Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Umarł, ale żyje

Pierwszy raz w historii naszej diecezji liturgie Triduum Paschalnego były sprawowane bez udziału wiernych. Dlatego przypominamy paschalne nauczanie naszych pasterzy.

Niedziela Ogólnopolska 17/2020, str. 47

Krzysztof Juszczak

Bp Roman Pindel celebruje Msze sw. w bielskiej katedrze

Bp Roman Pindel celebruje Msze sw. w bielskiej katedrze

W związku z zaistniałą sytuacją epidemiczną w Triduum Paschalnym uczestniczyliśmy poprzez transmisje internetowe, radiowe i telewizyjne. Bp Roman Pindel celebrował Triduum Paschalne w bielskiej katedrze, a bp Piotr Greger w konkatedrze w Żywcu.

Wielki Czwartek

Bp Piotr Greger: – Trwająca epidemia to czas egzaminu z naszej służebności wobec drugiego człowieka. Dziękuję tym, którzy na co dzień niosą pomoc ludziom i walczą z epidemią, narażając życie i zdrowie.

Reklama

Bp Roman Pindel: – Łatwo jest nauczyć się słów i gestów liturgii, ale znacznie trudniej wypełnić przykazanie miłości bliźniego.

Wielki Piątek

Bp Roman Pindel: – Choć w tym roku cześć krzyżowi jest oddawana w inny sposób niż w poprzednie lata, to jednak trzeba się dziś zatrzymać i wyrazić w sercu wiarę, że Jezus umarł za nasze grzechy na drzewie krzyża.

Bp Piotr Greger: – Choroba, zmęczenie, zdradzona przyjaźń, niezrealizowane plany, brak pracy, małżeńska niezgoda, rodzinne problemy, trwająca epidemia paraliżująca naszą codzienność i zabierająca kolejne ludzkie istnienia oraz wiele innych sytuacji stanowią w naszym życiu czytelne przesłanie doświadczenia krzyża.

Wielka Sobota

Reklama

Bp Roman Pindel: – Dziś odnawiamy naszą łączność z Chrystusem, którą mamy od chrztu św., i prosimy, aby nasze życie było Paschą, czyli przejściem za Jezusowym przykładem i nauczaniem, abyśmy – idąc za Nim – dotarli do domu Ojca, jak On nam obiecał i przygotował.

Bp Piotr Greger: – Pascha Chrystusa jest źródłem naszego zwycięstwa. Pusty grób Jezusa jest zapowiedzią naszych pustych grobów. W mocy Jego zmartwychwstania jest siła do naszego wychodzenia z grobu zła, niewierności, słabości, utraty poczucia nadziei i sensu życia.

Wielkanoc

Bp Roman Pindel: – Najważniejsze korzyści, jakie mają ci, którzy wierzą w zmartwychwstanie, to pojednanie z Bogiem, możliwość odpuszczenia grzechów i życie wieczne na zawsze z Bogiem.

Bp Piotr Greger: – Cała moc naszej wiary zbudowana jest na fakcie zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Ono bowiem ukazuje perspektywę nowego życia, za którym tęskni ludzkie serce.

2020-04-21 12:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

ME siatkarzy - Heynen: nigdy nie płakałem tak bardzo

2021-09-20 12:57

[ TEMATY ]

siatkówka

PAP/Andrzej Grygiel

Trener Vital Heynen nie kryje, że pożegnanie z reprezentacją Polski siatkarzy, do którego doszło w szatni po wywalczeniu brązowego medalu mistrzostw Europy, było bardzo emocjonalne. "Nigdy nie płakałem tak bardzo" - napisał w poniedziałek na Twitterze szkoleniowiec.

Umowa Heynena, który rozpoczął współpracę z biało-czerwonymi w 2018 roku, wygasa wkrótce. Prezes PZPS Jacek Kasprzyk jeszcze w sierpniu przekazał, że nie zostanie ona przedłużona, a Belg musiałby startować ponownie w konkursie na to stanowisko. Ten od jakiegoś czasu już dość wyraźnie sugerował, że nie zamierza tego robić, a po wywalczeniu brązu w niedzielę w katowickim Spodku w szatni właściwie pożegnał się już z podopiecznymi. To właśnie to spotkanie tak bardzo wzruszyło go.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Legnica: ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do katedry legnickiej

2021-09-20 15:09

[ TEMATY ]

bp Andrzej Siemieniewski

Niedziela Legnicka

W Legnicy odbył się w poniedziałek ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do tamtejszej katedry. - Abyśmy wszyscy stawali się świątynią Boga i mężnymi świadkami Jego miłości do ludzi – mówił w homilii nowy biskup legnicki, cytując słowa wypowiedziane 25 lat temu w Legnicy przez papieża Jana Pawła II. W uroczystości wzięli udział liczni biskupi, na czele z nuncjuszem apostolskim w Polsce abp. Salvatore Pennacchio.

W uroczystej liturgii obok abp. Salvatore Pennacchio wzięli udział liczni biskupi, m.in. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, bp Tadeusz Lityński, biskup diecezji zielonogórsko – gorzowskiej, bp Marek Mendyk, biskup diecezji świdnickiej, bp Wolfgang Ipolt, biskup diecezjalny Görlitz oraz bp Włodzimierz Juszczak, biskup eparchii wrocławsko – gdańskiej Kościoła greckokatolickiego. Liturgię koncelebrowali liczni duchowni głównie z terenu metropolii wrocławskiej. Wzięli w niej udział również duchowni Kościołów chrześcijańskich m.in. bp Waldemar Pytel, biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w RP a także przedstawiciele Kościoła Prawosławnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję