Reklama

Głos z Torunia

Biblia w czasie epidemii

Sytuacja społecznej kwarantanny i powszechnej izolazji zmienia wiele rzeczy – ale nie zwalnia nas ze zgłębiania Pisma Świętego i bycia we wspólnocie.

Niedziela Ogólnopolska 17/2020, str. 61

[ TEMATY ]

Biblia

Renata Czerwinska

W ubiegłych latach Narodowe Czytanie Pisma Swietego gromadziło wiele osób, w tym odbywa sie on-line

W ubiegłych latach Narodowe Czytanie Pisma Swietego
gromadziło wiele osób, w tym odbywa sie on-line

Od ponad 3 lat należę do toruńskiej wspólnoty „Słowo Życia”. Pismo Święte wpisane jest nie tylko w naszą nazwę, ale także – a raczej przede wszystkim – w nasze działania. Podczas cotygodniowych spotkań wspólnoty, które przypadają w piątki, zazwyczaj rozważamy fragment Ewangelii, który jest czytany w danym tygodniu na niedzielnej Eucharystii. Dzięki temu Słowo może w nas „pracować” przez cały weekend, a my jesteśmy w ten sposób dobrze przygotowani do odbioru Ewangelii podczas niedzielnej Mszy św.

Modlitwa Słowem i śpiewem

Pismo Święte jest także obecne w naszej modlitwie. Gdy spotykamy się w piątki (a także podczas otwartych modlitw, jakie raz w miesiącu prowadzimy w toruńskim kościele Ojców Jezuitów), modlimy się pieśniami z Taizé, czyli śpiewając po wielokroć to samo zdanie. Często są to fragmenty z Pisma Świętego, np. „Jezu, w królestwie Twym wspomnij na swojego sługę” czy „Szczęśliwi ubodzy, bo królestwo Boże do nich należy”. Śpiew tej samej frazy przez kilka minut sprawia, że przenika ona do głębi serca, jest to naprawdę piękna forma modlitwy.

Wspólnota w czasie pandemii

Reklama

Członkom wspólnoty „Słowo Życia” trudno jest wyobrazić sobie piątek bez naszego spotkania. Gdy z powodu ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa musieliśmy zaprzestać spotkań, zaczęliśmy się zastanawiać, co możemy zrobić, by mimo zakazu zgromadzeń pozostać wspólnotą i zachować więzi między sobą. Jednym z pomysłów, które wcieliliśmy w życie, było przeniesienie cotygodniowych spotkań do przestrzeni wirtualnej. Kolejny tydzień spotykamy się więc za pośrednictwem internetu – transmisji online i wideokonferencji, by kontynuować naszą wspólną refleksję nad Ewangelią.

Także „Spotkania ze Słowem”, czyli otwarte spotkania poświęcone rozważaniu Słowa Bożego, odbywające się raz na miesiąc, zmuszeni zostaliśmy przenieść do internetu. Najbliższe spotkanie odbędzie się 4 maja, a tematem będzie VI przykazanie – „Nie cudzołóż”. Do spotkania będzie można dołączyć za pośrednictwem wydarzenia na naszej stronie na Facebooku: facebook.com/SlowoZyciaTaizeTorun.

Narodowe Czytanie on-line

Tydzień Biblijny, który rozpoczyna się 26 kwietnia, oraz Narodowe Czytanie Pisma Świętego stawiają przed nami nowe wyzwania. Co roku organizowaliśmy tego dnia publiczne czytanie Pisma Świętego w jakimś ogólnodostępnym miejscu Torunia, na Bulwarach przy Kotwicy czy koło bramy Klasztornej. W tym roku to także będzie niemożliwe – dlatego chcemy zaprosić wszystkich chętnych na wirtualne czytanie Pisma Świętego. Codziennie przez tydzień będziemy transmitować za pośrednictwem Facebooka lekturę kolejnych fragmentów Ewangelii wg św. Mateusza. Przygotowujemy także filmik, na którym podzielimy się ulubionymi fragmentami z tej Ewangelii. Film oraz transmisje będą dostępne także na stronie diecezji toruńskiej www.diecezja-torun.pl.

Zapraszamy do wspólnego przeżywania Tygodnia Biblijnego!

2020-04-21 12:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wskrzeszenie bez zdziwienia

Niedziela Ogólnopolska 23/2016, str. 31

[ TEMATY ]

Biblia

Dzieło Biblijne

Arkadiusz Bednarczyk

Wskrzeszenie Łazarza, kwatera ołtarza głównego w archikatedrze przemyskiej

Wskrzeszenie Łazarza, kwatera ołtarza głównego w archikatedrze przemyskiej

Wcale się nie dziwię, że Jezus wskrzesił jedynego syna wdowy. Nie tylko dlatego, że motywowany był współczuciem: „Na jej widok Pan użalił się nad nią i rzekł do niej: «Nie płacz!». Potem przystąpił, dotknął się mar – a ci, którzy je nieśli, stanęli – i rzekł: «Młodzieńcze, tobie mówię: wstań!»” (Łk 7, 13-14). W Palestynie I stulecia zazwyczaj to mężczyźni pozostawali wdowcami. Badania statystyków dowodzą, że mężczyźni w czasach Jezusa żyli znacznie dłużej niż kobiety. Te ostatnie w wieku dwunastu lub trzynastu lat zaczynały rodzić dzieci, które przychodziły na świat najczęściej rok po roku. Bywało, że w wieku trzydziestu lat kobieta była matką kilkunastu pociech. Organizm szybko się wyniszczał, a to zwiększało umieralność kobiet. Mężczyzna, który tracił żonę, miał więcej możliwości utrzymania siebie i rodziny niż kobieta, która traciła męża.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: od 1 października obowiązkowy paszport covidowy

2021-09-20 22:06

Monika Książek

Od 1 października obywatele, rezydenci, pracownicy i goście Państwa Watykańskiego oraz urzędów Kurii Rzymskiej będą musieli okazywać paszport covidowy. Potwierdza on zaszczepienie przeciw COVID-19, wyzdrowienie z tej choroby lub negatywny wynik testu na koronawirusa wykonany w ciągu ostatnich 48 godzin.

Zarządzenie w tej sprawie wydał przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego kard. Giuseppe Bertello, powołując się na wolę papieża, wyrażoną podczas audiencji z 7 września.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję