorium Społecznego, Nowego Życia, Caritas Archidiecezji Wrocławskiej i Niedzieli Wrocławskiej.

Nakręcili oni spot, w którym zachęcają do modlitwy różańcowej, ale nie tylko.

- Celem naszego wyzwania modlitewnego jest zaproszenie do modlitwy różańcowej, uczczenie setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II - mówi ks. Bartosz Mitkiewicz, duszpasterz Wspólnoty Wrocławskiej Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Nie jest to jedyne zadanie tych, co włączają się w akcje.

- Ważne, aby zrobić selfie z różańcem w dłoni i opublikować na portalach społecznościowych takich jak: Facebook, Instagram, Snapchat, oznaczenie hasztagiem #WyzwanieRóżańcowe oraz zaproszenie innych do modlitwy - dodaje.

Pomysłodawcami wyzwania są studenci z Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Dołącz do grupy na FB!

Wyzwanie jest wakacyjnym pomysłem studentów, którzy wtedy przeżywali internetowe rekolekcji wspólnoty - mówi ks. Bartosz.

- Różne wyzwania można odnaleźć w sieci, które mają odniesienie do pomocy innym ludziom. Nasza inicjatywa różańcowa ma być taką drobną pomocą duchową oraz okazją do świadectwa. Dlaczego jako Niedziela Wrocławska włączyliśmy się w akcję? Z dwóch względów. Po pierwsze media katolickie powinny promować pozytywne rzeczy, a po drugie jest to pewnego rodzaju przykład ewangelizacji, którymi nasze media powinny się zajmować, zwłaszcza, że jest coraz więcej treści, które nic nie wnoszą do życia ludzi, a tu mamy konkretne zadanie - mówi ks. Łukasz Romańczuk

CZYTAJ DALEJ

Ku prawdziwej wspólnocie. Wizytacja w Olchowcu

2020-10-01 06:58

Grzegorz Jacek Pelica

Parafia Maksymiliana Marii Kolbego w Olchowcu przeżywała czas wizytacji kanonicznej.

Spotkaniem z radą parafialną, powitaniem w progach świątyni, modlitwą o łaskę Ducha Świętego i obfite błogosławieństwo Boże, w niedzielę 27 września rozpoczęła się wizytacja kanoniczna w Olchowcu (dekanat turobiński). Erygowana w 1984 r. parafia liczy 886 wiernych; proboszczem jest ks. Franciszek Kliza.

Bp Adam Bab rozpoczął swoją pierwszą posługę wizytacyjną od cichej modlitwy u stóp ołtarza. - Wspólnie powierzmy się Duchowi Świętemu, na którego oczekuje młodzież. To jest przyszłość Olchowca, która prawdopodobnie wyjedzie z Olchowca, ale wyniesie stąd dobro, z którego będzie czerpać przez całe życie - powiedział biskup. Wizytacja i uroczystość bierzmowania, która jest „zwieńczeniem dotychczasowych trudów wychowawczych, wynikających ze zobowiązań małżeńskich i rodzicielskich”, przyciągnęła do kościoła wielu parafian. - To jest największa miłość: tym, których kochamy, podarować Boga - przekonywał ich pasterz.

Więcej na łamach „Niedzieli Lubelskiej” w wydaniu z datą 11 października.

Fotorelacja na www.facebook.com/Niedziela-Lubelska-112621833628172CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję