Reklama

Niedziela Przemyska

Zawierzeni Bożemu Miłosierdziu

Przyjeżdżających do stolicy archidiecezji wita krzyż na wzgórzu. To swoistego rodzaju testament śp. Tadeusza Sawickiego, który jako prezydent miasta w ten sposób chciał oddać Przemyśl opiece Bożego Miłosierdzia.

Niedziela Ogólnopolska 17/2020, str. 55

[ TEMATY ]

modlitwa

Ks. Piotr Czarniecki

Kapłani przybyli z relikwiami swietych

Kapłani przybyli z relikwiami swietych

Tradycyjna Droga Krzyżowa kończy się właśnie tam, na wzgórzu. W tym roku, kiedy docierały już wieści o zarazie, uroczystego Aktu Zawierzenia przed Najświętszym Sakramentem, ustawionym u stóp krzyża, dokonał metropolita przemyski abp Adam Szal. Wraz z nim modlili się: bp Stanisław Jamrozek oraz proboszczowie przemyskich parafii, którzy przynieśli ze sobą relikwie świętych czczonych w ich świątyniach. Towarzyszyli im przedstawiciele społeczności Męskiego Różańca oraz Wojownicy Maryi.

Reklama

W tym szczególnym miejscu, gdzie podczas Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 Przemyśl został powierzony Bożemu Miłosierdziu, w uroczystość św. Józefa u stóp Jezusa w Najświętszym Sakramencie wystawionym do adoracji złożono relikwie św. Walentego, patrona archidiecezji przemyskiej, i św. Wincentego, patrona Przemyśla.

O godz. 15.00 rozpoczęła się Koronka do Miłosierdzia Bożego oraz tajemnica światła Różańca. Następnie abp Adam Szal odczytał Akt Zawierzenia Świata Miłosierdziu Bożemu – modlitwę, którą po raz pierwszy wypowiedział św. Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Polski w 2002 r. „Dzisiaj chcemy ponowić ten akt tutaj, na przemyskim wzgórzu, przy Chrystusie Eucharystycznym, przy figurze Jezusa Zmartwychwstałego, pełnego miłosierdzia. Chcemy tutaj, jako duszpasterze parafii przemyskich, uobecniać wszystkich kapłanów naszej Ojczyzny i świata” – powiedział. Na zakończenie Ksiądz Arcybiskup udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem oraz odśpiewano suplikację Święty Boże i pieśń Boże, coś Polskę.

Mamy nadzieję, że to szczególne miejsce na przemyskim wzgórzu będzie celem indywidualnych pielgrzymek i osobistej modlitwy. Bądźmy wdzięczni za ten znak, wyraźmy to konkretnymi czynami. Boże Miłosierdzie nas nie zawiedzie.

2020-04-21 12:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa uczy wolności

[ TEMATY ]

modlitwa

wiara

Ks. Paweł Borowski

Ludzie ciągle narzekają, że z jednej strony pragną być bardzo blisko Boga, a z drugiej uwiązani są przez sprawy tego świata. Przekonują siebie, że realizacja tego pragnienia możliwa jest tylko wtedy, gdy uwolnią się od swoich problemów, zajęć, gdy zaczną żyć na obczyźnie, w jakiejś pustelni albo klasztorze. Swoją komunię z Bogiem uzależniają więc od uwolnienia się od spraw i zajęć, w które są wplątani. A ponieważ nie da się w życiu uciec od rzeczy i od obowiązków, więc często rezygnują z modlitwy. To prawda, modlitwa wymaga wolności, ale nie od rzeczy i spraw, ale od samego siebie. Gdy mniemamy, że powinniśmy jednych rzeczy unikać a innych szukać, to winę za to ponosi nie to, że przeszkadzają ci te sposoby czy te rzeczy; tym, co przeszkadza ci w rzeczach, jesteś ty sam, albowiem zachowujesz się niewłaściwie wobec nich. To nie rzeczy cię zniewalają, ale ty sam zniewalasz samego siebie.

Uwolnij najpierw siebie od samego siebie

CZYTAJ DALEJ

Rzym: biskupi zawierzyli przyszłość Europy wstawiennictwu św. Jana Pawła II

2021-09-23 19:43

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Watykan

Europa

biskupi

Monika Książek

Biskupi biorący udział w jubileuszowym Zebraniu Plenarnym Rady Konferencji Biskupich Europy, zawierzyli przyszłość Starego Kontynentu wstawiennictwu św. Jana Pawła II, modląc się przy jego grobie.

Uczestnicy Zebrania Plenarnego CCEE, rozpoczynającego się w Rzymie z okazji 50. rocznicy powstania Rady Konferencji Biskupich Europy, udali się do grobu św.Jana Pawła II w Bazylice Watykańskiej po zakończeniu Mszy św. pod przewodnictwem papieża Franciszka, którą otworzyli czterodniowe obrady. Po odnowieniu wyznania wiary przy grobie św. Piotra, zebrali się w Kaplicy św. Sebastiana, gdzie odmówili modlitwę zawierzenia Europy, ułożoną przez św. Jana Pawła II i zawartą w jego adhortacji apostolskiej "Ecclesia in Europa". Modlitwę tę, w której Jan Paweł II zawierzał Europę opiece Maryi, odmówili przy grobie św. Jana Pawła II, gdzie umieszczono ikonę Maryi Matki Europy, przygotowaną przez siostry zakonne z Nazaretu z okazji sesji plenarnej CCEE, która odbyła się w 2015 r. w Ziemi Świętej.

CZYTAJ DALEJ

Pakistan: ustawa chroniąca mniejszości religijne sprzeczna z Koranem

2021-09-24 17:19

[ TEMATY ]

Pakistan

kobiety

mniejszości religijne

porwania

Vatican News

Religijni przywódcy Pakistanu odrzucili ustawę zapobiegającą porwaniom dziewcząt i młodych kobiet w celu przymusowych konwersji i małżeństw. Przedstawiciele mniejszości uznają to za przyzwolenie na utrzymanie procederu.

W Pakistanie nie spada liczna porwań nieletnich dziewcząt i młodych kobiet wyznań niemuzułmańskich, głównie chrześcijanek i hinduistek, które są zmuszane do przejścia na islam i zawarcia małżeństwa z muzułmanami. Choć pakistańska konstytucja z 1973 roku zapewnia wszystkim obywatelom równe szanse i status, na porządku dziennym są przestępstwa, takie jak przymusowa konwersja na islam, ułatwiane przez systemową dyskryminację i tolerancyjną postawę wobec takich nadużyć ze strony grup politycznych i religijnych w muzułmańskiej większości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję