Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Znak jedności w czasach pandemii

Już od 20 lat przedstawiciele parafii partnerskich w Międzyzdrojach i niemieckim Heringsdorfie spotykają się przed Wielkanocą, aby dokonać wymiany świec paschalnych. W tym roku nie było inaczej.

Niedziela Ogólnopolska 17/2020, str. 59

Ks. Tomasz Tylutki

Obecni od lewej: burmistrz Laura Isabelle Marisken, ks. Maciej Domański, ks. kan. Piotr Superlak, prezydent Janusz Żmurkiewicz i ks. prał. dr ppor. Marian Jan Wittlieb

Obecni od lewej: burmistrz Laura Isabelle Marisken, ks. Maciej Domański, ks. kan. Piotr Superlak, prezydent Janusz Żmurkiewicz i ks. prał. dr ppor. Marian Jan Wittlieb

W tym roku z racji pandemii wirusa i kwarantanny spotkanie to nie mogło się odbyć w Piotrowej świątyni w Międzyzdrojach. Po konsultacjach ze stroną niemiecką i odpowiedzialnymi władzami prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz i burmistrz Gminy Heringsdorf Laura Isabelle Marisken, zachowując wszystkie wymogi bezpieczeństwa, spotkali się w poniedziałek 6 kwietnia br. – wyjątkowo – na malowniczo położonym moście na przejściu granicznym Świnoujście-Garz.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele wspólnot: ks. prał. dr ppor. Marian Jan Wittlieb, proboszcz parafii św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach, wraz z wikariuszem ks. Tomaszem Tylutkim, dziekan ks. kan. Piotr Superlak z parafii NMP Gwiazdy Morza w Świnoujściu oraz ks. Maciej Domański z kościoła w Zinnowitz w Niemczech, który pełni także posługę duszpasterską w Heringsdorfie.

Reklama

Duchowni po modlitwie i przemówieniach wymienili się okazałymi świecami paschalnymi, które zostały następnie pobłogosławione i zapalone podczas Wigilii Paschalnej.

Uczestnicy spotkania wyrazili ufność, że trudne dla wszystkich czasy epidemii więcej się nie powtórzą, a współpraca partnerska między miastami i parafiami będzie kontynuowana.

Obie strony przekazały sobie także wypiekane baranki paschalne oraz życzenia zdrowych, pełnych nadziei i pokoju serca, wesołych Świąt Wielkanocnych.

2020-04-21 12:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: obiecuje się pieniądze za to, abyśmy odeszli od Bożego prawa

2021-09-19 14:56

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Próbuje się stosować perfidne metody nacisku obiecując pieniądze za to, abyśmy odeszli od Bożego prawa i przyjęli to w imię tzw. tolerancji; uwłacza to godności człowieka - powiedział w niedzielę na Jasnej Górze podczas Pielgrzymki Ludzi Pracy metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

We mszy św. odprawianej na jasnogórskim szczycie pod przewodnictwem metropolity wrocławskiego arcybiskupa Józefa Kupnego - krajowego duszpasterza Ludzi Pracy - brali udział przedstawiciele różnych branż i zawodów, przede wszystkim członkowie NSZZ „Solidarność”. Jak co roku do Częstochowy przyjechali też członkowie rodziny ks. Jerzego Popiełuszki – patrona „S”, który zainicjował spotkania robotników na Jasnej Górze, a także przedstawiciele rządu, parlamentu oraz regionalnych władz.

CZYTAJ DALEJ

Legnica: ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do katedry legnickiej

2021-09-20 15:09

[ TEMATY ]

bp Andrzej Siemieniewski

Niedziela Legnicka

W Legnicy odbył się w poniedziałek ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do tamtejszej katedry. - Abyśmy wszyscy stawali się świątynią Boga i mężnymi świadkami Jego miłości do ludzi – mówił w homilii nowy biskup legnicki, cytując słowa wypowiedziane 25 lat temu w Legnicy przez papieża Jana Pawła II. W uroczystości wzięli udział liczni biskupi, na czele z nuncjuszem apostolskim w Polsce abp. Salvatore Pennacchio.

W uroczystej liturgii obok abp. Salvatore Pennacchio wzięli udział liczni biskupi, m.in. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, bp Tadeusz Lityński, biskup diecezji zielonogórsko – gorzowskiej, bp Marek Mendyk, biskup diecezji świdnickiej, bp Wolfgang Ipolt, biskup diecezjalny Görlitz oraz bp Włodzimierz Juszczak, biskup eparchii wrocławsko – gdańskiej Kościoła greckokatolickiego. Liturgię koncelebrowali liczni duchowni głównie z terenu metropolii wrocławskiej. Wzięli w niej udział również duchowni Kościołów chrześcijańskich m.in. bp Waldemar Pytel, biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w RP a także przedstawiciele Kościoła Prawosławnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję